czwartek, 16 lutego 2017

Jak choroby zakaźne zmieniają... i jak się do tego mają szczepienia? - Krytyka wpisu na crazynauka

Kilka uwag do artykułu "Jak choroby zakaźne zmieniają wygląd..."  z crazynauka.
Problem w tym, że film został opatrzony komentarzami, które wprowadzają czytelnika w błąd sugerując generalnie główną zasługę szczepień w zwalczaniu pokazanych chorób.

Chodzi o komentarze jak np. Stopstopnop:
"To, że takich widoków nie ogladamy to głównie zasługa szczepień a nie kanalizacji, jak to mają w zwyczaju twierdzić proepidemicy."
Crazy nauka twierdzi natomiast, iż:
"higiena miała wpływ na ograniczenie zachorowań. Ale zasadnicze miały szczepienia"
Czy to rzeczywiście głównie zasługa szczepień, że takich widoków nie oglądamy, a nie chociażby wyśmiewanej wyżej kanalizacji?
Z pewnością na większość chorób, które przestały być dla ludzkości śmiertelnym zagrożeniem największy wpływ miały inne czynniki niż szczepienia. 
Po pierwsze zwykle szczepienie nie były dostępne, a nawet jeśli były to nie masowo. Śmiesznym ale dobrym porównaniem są przypadłości jak pchła ludzka czy wesz łonowa. Od dawna są dość rzadko spotykane podobnie jak wiele chorób zakaźnych np. jak cholera i dżuma. Są to choroby o bardzo specyficznej etiologii i sposobach rozsiewania ściśle związanych z warunkami sanitarnymi.
Ujmując problem w dużym skrócie: obecnie normalny Polak się tym nie zarazi bo nie jest gryziony przez szczurze pchły (nie śpi w ich towarzystwie więc w ogóle raczej nie jest gryziony przez pchły i to jeszcze szczurów pomijając już fakt, że pchły muszą roznosić dżumę) oraz nie pije nieprzegotowanej wody doprawianej kałem chorych na cholerę... Chociaż są tacy co usilnie sugerują, że to dlatego choroby zniknęły lub prawie zniknęły gdyż istnieją szczepionki (wystarczy fakt ich istnienia, a nie fakt czy były masowo stosowane)
Podobnie ściśle z warunkami sanitarnymi koreluje zachorowalność na dur brzuszny czy tyfus plamisty to choroby o których ostatnio najczęściej w historii Polski można usłyszeć, że były utrapieniem w obozach, gettach podczas II wojny światowej, Typowe choroby brudnych rąk, nieprzegotowanej wody itd. Ludzie, którzy zmarli z ich powodów nie zmarli z powodu braku szczepień tylko przede wszystkim z powodu fatalnych warunków życia i niedożywienia. Obecnie nie szczepi się masowo przeciwko tym chorobom i tych chorób nie ma. Dlaczego?Jakoś nikt nie podkreśla, że nigdy nie wprowadzono masowych szczepień przeciwko takim chorobom jak grypa hiszpanka, angielskie poty, encephalitis lethargica, a te choroby zniknęły całkowicie, praktycznie zniknęła też dżuma, bardzo ograniczono takie choroby jak trąd, cholera, syfilis czyli kiła (setki przypadków zamiast setek tysięcy), rzeżączka, dur brzuszny (w Polsce szczepienia tylko dla grup ryzyka), żółta febra itd. etc. To są także choroby, których poniższy lekarz nie widział

http://szczepienie.blogspot.com/2015/10/szkarlatyna-plonica-antybiotyk.html

Niżej przytoczone statystyki dotyczące umieralności jasno wskazują, że to nie szczepienia nas uratowały. Warto jednak zaznaczyć aby nie mylić aspektu umieralności z zapadalnością na daną chorobę oraz w związku z tym nie nadinterpretować, że „skoro nas nie ocaliły, to wszystkie są nieskuteczne i/lub niepotrzebne”. Sprawa jest bardziej skomplikowana.
Jednakże warto wiedzieć, że także przeciwko ospie prawdziwej (sztandarowy sukces szczepień) nie wprowadzono w krajach gdzie występowała ospa endemicznie  (w Indiach, Pakistanie, Etiopii i w Bangladeszu.) masowych szczepień, a lokalnie, pierścieniowo pomocniczo nie było też przymusu.

W świetle niektórych modeli wyeliminowanie chorób w warunkach dobrowolnego szczepienia powinno być trudne lub niemożliwe, ze względu na istnienie niezaszczepionych „gapowiczów”. Koncepcje te podważa doświadczenie – doszło do wyeliminowania ospy prawdziwej mimo braku przymusu: ostatnie jej ogniska znajdowały się w ubogich krajach afrykańskich i południowoazjatyckich, takich jak Indie, w których nie panowała jednolita polityka szczepień – niektóre rejony stosowały przymus, podczas gdy inne pozwalały na dobrowolność. Nawet na finiszu walki z chorobą, kiedy wystąpienia były rzadkie ludzie zwykle dobrowolnie decydowali się zaszczepić.Błędem wspomnianych modeli jest rozpatrywanie populacji bez uwzględniania umiejscowionych przestrzennie i społecznie kontaktów, a tymczasem w przypadku niektórych chorób istnieje większe prawdopodobieństwo bycia zainfekowanym przez osoby z bezpośredniego otoczenia, co ma niebagatelne konsekwencje – infekcje przekazywane wyłączanie przy bliskich kontaktach społecznych mogą być szybko powstrzymane mimo dobrowolności
Perisic A., Bauch C., Social Contact Networks and Disease Eradicability under Voluntary Vaccination, „PLOS Computational Biology”, Cambridge 2009.
za http://www.borchmann.pl/przymus-szczepien


Głównym orężem walki z ospą prawdziwą były kordony sanitarne - po prostu odizolowywano chorych, ci co przeżyli byli zdrowi i nie zarażali, ci zo zmarli grzebano i tez nie zarażali, prosta i całkiem efektywna metoda. Szczepiono dobrowolnie, pomocniczo, pierścieniowo wokół obszarów epidemii. Natomiast masowe szczepienia były w bogatych krajach gdzie ospy prawdziwej praktycznie nie było, a i tak te powszechne szczepienia nie uchroniły przed wybuchami niewielkich epidemi (przykład Polski - Wrocław - dziesiątki zarażonych, kilka zgonów, w każdym razie więcej zgonów było z powodu akcji doszczepiania przeciwko ospie) więcej informacji niżej lub na
http://szczepienie.blogspot.ru/p/jak-wymieray-epidemie.html
https://faktyoszczepieniach.wordpress.com/szczepionki-nas-nie-uratowaly-cz-i-usa/
https://faktyoszczepieniach.wordpress.com/szczepionki-nas-nie-uratowaly-cz-ii-polska/

[..] Jeśli chodzi o skuteczność, to nie ma przekonujących naukowych dowodów na to, że masowym szczepieniom można zawdzięczać eliminację jakiejkolwiek tzw. choroby
zakaźnej. Chociaż prawdą jest, że niektóre niegdyś powszechne choroby zniknęły dziś niemal całkowicie [..] dane statystyczne jasno wskazują, że zapadalność, a przy tym śmiertelność dotycząca tzw. chorób zakaźnych zaczęła się obniżać na długo przed wprowadzeniem szczepień. Ospa była już rzadko spotykana, a epidemie zniknęły dziesiątki lat wcześniej, zanim WHO zdecydowała się przeprowadzić ostateczną kampanię „eradykacyjną” [..] Należy przy tym dodać, że równocześnie obniżała się też zapadalność na choroby, na które nie wprowadzono szczepień, bądź nie były one rozpowszechnione.

Dobrze udokumentowany jest też fakt, iż największe epidemie występowały zawsze w najbardziej zaszczepionych populacjach, podczas gdy inne nieszczepione nie miały takich epidemii. Innym problemem jest proceder redefiniowania chorób równolegle z wprowadzeniem powszechnych szczepień przeciw danemu „zarazkowi”. Na ten przykład polio (choroba Heinego-Medina) nie zostało wykorzenione przez szczepienia.

„Kryje się zwyczajnie za redefinicją i nowymi nazwami, takimi jak wirusowe lub aseptyczne zapalenie opon mózgowych. Zgodnie z jednym z wydań MMWR (Morbidity and Mortality Weekly Report) z 1997 r. w samych Stanach Zjednoczonych rejestruje się rocznie około 30.000 do 50.000 przypadków wirusowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. To tam właśnie zniknęły wszystkie te 30.000 – 50.000 przypadków polio po wprowadzeniu masowych szczepień.

Trzeba też zdawać sobie sprawę, że polio jest chorobą wywoływaną przez człowieka, a te mocno nagłaśniane wybuchy epidemii w połowie XX w. są dziś fałszywie przedstawiane. Ich prawdziwą przyczyną były wzmożone szczepienia przeciw błonicy oraz inne szczepienia poprzedzające daną epidemię polio. Schorzenie takie ma nawet odpowiednią nazwę: polio sprowokowane.„

Źródło: „Hepatitis B Vaccine: Helping or Hurting Public Health”, The Subcommittee on Criminal Justice, Drug Policy and Human Resources,16.06.1999

http://www.thinktwice.com/Hep_Hear.pdf
https://pubmedinfo.wordpress.com/2018/02/18/dlaczego-zaufalismy-szczepieniom/


Niżej artykuł o tym jak budowa kanalizacji zwalczała choroby lepiej niż szczepienia.
Są tam także linki do rożnych artykułów  do weryfikacji z różnych stron - wszystkie fakty powinny być opatrzone odpowiednimi źródłami.
http://www.organiclifestylemagazine.com/how-plumbing-not-vaccines-eradicated-disease/
tłumaczenie powyższego http://szczepienia.wybudzeni.com/2017/02/24/instalacje-wodno-kanalizacyjne/ (do weryfikacji)
http://www.understandingyourancestors.com/wea/death.aspx
https://childhealthsafety.wordpress.com/2014/12/01/53000-paralysis-cases-in-india-from-polio-vaccine-in-a-year-npafp-identical-to-polio-but-twice-as-deadly/
http://www.historytoday.com/derrick-baxby/end-smallpox
http://www.whale.to/vaccine/tebb1.html
http://www.ph.ucla.edu/epi/snow/snowcricketarticle.html
https://therefusers.com/polio-vaccine-fails-in-india-due-to-polluted-drinking-water/#.VRynUzvF9IZ
http://globalhealth.thelancet.com/2014/03/19/taps-and-toilets-essential-maintain-indias-polio-free-miracle


Ciekawostka:
Przy niektórych chorobach człowieka zgubiła zbytnia higiena - tak np. tłumaczy się epidemie OPW przy polio w bogatych krajach "Im jakiś kraj był biedniejszy, tym miał gorszą higienę, ale dzięki temu organizmy ludzi, stykając się stale z różnymi wirusami, uczyły się z nimi walczyć - rozwijały przeciwciała niedopuszczające do rozwoju choroby."
http://szczepienie.blogspot.ru/2015/07/historia-walki-z-epidemia-polio.html

Podsumowując:
W czasach biedy, wojen, brudu osłabieni ludzie umierali nawet z powodu wycieńczenia z głodu. W takim stanie byle choroba dziesiątkuje osłabioną populację. Dawno temu nawet choroby którym łatwo jest obecnie zapobiec jak zwykłe niedożywienie - awitaminoza były przyczyną ogromnej liczby zgonów (a niezwykle popularne były takie choroby jak szkorbut - niedobór witaminy c, czy beri-beri niedobór witaminy B).
Wbrew pozorom podobnie sytuacja zmieniła się wobec chorób zakaźnych przeciwko którym są dziś szczepienia. Gdy warunki bytu się zmieniły, zmieniło się wszystko.
Masowych szczepień w opisywanych wyżej czasach z przed wieków po prostu nie było. Szczepienia zaczęto wprowadzać akurat w czasie gdy warunki bytu się poprawiły i gwałtownie poprawiały coraz bardziej. Takie są fakty,
Niestety, trudno wytłumaczyć dlaczego, statystyki śmiertelności z tamtych czasów są używane obecne do straszenia ludzi.
W tym momencie należy zaznaczyć aby ostrożnie używać takich terminów jak śmiertelność, umieralność, zachorowalność to może nie zrozumieć tego wpisu. Niektórym wydaje się, że np. fakt, że odra w Polsce nie ma takiej śmiertelności jak w krajach trzeciego świata to zasługa szczepień - błąd, widocznie myli zachorowalność czy umieralność ze śmiertelnością. W epidemiologii śmiertelność definiuje się jako iloraz liczby zgonów spowodowanych daną chorobą i liczby chorych na tę chorobę. Dlatego z faktu znikomego wpływu szczepień na śmiertelność nie wynika, że szczepienia żadnego znaczenia przy żadnej chorobie nigdy nie miały.
Więcej http://szczepienie.blogspot.ru/2016/08/kilka-uwag-do-35-najbardziej.html

Powyższy fakt potwierdzają także znani propagatorzy szczepień jak dr Ewa Krawczyk czy Bartłomiej Kuzia, cytuje:
"Oczywiście na spadek umieralności składa się wiele przyczyn, wśród których na pierwszy plan wysuwają się lepsza opieka zdrowotna, odżywianie i higiena."


Także w czasopiśmie Pediatrics znajduję się całkiem ciekawy artykuł z 2000 roku, który jasno wskazuje, że  90% spadek śmiertelności przy chorobach zakaźnych pojawił się na długo przed wprowadzeniem szczepień.
"This is for all the people in your life who are absolutely certain that vaccines saved humanity and without them we would all go back to the dark ages. I'm not saying that some vaccines are not worth the risk benefit trade-off, what I am saying is the extreme hyperbolic exaggeration about their historical contributions to the health of society makes it very hard to have a rational dialogue. The benefits of vaccines are over-stated, and the risks are under-stated.This study was written in 2000 by CDC scientists, their conclusions speak for themselves. Here's the link https://vaccinesafetycommission.org/pdfs/45-2000-Pediatrics-Vital-Statistics.pdf

Źródło grafiki - skrótu artykułu z Pediatrics:
https://www.facebook.com/jbhandleyjr/photos/a.1397569723616512.1073741828.1381673068539511/2146397718733705/?type=3&theater

Redukcja umieralności widoczna na poniższym wykresie notowana była przy stałej zapadalności i pokrywa się z uznanym w literaturze naukowej zjawiskiem redukcji umieralności na wszystkie choroby zakaźne wraz z poprawą warunków sanitarnych i socjalnych ludności (np. dane dla USA od 1900 roku Armstrong 2009 http://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/768249 )
Warto zaznaczyć, że powyższy wykres nie odnosi się do zachorowalności, która mimo, że z powodu niektórych zaraźliwych chorób jak np. ospa wietrzna wciąż jest bardzo wysoka to śmiertelność jest niska. Kwestia porównania co znaczy niska śmiertelność?  np. śmiertelność z powodu grypy nie wydaje się obecnie wielkim zmartwieniem, mimo, że jest znacznie wyższa od odry, która już wydaje się wielkim problemem i śmiertelnym zagrożeniem http://szczepienie.blogspot.com/p/odra-szczepienia-smiertelnosc.html  https://szczepieniaodra.wordpress.com/odra-epidemiologia/ czy też dane epidemiologiczne dla krztuśca w Polsce od 1950 roku https://szczepieniakrztusiec.wordpress.com/krztusiec-epidemiologia/

Szkarlatyna czyli płonica to świetny przykład choroby przeciwko której nigdy nie wprowadzono skutecznych masowych szczepień, a mimo to wskaźnik śmiertelności wygląda zupełnie jak przy chorobach przeciwko którym szczepiono.
Wiele lat temu szkarlatyna miała 25% śmiertelność, to był pogrom jak przy ospie prawdziwej, z pewnością więcej niż osławiony krztusiec czy odra.
Obecnie bez szczepień zachorowalność jest na poziomie niektórych chorób przeciwko którym szczepimy, śmiertelność praktycznie żadna (przynajmniej w Polsce).
Więcej na temat szkarlatyny: http://szczepienie.blogspot.com/2015/10/szkarlatyna-plonica-antybiotyk.html

Więcej na temat tego, że to nie szczepienia nas uratowały (generalnie taki wniosek jest bardziej uprawniony niż odwrotny):
http://szczepienie.blogspot.com/2015/11/szczepienia-nas-nie-uratoway-znaczenie.html


Zmieniając temat, crazy nauka w komentarzach twierdzi także, iż:
NOPy są nieodłączną częścią szczepień. Podobnie jak działania niepożądane w przypadku leków. Na przykład popularna i dostępna bez recepty aspiryna może wywołać groźny wstrząs anafilaktyczny (od 0,6 do 2,5 proc. osób, najczęściej astmatycy, jest nadwrażliwych na zawarty w niej kwas acetylosalicylowy). Czy to jednak powód, by zaprzestać jej powszechnego stosowania? Tak samo jest ze szczepieniami. 
http://www.crazynauka.pl/szczepienia-5-waznych-faktow-temat-nopow/

To prawda, że aspiryna może wywołać groźny wstrząs anafilaktyczny. Jednak główna różnica jest taka, że nie podaje jej się zdrowym pod przymusem.
WZW-B

"Blisko 2 proc. Polaków jest przewlekle zakażonych tym wirusem, a 15-20 proc. przebyło to zakażenie w przeszłości. "
To delikatny sposób aby nie napisać wprost, że dla grubo ponad 90% ludzi ta choroba kończy się samowyleczeniem bez żadnej pomocy lekarza, a nawet bez żadnych specjalnych objawów?
http://szczepienie.blogspot.com/p/wzw-b-wzw-c-nop-euvax-szczepienia-hbs.html
Zwłaszcza, że szczepienie wprowadzono od 1993 roku dla dzieci, trudno więc wszelkie zasługi za obniżenie zachorowalności wśród dorosłych i poprawę higieny w szpitalach przypisywać szczepieniom dzieci z lat 90...

Co ciekawe crazynauka podaje też iż:
 "tylko 1 proc. zaszczepionych dzieci zapada na tę chroniczną chorobę"
to chyba nie brzmi rewelacyjnie dobrze jeśli chodzi o skuteczność?

Co ciekawe, szczepienie przeciwko wzw-b wprowadzone dopiero od 1993 roku jest krytykowane jeśli chodzi o pierwszą dobę życia np.
dr Paweł Grzesiowski w odpowiedzi na pytanie o szczepienie przeciwko WZW typu B stwierdził, że nie ma zagrożenia, bo po pierwsze, badania wykonuje się powszechnie, po drugie, poprawiła się jakość sterylizacji narzędzi w szpitalach, po trzecie, układ odpornościowy dziecka w 1. dobie życia nie jest w pełni gotowy do pracy, więc część dawki szczepionki się marnuje." Badanie z 2004r: Po 5 latach u 90% dzieci szczepionych na WZWb przy urodzeniu nie wykrywa się przeciwciał, a u ok 30% badanych nawet szczepienie przypominające nie powoduje wytworzenia przeciwciał, czyli brak jest odpowiedzi ze strony pamięci immunologicznej"
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15247604
Więcej badań na ten temat
http://szczepienie.blogspot.com/2015/04/jak-dugo-dziaa-szczepionka-wzw-b-jak.html
http://szczepienie.blogspot.com/p/wzw-b-wzw-c-nop-euvax-szczepienia-hbs.html
Więcej o sensie szczepienia w pierwszej dobie
http://szczepienie.blogspot.com/p/szczepienia-w-pierwszej-dobie-bcg-i-wzw.html

Półpasiec

"wywołuje ją ten sam wirus, który jest przyczyną ospy wietrznej. Chorują na półpasiec te osoby, które w przeszłości przebyły ospę wietrzną i u których wirus pozostał przez jakiś czas „przyczajony” w zwojach czuciowych."
Szkoda tylko, że nie wspominają iż kontakt z ospą wietrzną (w sensie kontaktu z chorującymi dziećmi na przykład) chroni przed półpaścem, a nie jest czynnikiem ryzyka tegoż. Co jest bezspornym faktem. Zanikanie boosterów środowiskowych wskutek szczepień prowadzi do obniżenia ich skuteczności, długości ochrony.
http://szczepienie.blogspot.com/p/szczepienia-vzv-ospa-wietrzna-nop.html

"Na półpasiec choruje 300-500 osób na 100 tys. ludności, a na zachorowanie najbardziej narażone są osoby starsze.
Istnieją szczepionki przeciwko ospie wietrznej, a od niedawna również przeciw półpaścowi."
Istnieją, ale nie są powszechnie stosowane, szczególnie przeciwko półpaścowi.
Warto wspomnieć, że ich masowe stosowanie doprowadziło do wzrostu zapadalności na półpasiec dlatego w UK wycofano się z tego pomysłu. Kontakt z chorującymi na ospę dziećmi zmniejsza ryzyko półpaśca nawet na kilka dekad.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22119592
z
http://szczepienie.blogspot.com/p/szczepienia-vzv-ospa-wietrzna-nop.html


Zdjęcie z Leicester (Anglia) z 1892 roku

Ospa prawdziwa

Ten niezwykle agresywny patogen wywołuje śmiertelność wynoszącą średnio 30 proc. u osób nieszczepionych (istnieją odmiany zabijające 95 proc. zakażonych) i średnio około 3-proc. śmiertelność u osób szczepionych.
Wiele lat temu szkarlatyna miała 25% śmiertelność, to był pogrom jak przy ospie prawdziwej, z pewnością więcej niż osławiony krztusiec czy odra. Obecnie bez szczepień zachorowalność jest na poziomie niektórych chorób przeciwko którym szczepimy, śmiertelność praktycznie żadna (przynajmniej w Polsce).
Więcej na temat szkarlatyny: http://szczepienie.blogspot.com/2015/10/szkarlatyna-plonica-antybiotyk.html

W 1963 roku we Wrocławiu wybuchła ostatnia w naszym kraju epidemia ospy prawdziwej, wskutek której zachorowało 99 osób i zmarło siedem.
Warto wspomnieć, że zmarło 7 osób wcześniej zaszczepionych przeciwko ospie prawdziwej. Do tego wskutek akcji doszczepienia wcześniej zaszczepionych prowadzonej w czasie tej epidemii zmarło 9 osób - czyli więcej osób niż wskutek samej choroby.

Podczas całego okresu epidemii leczono z powodu ospy 99 pacjentów (w tym 25 pracowników służby zdrowia) w wieku od 8 miesięcy do 83 lat (86 hospitalizowano w Szczodrem), z czego 7 osób zmarło (w tym 4 to personel medyczny). Trzech chorych pochodziło spoza Wrocławia (z Opola, Wieruszowa i Gdańska). Poważnym problemem medycznym były m.in. nadmierne odczyny poszczepienne: niektóre dane wskazują, że w czasie ogólnokrajowej akcji ponad ośmiu milionów szczepień 9 zgonów można wiązać z takimi odczynami. https://pl.wikipedia.org/wiki/Epidemia_ospy_we_Wroc%C5%82awiu_(1963)
http://wroclawzwyboru.blox.pl/2008/08/Czarna-ospa-we-Wroclawiu-1963.html
Więcej o kulisach ospy prawdziwej we Wrocławiu
https://pubmedinfo.wordpress.com/2016/04/14/akcja-vv-kolejna-zaraza-czy-mistyfikacja-i-prowokacja-wladz-kulisy-epidemii-ospy-prawdziwej-we-wroclawiu-w-1963-r-prawda-mity-niewygodne-fakty/


Ospa prawdziwa nie jest tak zaraźliwa, jak sugeruje jej reputacja oraz o szczepieniach przeciwko niej:
"Extrapolating from the European experience, we can predict that an initial smallpox introduction is likely to result in substantially fewer than 20 cases17 and 10 deaths11,17; experience would lessen the impact of subsequent introductions. Many well-informed members of the general public will refuse vaccination. Every million primary vaccinations will cause at least 3 deaths from vaccinia, and the chance of preventing deaths from smallpox would be less than 0.4 percent (1 in 275 million). To prevent all potential deaths from smallpox would require universal compliance with vaccination, with as many as 800 deaths from complications. Even after an introduction, mass vaccination would do more harm than good."
http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMsb022994Szczepiona przeciwko ospie prawdziwej była jedną z najbardziej problemową - dającą częste i ciężkie odczyny poszczepienne, ze zgonami włącznie. Przy okazji niewielkiego ogniska ospy we Wrocławiu zmarło 7 osób zmarło z powodu ospy, gdy po wielu tygodniach odkąd zaczęły chorować pierwsze osoby i zastosowaniu pełnej izolacji postanowiono zaszczepić okoliczną ludność bezpośrednio w wyniku tej akcji 9 zmarło z powodu tzw. nadmiernych odczynów poszczepiennych...
https://pl.wikipedia.org/wiki/Epidemia_ospy_we_Wroc%C5%82awiu

W badaniu "Risks of serious complications and death from smallpox vaccination: a systematic review of the United States experience, 1963 - 1968" TJ Aragon, S Ulrich, S Fernyak, and GW Rutherford. autorzy stwierdzili, że ryzyko NOP jest większe niż potencjalne korzyści (no chyba że dojdzie do wybuchu epidemii)
Wniosek autorów poparty był tym, że na każde milion szczepień przypadały setki ciężkich przypadków powikłań, w tym różne zakażenia wirusem ze szczepionki, martwice, zapalenia mózgu. Do tego zauważyli, że wskaźniki powikłań są zdecydowanie wyższe niż te zgłaszane przez lekarzy w ankietach.
"Practice: The authors stated that, at the current time, the risks to an individual of smallpox vaccination are greater than the potential benefits unless there is an outbreak of smallpox."

Dzięki masowym szczepieniom ospa prawdziwa została uznana za eradykowaną w 1980 roku. Szczepionka przeciw ospie została wynaleziona w 1796 roku.
Trochę długo. Poza tym szczepionka nie była masowo stosowana w krajach gdzie ospa prawdziwa występowała, stać na szczepionkę było tylko bogate kraje.

Jednak propaganda przedstawiała szczepienia w bogatych krajach następująco:Jak poradzono sobie m.in. z ospą prawdziwą - Jak wymierały epidemie? - Czyli o kluczowej roli kordonów sanitarnych.
http://szczepienie.blogspot.ru/p/jak-wymieray-epidemie.html
Ciekawostka:
"Polska była jednym z pierwszych krajów, gdzie w 1801 r. zastosowano tzw. krowiankę, szczepionkę przeciwko ospie prawdziwej, którą po raz pierwszy 5 lat wcześniej zastosował angielski lekarz Edward Jenner."


http://krytykapolityczna.pl/nauka/wstydliwa-historia-ruchow-antyszczepionkowych/

Arm to arm - ramię w ramię?;)
W czasach gdy szczepiono metodą Jennera (przez inokulację polegająca na przenoszeniu odzwierzęcej zawiesiny z zarazkiem krowianki – od człowieka do człowieka - „arm-to-arm” wiązała się z przenoszeniem także innych patogenów niż tylko wirus krowianki) śmiertelność szacowana była ledwie na ok. 2% (czyli gdyby szczepioną to szczepionką przymusowo jak w Polsce każdego roku 8 tysięcy dzieci po prostu umierałoby), a do pozostałych możliwych powikłań należały: zapalenia mózgu, komplikacje spowodowanym przeniesionym wirusem krowianki na inne części ciała (np. oczy) i przenoszenie chorób zakaźnych takich jak kiła, gruźlica, wirusy zapalenia wątroby i inne.
http://szczepienie.blogspot.com/2017/02/jak-choroby-zakazne-zmieniaja-wyglad-i.html
https://faktyoszczepieniach.wordpress.com/o-ruchach-zwanych-antyszczepionkowymi-cz-i/
Jak się okazuje, argumenty sceptyków nawet z tamtych lat były dość sensowne, zwłaszcza, że wtedy oficjalna medycyna np. zalecała upusty krwi celem wzmocnienia organizmu przed szczepieniem...


http://images.slideplayer.com/17/5348823/slides/slide_4.jpg

https://daystrikes.wordpress.com/2017/05/17/%E0%A5%A7%E0%A5%AD-%E0%A4%AE%E0%A5%87-%E0%A5%A7%E0%A5%AD%E0%A5%A9%E0%A5%AF-%E0%A4%A6%E0%A5%87%E0%A4%B5%E0%A5%80-smallpox-%E0%A4%AF%E0%A4%BE-%E0%A4%B0%E0%A5%8B%E0%A4%97%E0%A4%BE%E0%A4%B5%E0%A4%B0/

O "arm-to-arm" wspomina też Sporothix, jednak o wadach tej metody pisze w sposób sugerujący jakby to były "antyszczepionkowe" wymysły, a nie fakty:

Rodzice obawiali się o zdrowie dzieci, sporą nieufnością darząc dość nieestetycznie i niebezpiecznie wyglądającą metodę wakcynacji. Wprowadzanie bowiem do ran na skórze płynu ze zmian poszczepiennych innych ludzi, którym podano szczepionkę parę dni wcześniej (metoda „arm-to-arm”), było w ich oczach traktowaniem dzieci nie tylko jako przyjmujących szczepionkę, ale i jak inkubatory materiału szczepionkowego. Obawiano się także przenoszenia w ten sposób innych chorób, takich jak kiła, rak czy schorzenia psychiczne.
https://sporothrix.wordpress.com/2012/12/12/niezwykle-przygody-ruchow-antyszczepionkowych-na-poczatku/
W tych czasach szczepienia miały wielu sceptyków np. niżej kilka wypowiedzi z czasów szczepień przeciw ospie prawdziwej od popularnego pisarza Georga Bernarda Shawa:
"Każdy lekarz prędzej pozwoli koledze zdziesiątkować cala okolice, niż naruszy wieź zawodowej lojalności odwracając się od niego""W chwili obecnej, inteligentni ludzie nie szczepią swoich dzieci, a nawet prawo nie zmusi ich do zmiany decyzji. Jenner prorokował eksterminacje rasy ludzkiej przez ospę. Przeciwnie więcej osób zabiły szczepienia niż ospa. "- (1944)"Szczepienie jest odwróceniem najbardziej zdegradowanych i ohydnych form plemiennego rytuału, które powinny być uznane za przestępstwo po wielkiej epidemii w 1871 roku." (1906)"Nic, tylko naturalna ignorancja społeczeństwa, błędności zwykłych lekarzy medycznych sprawia, ze takie barbarzyństwo jak szczepienie jest możliwe. Ostatnie wydarzenia pokazały, ze prości lekarze wesoło szczepią bez żadnej wiedzy na temat stanu zdrowia pacjenta, szczepienie jest niczym usiłowanie zabójstwa." (1906)„W czasie ostatniej dużej epidemii na przełomie wieków byłem członkiem Komitetu ochrony Zdrowia w okręgu londyńskim i widziałem , w jaki sposób statystyka wspiera wiarę w szczepionki. Robi się to przypisując wszystkim chorym poddanym ponownemu szczepieniu diagnozy pęcherzykowego zapalenia skóry i łagodnej odmiany ospy lub czegokolwiek innego, byleby nie samej ospy.”
http://szczepienie.blogspot.ca/2015/11/szczepienia-nas-nie-uratoway-znaczenie.html
https://www.facebook.com/stowarzyszeniestopnop/photos/a.306097859417649.88682.206336526060450/1269700126390746/?type=3

Historia Mitu Edwarda Jennera
"Opowieść ta nie odbiega podobieństwem od klasycznych greckich legend o Tezeuszu pokonującym Minotaura pożerającego dzieci lub Perseuszu ucinającym śmiercionośną głowę Meduzy pokrytą wężami zamiast włosów czy innych klasycznych historii o odważnym bohaterze pokonującym bardzo złego i groźnego wroga. Legenda o Jennerze została zredukowana do prostej i pouczającej historii bohatera pokonującego śmiertelnego wroga – ospę prawdziwą. Autorzy ją przekazujący twierdzą, że „miliony ludzkich istnień” zostało ocalonych dzięki szczepieniom."
https://szczepienia.wybudzeni.com/2017/03/12/szczepienia-historia-mitu/

Metoda z Leicester
Często opisuje się manifestację z Leicester, jako przykład działania antyszczepionkowców jednakże dobrze przyjrzeć się jej efektom.
"Demonstracja okazała się sukcesem dla zaangażowanych w nią osób i umożliwiła miastu Leicester swobodę w stosowaniu metod, które uznano za najskuteczniejsze w leczeniu przypadków ospy i radzenia sobie z epidemiami. Poniżej opisane są sposoby wykorzystywane przez mieszkańców znane jako „metoda leicester” zaczerpnięte z artykułu „Anti-Vaccination Demonstration at Leicester” (Antyszczepionkowa demonstracja w Leicester) opublikowanego w czasopiśmie ,,The Times’’ z 24 marca 1885 roku:
W rzeczywistości podczas kolejnego wybuchu epidemii ospy prawdziwej w 1893, niezaszczepiona populacja Leicester miała się znacznie lepiej niż ci z wysokim poziomem wyszczepialności:
„ …. Leicester, którego populacja w grupie wiekowej poniżej 10 lat praktycznie jest nieszczepiona, miała wskaźnik śmiertelności z powodu ospy prawdziwej wynoszący 144 przypadki na milion mieszkańców; podczas gdy miasto Mold (w Flintshire, w Anglii) w którym wszyscy urodzeni mieszkańcy w ciągu ostatnich 18 lat byli zaszczepieni miało wskaźnik śmiertelności wynoszący 3.614 zgonów na milion.” (127-128)
To ogromna różnica! Dostrzeżono ją również podczas epidemii ospy prawdziwej w latach 1891 – 1894:
„… w mieście Birmingham z wysokim poziomem wyszczepialności wystąpiły 63 przypadki zachorowań na ospę prawdziwą i 5 zgonów na 10.000 mieszkańców w porównaniu z Leicester, w którym wystąpiło 19 przypadków zachorowań i 1 zgon na 10.000.” (128)
To zjawisko powtarzało się raz za razem.
 https://szczepienia.wybudzeni.com/2017/07/23/metoda-leicester-ospa-prawdziwa-i-nieszczepieni/

Epidemia ospy we Wrocławiu - fakty
"Oficjalnie stan pogotowia przeciwepidemicznego dla miasta Wrocławia i okolic został ogłoszony 15 lipca 1963. Wyznaczono cztery szpitale, w których chorych albo podejrzanych o chorobę poddano kwarantannie, zaś miasto odcięto od reszty kraju kordonem sanitarnym. Wszystkich mieszkańców (500 tysięcy) wewnątrz kordonu sanitarnego zaszczepiono – większość ponownie, bowiem okazało się, że niemalże wszyscy chorzy byli zaszczepieni wirusem krowianki, czyli konwencjonalną szczepionką stosowaną w ramach szczepień obowiązkowych. Stan pogotowia przeciwepidemicznego zniesiono 19 września 1963 roku, czyli trzy miesiące od jego ogłoszenia. W tym czasie na czarną ospę chorowało 99 osób (w tym 25 pracowników służby zdrowia), z czego 7 zmarło (w tym 4 pracowników służby zdrowia). W ramach działań przeciwepidemicznych zaszczepiono przeszło 7 milionów ludzi w innych regionach kraju, większość ponownie, gdyż służby medyczne straciły zaufanie do poprzednich szczepień. Poważnym problemem okazały się nadmierne odczyny poszczepienne, w wyniku których zmarło 9 osób."
http://szczepienie.blogspot.com/p/jak-wymieray-epidemie.html

Eliminacja w krajach 3 świata:
"Jedynym nosicielem wirusa czarnej ospy jest człowiek, więc od dawna było wiadomo, że istnieje możliwość całkowitego wyeliminowania tej choroby. W XX wieku w krajach bogatszych epidemii czarnej ospy nie było już od 200 lat, więc ich rządy nie były zainteresowane poświęceniem środków na tę akcję, nie mając z tego żadnego zysku. Było jednak państwo (już go nie ma) ideologiczne, zainteresowane zyskiem propagandowym. Był to ZSRR, który na arenie międzynarodowej odgrywał rolę państwa komunistycznego, a więc troskającego się o dobro ludzkości. W roku 1958 rząd ZSRR rzucił hasło całkowitego wyeliminowania czarnej ospy na świecie. Jak to bywa w takich przypadkach, uzgodnienia dyplomatyczne ciągnęły się w nieskończoność, ale w końcu, w roku 1967 powstał międzynarodowy zespół lekarzy do walki z czarną ospą, na czele którego stanął amerykański epidemiolog – Donald Henderson. W założeniu głównym orężem w walce z czarną ospą miały być szczepionki. Ponieważ zaszczepienie ochronne całego świata było niewykonalne, opracowano strategię tak zwanych szczepień pierścieniowych, mających polegać na wyizolowaniu kordonem sanitarnym ognisk epidemicznych i wyleczeniu chorych szczepiąc ich10. Tutaj pojawił się pierwszy problem, ponieważ okazało się, że w krajach, gdzie wciąż jeszcze tliły się ogniska epidemiczne, 95% przypadków zachorowań na czarną ospę nie było zgłaszanych władzom. Dotyczyło to głównie Indii oraz Bangladeszu, gdzie chorobę traktowano jako przejaw woli bogów, a szczepienie, które rutynowo praktykowano w przypadkach zachorowań na czarną ospę, mogłyby wywołać ich gniew i zesłać jakąś plagę. Woleli więc odchorować ją, jak każdą inną chorobę, zwłaszcza że śmiertelność w przypadku zachorowania na czarną ospę nie była większa od śmiertelności spowodowanej innymi chorobami – grypą, malarią, dżumą, trądem, czy innymi chorobami, powszechnymi w tym rejonie świata. Trzeba sobie zdać sprawę, że większość ludności tych rejonów to buddyści, dla których śmierć nie jest końcem życia, lecz ciągiem reinkarnacji w innych wcieleniach, zmierzających do nirwany. Oszukanie choroby szczepieniem oznaczałoby złą karmę skutkującą odrodzeniem w niższych formach życia w przyszłych wcieleniach. W tej sytuacji zmieniono strategię rozmieszczając w tych krajach siatkę obserwatorów, którzy niczym agenci wywiadu szpiegowali i donosili o każdym przypadku zachorowania na czarną ospę. Gdy choroba się pojawiła, miejscowy rząd, na mocy międzynarodowych porozumień, wysyłał wojsko, by tworząc kordon sanitarny uniemożliwiło przeniesienie choroby w inne rejony kraju. Wówczas na tereny odcięte kordonem sanitarnym wkraczały służby medyczne, ale o szczepieniu, ze względów religijnych, nie mogło być nawet mowy. Zresztą nie były potrzebne. Wyizolowaną ludność poddano stałej obserwacji, a osoby podejrzane o nosicielstwo czarnej ospy poddano kwarantannie w specjalnych namiotach, pełniących rolę izolatek. Po 40 dniach sprawa się wyjaśniała: kto miał wyzdrowieć – wyzdrowiał, a kto miał umrzeć – umarł. Jest ironią dziejów, że szczepionki, które odegrały fundamentalną rolę w opanowaniu epidemii czarnej ospy, w całkowitym jej wyeliminowaniu nie odegrały żadnej roli. Być może dlatego cała akcja kosztowała tylko 300 milionów dolarów. W roku 1980 WHO (agenda ONZ zajmująca się wyłącznie chorobami) ogłosiła eradykację, czyli całkowite wytępienie wirusów czarnej ospy z jedynego ich rezerwuaru – organizmów ludzkich.
http://szczepienie.blogspot.com/p/jak-wymieray-epidemie.html


https://en.wikipedia.org/wiki/James_Phipps#/media/File:Melingue_Jenner.jpg

Crazy nauka twierdzi także, iż:
"Tymczasem szczepienia stały się ofiarą własnego sukcesu – ludzie przestali się bać śmiertelnych chorób i zaczęli wątpić w potrzebę takiej ochrony. "
Co w tym dziwnego jeśli zagrożenie przestaje być realne? Szczepienia przeciwko ospie prawdziwej zostały jednak zaniechane. W Polsce z lekkim opóźnieniem ale jednak.
http://szczepienie.blogspot.ru/p/jak-wymieray-epidemie.html
http://szczepienie.blogspot.com/2015/11/szczepienia-nas-nie-uratoway-znaczenie.htmlMinęły już grubo ponad dwa wieki od kiedy w Polsce zaczęto prowadzić szczepienia.
Polska była jednym z pierwszych krajów, gdzie w 1801 r. zastosowano "krowiankę", szczepionkę przeciwko ospie prawdziwej, którą po raz pierwszą 5 lat wcześniej użył angielski lekarz Edward Jenner.
http://nauka.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_nauka.pap.pl&_PageID=7&dep=275990&_CheckSum=-2081489404

Tako rzecze "Wakcynologia":
"Podczas I wojny światowej na ziemiach polskich, będących pod zaborami, wprowadzono szczepienia przeciw ospie prawdziwej. Władze rosyjskie obawiając się szerzenia chorób zakaźnych pozwoliły Polakom przeprowadzić autonomiczną akcję prewencyjną. Na szczepienia wyasygnowano 2 miliony rubli, Niemcy po utworzeniu własnej administracji służby zdrowia w Generalnym Gubernatorstwie zorganizowali szczepienia 6 milionów ludzi (3). Na terenie Małopolski i części Królestwa Kongresowego działał Krakowski Książęco-Biskupi Komitet, za sprawą którego prowadzono akcję przeciw chorobom zakaźnym, w tym szczepienia ochronne przeciw ospie prawdziwej (1). Endemiczne ognisko ospy prawdziwej występowało na terenie Łodzi. Pierwsze przymusowe, bezpłatne szczepienia ospy ogółu mieszkańców przeprowadzono w latach 1915 - 1916 (11). Uchwalona w 1919 roku ustawa o przymusowym szczepieniu ochronnym przeciw ospie była realizowana bardzo rygorystycznie. Rocznie szczepiono blisko 2 miliony osób (1). Od 1925 roku ospa prawdziwa była chorobą spotykaną w Polsce sporadycznie." 
http://www.przeglepidemiol.pzh.gov.pl/sytuacja-epidemiologiczna-niektorych-ostrych-chorob-zakaznych-w-polsce-w-okresie-miedzywojennym-xx-wieku?lang=pl


Swoją drogą w przypadku ospy prawdziwej wystarczała izolacja gdyż była to choroba samoograniczająca się - chorzy albo zdrowieli i więcej nie zarażali zachowując odporność, albo umierali, a choroba umierała wraz z nimi. Także jeśli w czasie choroby nie mieli sposobności nikogo zarażać (byli odizolowani) to ta choroba po prostu znikała stąd tak ogromne znaczenie kordonów sanitarnych, o których niemal zapomniano.Gruźlica

W XIX wieku prątki gruźlicy były przyczyną aż 40 proc. zgonów wśród robotników i biedoty miejskiej. Na tę chorobę co roku umiera około 1 mln ludzi na świecie, głównie w Azji i Afryce. Od połowy XX wieku dzięki szczepieniom zapadalność na tę chorobę w Polsce spadła z 290 do 19 przypadków na 100 tys. osób. Szczepionka przeciw gruźlicy istnieje od 1921 roku.
Dzięki szczepieniom? Czy może jednak dzięki poprawie warunków życia jak podaje niemal każde źródło informacji na temat tej choroby, która z człowiekiem właściwe wyewoluowała, towarzysząc mu od milionów lat?
http://szczepienie.blogspot.com/p/hartowanie-higiena-ukad-odpornosciowy.html

"Uważa się, że zakażenie prątkiem jest warunkiem koniecznym, ale nie wystarczającym do zachorowania.
Najczęstszym czynnikiem zewnętrznym osłabiającym organizm ludzki jest nędza.
Z nędzą bowiem związane jest niedożywienie, które osłabia organizm, w tym jego siły obronne. Z nią również związane są złe warunki mieszkaniowe– przeludnione, ciemne , wilgotne mieszkania, złe warunki sanitarne – wszystko to stwarza doskonałe warunki szerzenia się zakażenia prątkiem od chorego na jego najbliższe otoczenie. W ciasnym, ciemnym, źle wietrzonym pomieszczeniu więcej prątków utrzymuje się w powietrzu, niż w dużym nasłonecznionym i wietrzonym pomieszczeniu. Nędza jest też źródłem ciągłych stresów psychicznych, osłabiając układ odpornościowy człowieka. Stresy psychiczne wywołane nędzą, aktualnym lub potencjalnym bezrobociem, choć nie tylko, są przyczyną takich nałogów jak alkoholizm czy narkomania, a także nikotynizm. Wszystkie te nałogi szkodliwe są dla układu odpornościowego człowieka i zwiększają ryzyko zachorowania na gruźlicę.

http://www.igichp.edu.pl/subpag/conalezy.html
http://szczepienie.blogspot.com/p/gruzlica-szczepionka-bcg-10.html
Crazy nauka twierdzi także, iż:
"Nadal ryzyko NOP po szczepieniu jest znacznie niższe, niż ryzyko związane z zachorowaniem.  Za wschodnią zalew gruźlicy."
Owszem, gruźlica wraca, ale czy szczepienia mogą w jakikolwiek sposób pomóc nam w powstrzymaniu powrotu gruźlicy? Czy w ogóle szczepienia zabezpieczają przed gruźlicą płucną? Dlaczego przestaliśmy się przeciwko niej szczepić?

"Ekspertka WHO w zakresie bezpieczeństwa szczepień ochronnych prof. dr hab. Ewa Bernatowska zwróciła uwagę, że jak dotąd nie udało się opracować szczepionki przeciwko gruźlicy, która byłaby skuteczna w przypadku podania jej dorosłym."
http://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Szczepienia/Eksperci-szczepienie-noworodkow-przeciw-gruzlicy-w-Polsce-wciaz-konieczne,151696,1018.html
http://szczepienie.blogspot.com/p/gruzlica-szczepionka-bcg-10.html

"Średni spadek zapadalności na gruźlicę w Polsce jest dokładnie taki sam jak we Francji, chociaż we Francji nie szczepi się w ogóle." http://orka.sejm.gov.pl/zapisy7.nsf/0/4912E1BECDD8CC70C1257DD600529A6B/%24File/0419907.pdf
http://sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/biuletyn.xsp?documentId=4912E1BECDD8CC70C1257DD600529A6B https://www.facebook.com/stowarzyszeniestopnop/posts/981719508522144 http://i.imgur.com/1swEsfn.jpg
Kraje III świata nadal mają problem mimo szczepionki
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2395884/
(Oczywiście autorowi pewnie chodzi o jakiś tam ostatni okres czasu i nie znaczy, że nigdy w historii we francji nie było szczepień BCG)


Ciekawostka:
W poniższym linku jest też opisana sytuacja gdy szczepiono BCG przez wiele lat wbrew zaleceniom WHO z 2001 roku. Zalecenia nie pozostawiały wątpliwości doszczepiania BCG dzieci i dorosłych nie ma żadnego sensu. Nie ma skutecznej szczepionki przeciwko gruźlicy płucnej to fakt. Tymczasem w Polsce przez lata wbrew zaleceniom WHO nadal szczepiono. Dlaczego? do końca nie wiadomo... Tłumaczą się, ze "Były obawy o reakcje społeczne - twierdzi prof. Ewa Bernatowska" bo jak to tak, przez pół wieku szczepią ludzi wmawiając im, że to bardzo skuteczna metoda, a potem nagle mają się z tego wycofać, bo się pomylili? ;) Nadal w Polsce wielu lekarzy, specjalistów jest przekonanych o skuteczności tej szczepionki wbrew najnowszym badaniom i zaleceniom.
http://szczepienie.blogspot.com/p/gruzlica-szczepionka-bcg-10.html

Błonica

W 1943 roku podczas epidemii błonicy w Europie zachorowało milion osób, z czego 50 tys. zmarło. W Polsce w 1945 roku zarejestrowano około 22 tys. zachorowań i 1500 zgonów. Szczyt epidemii tej choroby w naszym kraju przypadał na połowę lat 50. XX wieku, kiedy odnotowano 163 zachorowania na 100 tys. osób. Szczepionka przeciw błonicy istnieje od 1913 roku.
Prawda, absolutnie nie jest tak, że szczepienia żadnego znaczenia przy żadnej chorobie nigdy nie miały. Błonica jest właśnie przykładem gdy szczepienia zrobiły różnicę. Jednak warto dodać kilka ciekawostek:
"Szczepionka przeciwko błonicy nie zwalcza bakterii maczugowca błonicy ostatnio znany przypadek w Hiszpanii śmierci nieszczepionego 6-letniego dziecka z Katalonii dotyczył dziecka zarażonego przez swoich szczepionych kolegów i koleżanki, z których kilkudziesięciu było nosicielami bakterii i zarażały innych. Szczepionka nie eliminuje wiec zagrożenia dla wrażliwych kontaktów takich dzieci aczkolwiek przyczynia się do ograniczenia zachorowań, ale bakteria nadal może krążyć, ponieważ szczepionka nie chroni przed nosicielstwem.
http://szczepienie.blogspot.com/p/blonica-diphtheria-dtp-szczepienia.html

Według danych Państwowego Zakładu Higieny, u ok. 40% przebadanych osób stężenie przeciwciał przeciwko błonicy było poniżej wartości ochronnej. Czy w Polsce istnieje ryzyko pojawienia się ognisk epidemicznych błonicy?
http://www.mp.pl/szczepienia/praktyka/ekspert/blonica_tezec_krztusiec_ekspert/show.html?id=116314

Statystyki - czyli jakie jest obecnie zagrożenie tą chorobą?
W ciągu zaledwie 20 lat błonica została praktycznie wyeliminowana. W latach 1992-1996 odnotowano 25 przypadków błonicy. Były one związane z podróżami za wschodnią granicę Polski, gdzie panowała epidemia tej choroby.
Obecnie nie rejestruje się zachorowań na błonicę. 
http://szczepienia.pzh.gov.pl/main.php?p=3&id=87&sz=311&to=

W okresie pomiędzy 2009 a 2014 w Europie odnotowano 140 przypadków błonicy (w tym 79 wywołanych przez szczepy maczugowca błonicy).
W krajach, w których powszechne szczepienia przeciw błonicy wprowadzono do Programu Szczepień Ochronnych liczba rejestrowanych zachorowań obniżyła się niemalże do zera.
Zachorowania na błonicę występują przede wszystkim w krajach rozwijających się, w których szczepienia przeciw błonicy u dzieci nie są stosowane lub stosowane w niepełnym zalecanym schemacie. 
http://szczepienia.pzh.gov.pl/main.php?p=3&id=87&sz=312&to=\


Tyfus, Tyfus brzuszny czyli Dur brzuszny

Dur brzuszny (typhoid fever) powoduje Salmonella enterica,
"które w temperaturze 60 °C giną już po kilkunastu minutach. Źródłem zakażenia może być brudna woda, nieumyte owoce, a także nieczystości zawierające w sobie pałeczki Salmonella Typhi. Charakteryzuje się gorączką (powoli narastającą, aż do osiągnięcia ok. 40 stopni), krańcowym wyczerpaniem, bólami brzucha, objawami zatrucia endotoksyną (splątanie) i różową wysypką, tak zwaną „różyczką durową”, czyli rumieniową wysypką plamisto-grudkową zlokalizowaną na skórze klatki piersiowej lub nadbrzusza. Tym objawom towarzyszy także powiększenie wątroby, śledziony i węzłów chłonnych szyi oraz zapalenie spojówek. Pomimo gorączki występuje względne spowolnienie pracy serca."
"Choroba charakteryzuje się zróżnicowanymi objawami klinicznymi, stopniowym narastaniem objawów, długotrwałym okresem zdrowienia i skłonnością do nawrotów.
Źródłem zakażenia jest zakażony objawowo bądź bezobjawowo człowiek. Materiałem zakaźnym jest przede wszystkim kał, rzadziej mocz.
Dur brzuszny szerzy się głównie przez wodę i żywność zanieczyszczone wydalinami zakażonych ludzi. Szczególnie niebezpieczne są skażone ściekami zbiorniki wodne (awarie sieci wodociągowo-kanalizacyjnej), produkty mleczne oraz jarzyny uprawiane na polach nawożonych odchodami ludzkimi. Możliwe jest także zakażenie bezpośrednie od zakażonego człowieka (droga fekalno-oralna).
Wrotami zakażenia jest przewód pokarmowy, wyjątkowo – drogi oddechowe.
Okres wylęgania choroby wynosi od 1 do 3 tygodni, najczęściej 10-14 dni."
http://szczepienie.blogspot.com/p/dur-brzuszny-jest-ostra-choroba-zakazna.html
http://www.szczepienia.pzh.gov.pl/main.php?p=3&id=143

Dokładne mycie owoców i warzyw przed spożyciem, a także picie tylko czystej wody z pewnego źródła i unikanie kontaktu z nieczystościami skażonymi bakteriami. Bardzo ważne jest mycie rąk przed jedzeniem, ponieważ dur brzuszny (podobnie jak np. czerwonka), należy do tzw. chorób brudnych rąk. Możliwe też przyjęcie szczepionki uodparniającej; odporność zyskuje się po jednej dawce na okres około 3 lat. Na rynku polskim dostępne są dwie szczepionki: Ty i Typhim Vi (szczepionka polisacharydowa)."
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dur_brzuszny


Tyfus plamisty - Roznoszony przez wszy lub pchły
Tyfus plamisty, czy inaczej dur plamisty albo dur wysypkowy to zoonoza, czyli odzwierzęca choroba zakaźna, dziś bardzo rzadka. Wywołują ją bakterie Rickettsia prowazekii, czyli riketsje przenoszone przez wszy i pchły. W czasie I wojny światowej epidemia tyfusu plamistego pochłonęła 3 miliony ofiar. Dziś zachorowania są niezwykle rzadkie w krajach cywilizowanych, ale w ubogich rejonach Azji, Ameryki Południowej czy Afryki, nadal występują w liczbie kilku tysięcy przypadków rocznie. W Europie ostatnie zachorowania notowane były w latach 60. XX wieku. W roku 1971 dur wysypkowy został skreślony w Polsce z listy tzw. chorób kwarantannowych.
Zdarzało się, że metody walki z nim w rzeczywistości służyły do rozsiewania choroby np. https://youtu.be/kYnAFyrgDXo?t=416
https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-zakazne/tyfus-plamisty-dur-plamisty-dur-wysypkowy-choroba-przenoszona-przez-ws-aa-Wiou-7he1-MRaA.html
Walka z tyfusem czasem była tak naprawdę pozorowana, służyła budowaniu nienawiści wobec określonej grupy społecznej.http://www.fn.org.pl/archiwum/page/index0fdd.html?str=53&id=257
W 1942 roku ogłoszono konkurs rozpisany przez władze generalnego gubernatorstwa na sztukę antytyfusową. Pierwszą nagrodę zdobyła Halina Rapacka za sztukę "Kwarantanna" premiera odbyła się 1 sierpnia 1942 w Tarnowie. Reklamowana plakatem Żydzi = wszy i wystawiana w całej Polsce w ramach teatru objazdowego generalnego gubernatorstwa. 
Celem propagandowym, było poniżenie i wzbudzenie strachu przed udzieleniem żydom pomocy i zachęta do wskazywania miejsc ich ukrycia gdyż stanowili, uwaga: zagrożenie epidemiologiczne" Celem stawianym zgłaszanym pracom było potępienie środowiska żydowskiego, prymitywnego i zacofanego rozsadnika chorób i tyfusu. Konkurs był zamknięty: wezwano do niego literatów i artystów o ambicjach dramaturgicznych, którzy współpracowali z teatrami jawnymi oraz kilkoro pisarzy niemających z tym środowiskiem nic wspólnego, m.in. Magdalenę Samozwaniec i Tadeusza Kudlińskiego.
Wielu wezwanych zgłosiło się do władz podziemnych z prośbą o opinię, jak się zachować w takiej sytuacji, gdyż uważali, że choć temat konkursu jest nie do przyjęcia, to zignorowanie nakazu może mieć groźne skutki, a obawiali się o życie swoje i bliskich. Związana z Armią Krajową Tajna Rada Teatralna nakazywała w takich przypadkach autorom oddawać prace niespełniające formalnych wymogów dla utworu scenicznego albo dramaty całkowicie ignorujące temat. Kilkoro autorów nie nadesłało żadnej pracy, np. reżyser Tadeusz Chrzanowski, który został za to ukarany odebraniem tzw. Erlaubniskarty, dokumentu potwierdzającego wykonywanie zawodu artystycznego.
Haline Rapacka powojenne komunistyczne sądy skazały, za tą sprawę określając ją jako zdradę narodu Polskiego na 10 lat wiezienia 
Powyższa kampania bywa porównywana do budowanej obecnie mowy nienawiści wobec sceptyków szczepień, przypinanie im łatek, bicie chochoła, próby segregacji, oznaczania ich, prześladowania wśród znajomych, w pracy, donosy itd. 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tyfus_plamisty https://www.dailymotion.com/video/xdkbks

Znakowanie

Donosicielstwo na członków rodziny
https://www.facebook.com/absurdyproszczepionkowcow/photos/a.272351166567127/305504533251790/?type=3&theater
Donosicielstwo do zakładów pracy - próby robienia problemów, poniżania w oczach znajomych z pracy
https://www.facebook.com/absurdyproszczepionkowcow/photos/a.272351166567127/404729356662640/?type=3&theater
Zastraszanie, wyśmiewanie - także lekarzy za sam kwestionowania zasadności skuteczności przymusu prawnego (obowiązku)
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1909826802469616&id=685743984877910&__xts__[0]=68.ARBnRYwDyyJMIhoJs5SWtAqSFCW5lwaAI5iAX-mYCQ80xzCUtY_HAGrKpoxLeLQcvXnSqyH0brNWQAwa0pxlbUBF0xzgv2Nq6ZiSatHto8Fx9ga-U9sJHv9DwAaHVK3BAswGJhi_w6hYc8PdnQr1Lr9SyYPRKnUfPP5i4GDs3ASGKhFYYVkwtg&__tn__=-R
http://www.rynekzdrowia.pl/Polityka-zdrowotna/Poslowie-lekarze-odpowiedza-dyscyplinarnie-za-swoje-glosowanie-dot-szczepien,188359,14.html
Więcej wyśmiewania
http://szczepienie.blogspot.com/2017/03/niedorozwiniety-mem-powoduja-autyzm_8.htmlCholera

Wyjaśniona wyżej, we wstępie, ale temat jest na tyle prosty, że świetnie wyjaśnia go ta animacja https://youtu.be/jG1VNSCsP5Q

Dżuma

Zyskała sobie przydomek czarnej śmierci. W XIV-wiecznej Europie z jej powodu zmarło blisko 50 mln ludzi. Wszystkie ofiary dżumy szacuje się dziś na około 200 mln ludzkich istnień. Choroba istnieje od co najmniej VI wieku n.e., a jej pierwsze duże uderzenie znane jest pod nazwą dżumy Justyniana.
Warto jednak wiedzieć, że nie wiadomo do końca czy za dawne epidemiami stała znana obecnie nam dżuma przeciwko której mamy szczepionkę.
Na przełomie XX i XXI wieku część mikrobiologów (m.in. Christopher Duncan i Susan Scott) wysunęli teorię, zgodnie z którą opisywane epidemie w Atenach (V w. p.n.e.), dżuma Justyniana (VI–VII w. n.e.) oraz nawracające zarazy w latach 1348–1672 nie miały podłoża bakteryjnego (dżuma dymienicza – Yersinia pestis), lecz wirusowe. Zgodnie z tezami głoszonymi przez wymienionych naukowców, byłaby więc to choroba zbliżona do gorączek krwotocznych wywoływanych przez wirusy Ebola, Marburg, ale o okresie inkubacji ok. 32 dni.
Stosując analizę DNA w materiale pobranym z zębów osób pochowanych na średniowiecznym cmentarzu w Aschheim w Bawarii, stwierdzono, że Dżuma Justyniana była spowodowana przez inne szczepy bakterii niż te, które spowodowały epidemię czarnej śmierci w XIV - XVII. wieku i niedawną epidemię dżumy w XIX - XX. wieku[4].
https://pl.wikipedia.org/wiki/D%C5%BCuma
https://pl.wikipedia.org/wiki/D%C5%BCuma_Justyniana

Śmiertelność nieleczonych ofiar dżumy płucnej wynosi 90–95% Współczesna dżuma dymienicza charakteryzuje się śmiertelnością w zakresie 30–75%
https://pl.wikipedia.org/wiki/Czarna_%C5%9Bmier%C4%87

Dżuma to doskonały przykład choroby, która nie została zwalczona dzięki szczepieniom, a dzięki poprawie warunkom. W skrócie mówiąc obecnie normalny Polak się tym nie zarazi bo nie jest gryziony przez szczurze pchły (nie śpi w ich towarzystwie). Chociaż są tacy co usilnie sugerują, że to dlatego, iż są szczepienia ;)

Izolacja - najskuteczniejszą metodą walki z chorobami (z punktu widzenia populacji i wygaszania ognisk epidemii - czyli przymusowa separacja, a potem kto wyzdrowiał ten nie zarazi, kto umarł ten nie zarazi)
"Tam, gdzie stosowano najbardziej drastyczną formę profilaktyki antymorowej, wystarczyło podejrzenie zachorowania u jednej tylko osoby, żeby poddać przymusowej izolacji całą rodzinę. Do pracy przystępowali wówczas od razu najęci przez władze ślusarze, którzy ryglowali bądź zabijali drzwi od zewnątrz. Zgodnie z zasadami ścisłej separacji chorych budynek znaczono wreszcie białym krzyżem. Słusznie, w niedługim bowiem czasie stawał się on grobowcem dla całej rodziny.
By wymusić stosowanie się do tak okrutnych zarządzeń, władze posługiwały się surowymi środkami przymusu. W Warszawie w czasie zarazy w roku 1678 każdy, kto zataił śmierć w swojej rodzinie, kończył na szubienicy wystawionej przed jego własnym domem

[..] Surowość reżimu epidemicznego sprawiała, że funkcjonariusze służb morowych spotykali się z niemal powszechną wrogością. Dotyczyło to nawet lekarzy, którzy niejednokrotnie udawali się do swych pacjentów uzbrojeni. To grabarzy dżumowych uważano jednak za najbardziej zdeprawowanych i chciwych. Według kronikarza toruńskiego niektórzy vespillones, mijając z załadunkiem miejscowe niewiasty, obejmowali je nagle od tyłu, straszyli, a niekiedy nawet zapraszali na swe „schludne wozy”.
Dochodziło również do systematycznego rabowania majątków zmarłych. W Warszawie w 1625 roku wywieszano czterech kopaczy za okradanie ofiar, bezczeszczenie ich zwłok i handel zainfekowanymi przedmiotami. W Krakowie grabarz imieniem Bieniasz stanął na czele miejscowej szajki przestępczej. Wykorzystując swoją funkcję, wchodził do zapowietrzonych domów, w których w razie konieczności skracał cierpienia zarażonych, aby przejąć ich dobra. Okradał także ludzi na ulicach, a nawet handlował materiałami skradzionymi z miejskich arsenałów. Za to wszystko ścięto go przed kościołem Mariackim w 1589 roku.
Dla skutecznego ukrócenia obrotu zadżumionymi przedmiotami równie surowo obchodzono się z ich nabywcami. Służąca z Królewca Barbara Thutin sprowadziła śmierć na siebie i swojego pana, kupując odzież po ofiarach dżumy. Została za to poddana wyjątkowej karze pośmiertnej. Jej ciało ekshumowano, powieszono w trumnie na szubienicy, a po kilku dniach spalono u jej stóp.
"
https://tytus.edu.pl/2018/09/04/dzieci-czarnej-smierci-grabarze-dzumowi-w-dawnej-rzeczypospolitej/


Sprzątanie ciał zmarłych w Londynie w czasie zarazy z 1665 r. (domena publiczna)
Ciekawostka historyczna: Jak zniknął trąd z Europy? Jak radzono sobie z dżumą?
"Liczba chorych w Europie znacznie zmniejszyła się po epidemii "czarnej śmierci" (dżumy) w XIV wieku, podczas której zmarła większość zakażonych. W następnych stuleciach przypadki zachorowań zdarzały się stosunkowo rzadko, a odkrycie w latach 30. XX wieku pierwszego, jeszcze mało skutecznego lekarstwa przeciw trądowi (dapsonu) przyniosło skutek w postaci jego ostatecznego zniknięcia." 
http://pl.wikipedia.org/wiki/Tr%C4%85d

"Monoterapia dapsonem lub innym lekiem przeciwprątkowym okazała się niewłaściwa ze względu na powstawanie lekooporności, duży procent późnych odczynów trądowych w postaci zaostrzenia zmian w skórze i innych zajętych narządach lub powstawania nowych nacieków, w tym również trądowy rumień guzowaty. Do groźnych odczynów dochodzi w przypadku zapalenia nerwów obwodowych prowadzących do zaburzeń czucia i niedowładów. "
http://www.medonet.pl/dolegliwosci,dolegliwosci-profil,1696376,1,trad,index.html

Podczas epidemii najskuteczniejszą metodą walki z chorobą śmiertelną były kordony sanitarne. Nadal są i to skuteczniejsze od szczepionek. W skrócie - jeśli chorzy wyzdrowieją lub umrą to czarna śmierć w obu przypadkach znika w ten sposób choroba sama się eliminuje:
"Kordony sanitarne były bardzo popularne w czasach średniowiecznych, gdy wybuchała epidemia czarnej śmierci, czyli dżumy. To była dość makabryczna metoda walki z chorobami zakaźnymi, ale dość skuteczna. Polegała na otoczeniu ogniska choroby kordonem żołnierzy. Nikomu nie pozwalano wyjść. Ci, co zostali wewnątrz, mogli albo przeżyć, albo umrzeć. Kordon utrzymywano do czasu, aż epidemia wygasała.
Ostatni raz kordon sanitarny stosowano 100 lat temu w Polsce. W 1919 roku zarejestrowano na terenie całego kraju 219 tys. 88 zachorowań i 18 tys. 641 zgonów na dur plamisty. Sytuacja uległa poprawie m.in. dzięki zastosowaniu kordonów. Podróżni chcący przekroczyć granicę musieli być zbadani przez lekarza, wykąpani, ogoleni i odwszawieni. Ich ubrania traktowano parą wodną i poddawano chemicznemu praniu."
http://wyborcza.pl/1,75400,16489996,Kordon_sanitarny_otoczy_ogniska_epidemii_w_Afryce_.html#ixzz3PiwLNLy8

Czarna śmierć notabene nie zniknęła również dzięki szczepieniom, a niewątpliwie dzięki podniesieniu poziomu higieny, lepszego odżywiania - szczurze pchły roznosiły zarazę, na którą zmarło od 30% do 60% populacji Europy. W zatłoczonych miastach ilość śmiertelnych ofiar czarnej śmierci bardzo często wynosiła ok. 50% ludności. Najmniej ucierpieli Europejczycy, żyjący na odizolowanych obszarach
Okazuje się, że unikanie kontaktu z dzikimi martwymi zwierzętami oraz sytuacji, w których może dojść do pogryzienia przez gryzonia (np. podczas karmienia) oraz używanie środków przeciw pchłom u zwierząt domowych doskonale zapobiega tej chorobie. Zwłaszcza, że szczepów bakterii wywołujących dżumę było wiele i to dość zróżnicowanych co znacząco komplikuje tworzenie szczepionki.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Czarna_%C5%9Bmier%C4%87

"Na rynku dostępna jest szczepionka przeciw dżumie, która zawiera bakterie zabite formaliną. Zapewnia ona ochronę przed postacią dymieniczą, jednak jej skuteczność w zapobieganiu postaci płucnej jest niewielka"
http://pl.wikipedia.org/wiki/D%C5%BCuma#Leczenie


Crazynauka kończy cytatem:
"Żyjemy w naprawdę niezłych czasach. Doceniajmy to."
Trudno się nie zgodzić.
Nie wynika jednak z tego, że w ramach podziękowania, za obecny stan powinniśmy się szczepić przeciwko chorobom, których nie ma tylko dlatego, że podobno istnieją szczepionki jak to nieudolnie sugerują niektóre komentarze ;) Faktem jest, że wiele chorób już nie wróci bo zmieniły się warunki życia, nie wrócą bo potrafimy im świadomie zapobiegać - mamy leki, oraz jest lepsza organizacja, media, izolowanie chorych, szybka diagnostyka itd. Dlatego wmawianie ludziom, że choroby mogą wrócić z taką samą skalą jak przed wiekami gdy żyjemy obecnie na innym poziom to po prostu głupotki i to dla wyjątkowo naiwnych.
http://szczepienie.blogspot.com/p/czy-warto-sie-szczepic-kiedy-warto.htmlCzęsto argumentem są zdjęcia masowych grobów z czasów gdy choroby obecnie nie uważane za wybitnie śmiertelne (jak np. szkarlatyna) potrafiła zabić sporą część rodzinyCzłonkowie tej rodziny wg. określonej narracji nie zmarli dlatego, że cierpieli biedę i głód, byli niedożywieni, cierpieli na inne choroby, byli w grupie ryzyka itd, tylko zmarli wyłącznie dlatego, że mieli kontakt z patogenem i gdyby zostali zaszczepieni z pewnością wszyscy dożyliby późnej starości.
Warto przypomnieć, że nie do końca tak jest. Zabijało wiele chorób przeciwko, którym nie ma szczepień. Przykładowo dawno temu szkarlatyna miała 25% śmiertelność, to był pogrom jak przy ospie prawdziwej, z pewnością więcej niż osławiony krztusiec czy odra. Obecnie bez szczepień zachorowalność jest na poziomie niektórych chorób przeciwko którym szczepimy, śmiertelność praktycznie żadna (przynajmniej w Polsce). Co się zmieniło? standard, życia, poziom medycyny - antybiotyki
http://szczepienie.blogspot.com/2015/10/szkarlatyna-plonica-antybiotyk.html

Poniżej zdjęcie "nieszczepionych" ofiar dżumy. Wiadomo, że nieszczepieni bo grób z XIV-XVI wieku także idealny argument do dyskusji o tym, że warto szczepić? Zwłaszcza, że szczepionki przeciwko dżumie masowo nie stosowano z powodów wyżej opisanych (wystarczył wyższy standard życia aby choroba zniknęła ponieważ dotyczyła osób pogryzionych przez szczurze pchły)
Źródło fragmentu zdjęcia
https://www.facebook.com/absurdyproszczepionkowcow/photos/a.272351166567127.1073741828.266506340484943/368539486948294/?type=3&theater

Tl;dr;
Sugeruje się, że śmiertelność to główny powód dla którego szczepimy. Warto jednak wiedzieć, że tak naprawdę nie szczepienia miały największe znaczenie dla zmniejszenia śmiertelności. Faktycznie miały znaczenie marginalne i tylko przy niektórych chorobach. Więcej http://szczepienie.blogspot.com/2017/02/jak-choroby-zakazne-zmieniaja-wyglad-i.html
Skrót chronologiczny w jakich latach pojawiały się pierwsze próby ze szczepionkami (zwykle do powszechnego masowego użycia wchodziły po wielu latach, czasami dekadach) oraz daty największych epidemii w historii ludzkości.
 • 430 r. p.n.e.  Wielka zaraza w Atenach prawdopodobnie duru brzusznego (tyfus) - wystarczyło nie pić nieprzegotowanej wody z kałem choryh... izolować chorych, myć ręce, jeść potrawy po obróbce termicznej "Wystarczy częste mycie rąk, właściwe zabezpieczanie śmieci czy odkażanie klamek i przedmiotów osobistego użytku, aby zapobiec epidemii tyfusu" http://www.medonet.pl/zdrowie,tyfus--czyli-dur-brzuszny--jak-mozna-zapobiegac-durowi-brzusznemu-,artykul,1726283.html
 • 541 r dżuma Justyniana, prawdopodobnie dżuma dymienicza, epidemia pochłonęła nawet do 100 mln ludzi, w tym około 50–60 proc. mieszkańców Europy, zmarłych w ciągu 541 i 542 roku. - poza samym Bizancjum objęła większość cywilizowanego świata - wystarczyło nie dać się kąsać przez chore szczurze pchły pochodzące ze szczurów :D
 • X w.n.e. - Chiny i wariolizacja. Strupy zdrapywano, suszono, ścierano na proszek, mieszano z ziołami i przechowywano w szczelnym zamknięciu. Po latach proszek wcierano zdrowym osobom, najczęściej do nosa. U pacjenta rozwijała się wtedy łagodna postać choroby, dzięki której nabywał on odporność czynną.
 • 1346 r Czarna śmierć epidemia dżumy, rozprzestrzeniła się po Azji, Afryce, Bliskim Wschodzie i całej Europie poza Polską! Zmarło około 200mln osób. Postępowanie j.w. 
 • 1500 – 1600 r - Seria epidemii w Meksyku, ospa prawdziwa, odra, tyfus oraz głównie (kolejne fale) to gorączką krwotoczną roznoszona przez gryzonie. - W ciągu wieku populacja Indian na tym terenie zmniejszyła się o 60 – 90 proc. W relacji z 1576 roku franciszkanin Juan de Torquemada zapisał, że cały kraj był niemal zupełnie wyludniony.
 • XVIII wiek - Epidemia ospy prawdziwej
 • 1720 r - wariolizacja za sprawą lady Mary Wortley Montagu dotarła do Europy
 • 1796 - eksperyment Edwarda Jennera
 • XIX wiek Pandemia cholery - Cholera nie bez powodu bywa nazywana chorobą biedy i brudu – najczęstszą przyczyną zakażenia jest żywność i woda, zakażone m.in. odchodami chorych osób.
 • 1801 - Szczepienia przeciwospowe metodą Jennera
 • 1881 - Szczepionki przeciwko wąglikowi Ludwika Pasteur, eksperyment z cholerą
 • 1885 - Szczepionki przeciwko wściekliźnie Ludwika Pasteur i jej pierwsza próba na człowieku
 • 1890 - Tuberkulina Roberta Kocha - leczenie gruźlicy chociaż grużlicy nie leczyła dostał nagrodę Nobla
 • 1890 - Surowica błonicy i surowica przeciw tężcowi Emila Behring i Szibasaburo Kitasato
 • 1891 - pierwsza próba zastosowania surowicy zawierającej gotowe przeciwciała na małej dziewczynce
 • 1892 - Szczepionka przeciwko cholerze Waldemara Haffkine 1893/ 1896 pierwsze sukcesy stosowana przy lokalnych epidemiach
 • 1819 - Pierwsze sukcesy w zwalczaniu błonicy Emila Behringa, szczepionka AT do czynnego uodparniania
 • 1918 - pandemia grypy hiszpanki
 • 1919 - Szczepionka przeciwko tyfusowi Rudolfa Weigla
 • 1921 - pierwsze próby ze szczepionką BCG Bacillus Calmette-Guérin przeciwko gruźlicy Alberta Calmette i Camille Guérin BCG (wprowadzono dopiero po 13 latach)
 • 1923 - błonica - próby z anatoksyną -  Gaston Ramon i Glennego
 • 1923 - Szczepionka przeciwko krztuścowi Thorwalda Madsena, masowe szczepienia dopiero po 1944 roku próbnie w USA
 • 1927 - szczepionka przeciwko tężcowi (anatoksyna) Ramona i Zoellera
 • 1937 - Szczepionka przeciwko żółtej febrze Max Theilera
 • 1937 - Szczepionka przeciwko grypie Jonasa Salka zawierającą całe wirusy która w 1941 stosowana u żołnierzy zabezpieczając przed grypa A (w ok 70%)
 • 1949 - Szczepionka przeciwko śwince Johna Franklin Endersa
 • 1950 - Szczepionka przeciwko chorobie Heinego- Medina Hilarego Koprowskiego 
 • 1958 - Kongo pierwsze szczepienie przeciwko polio 
 • 1954 - Szczepionka IPV Salka
 • 1962 - Sabin opracował żywą doustną szczepionkę przeciw polio.
 • 1964 - Szczepionka przeciwko odrze - John Enders 
 • 1968 - Szczepionka przeciwko meningokokom Gotschlicha (typu C), a w 1971 przeciwko meningokokom typu A.
 • 1979 - Szczepionka przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A / WZW typu A Provosta i Hillemanna
 • 1980 - Szczepionka przeciwko Haemophilus influenzae typu B 
 • 1981 - Szczepionka przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B   /WZW typu B Maupasa i Hillemana. Próby kliniczne trwały już od roku 1976. Wykazano, że szczepionka zmniejsza prawdopodobieństwo zakażenia WZW typu B o 92%.
 • 2006 - Szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV
Oczywiście powyżej wymienione są tylko oficjalne i uznane wydarzenie, bo jest także wiele o których historia wolałaby zapomnieć jak np. przymusowe eksperymentalne szczepienia przeciwko malarii w 1942 roku prowadzone przez dr Klausa Karla Schillinga i wiele innych podobnych wydarzeń opisanych szerzej na https://szczepienie.blogspot.com/p/komis-o-szczepieniach-krytyka.html 

Jeszcze przed wojną zdarzały się eksperymenty z później używanymi szczepieniami np. z lat 30 na dzieciach z Irlandzkich domów opieki
https://pubmedinfo.org/2017/11/13/dzieci-z-irlandzkich-domow-opieki-byly-wykorzystywane-w-eksperymentach/


Źródło artykułu crazynauki - cytatów i niektórych argumentów:
http://www.crazynauka.pl/jak-choroby-zakazne-zmieniaja-wyglad-czlowieka-zobaczcie-to-na-filmie/ oraz komentarzy "crazynauki" do niego z https://www.facebook.com/crazynauka/posts/971690509629386
http://szczepienie.blogspot.com/p/wirusy-nie-istnieja-czyli-nowa.html
"...szczepienia nie miały wpływu na imponujący spadek śmiertelności obserwowany w pierwszej połowie XX wieku…
Po raz kolejny, prawie 90% spadek śmiertelności z powodu chorób zakaźnych wśród dzieci w Stanach Zjednoczonych miał miejsce przed 1940 rokiem, kiedy dostępnych było mało antybiotyków lub szczepionek."
Źródło: Annual Summary of Vital Statistics: Trends in the Health of Americans During the 20th Century
Bernard Guyer, Mary Anne Freedman, Donna M. Strobino and Edward J. Sondik, Pediatrics 2000; 106; 1307

29 komentarzy:

 1. LOGIKA na poziomie elementarnym. 1. dogmat sekty wyznawców kultu ropnych gałganków, zwanych "wakcynologmi" - szczepienia uratowały świat od chorób. Prawda, czy fałsz? Jeżeli pozbyliśmy się również chorób, na które nigdy żadnej szczepionki nie było (trąd, dżuma) - to zgodnie z logiką, twierdzenie to jest fałszywe. Tertium non datur. 2. dogmat tej sekty - szczepienia chronią przed chorobami (de facto inaczej semantycznie sformułowany 1.dogmat) - prawda, czy fałsz? Epidemie chorób dziecięcych wybuchają właśnie wśród dzieci szczepionych - bo tych jest zdecydowana większość, ponad 95%. Zatem, z punktu widzenia jakiegokolwiek twierdzenia naukowego, ów drugi dogmat sekty wyznawców kultu ropnych gałganków, nie jest wart nawet funta kłaków. 3. dogmat sekty wyznawców kultu ropnych gałganków - szczepieni łagodniej przechodzą choroby, przeciw którym są szczepieni. I tu znów mamy pełny obraz umysłowej nędzy kapłanów tej sekty - w dogmacie drugim, ich wyznanie wiary ogłasza, że szczepienie ochroni przed chorobą, a w dogmacie kolejnym jednak sobie zaprzeczają i każą wierzyć, że mimo zachorowania (które zgodnie z 2.dogmatem w ogóle nie powinno się wydarzyć), przebieg choroby będzie łagodniejszy. To twierdzenie jest już najbardziej absurdalne, gdyż już z definicji niemożliwe do weryfikacji. Rodzaj oksymoronu skrzyżowanego z hipostazą ("kto w szpony dostał się hipostaz, rzeczywistości już nie sprosta"). To coś w rodzaju - wstań i zobacz, jak siedzisz. Tak powiedziała do mnie kiedyś nauczycielka od matmy. Polonistka, historyczka, geografka - pół biedy. Ale nauczycielka matematyki, królowej nauk, w której logika jest podstawą? Jak można porównać przebieg choroby u tej samej osoby (w stanie nieszczepienia), jeżeli została zaszczepiona? Bełkot do potęgi "n". Złota myśl z gatunku - gdyby miasta budowano na wsi, to powietrze byłoby w nich czystsze... Mógłbym tak jeszcze godzinę - ale po co? Chyba już te trzy przykłady powinny dostarczyć wystarczających dowodów, że cała ta "wakcynologia" (słownik edytora nie zna nawet tego słowa i podkreśla na czerwono - mądra bestia!), to współczesny łysenkizm i bez iście stalinowskich metod, którymi jest podtrzymywany (urzędowa indoktrynacja, terror, korupcja), zostałby wyśmiany przez pierwszego-lepszego, rozgarniętego maturzystę. To, że przed tym bałwanem biją sekciarskie pokłony hordy durniów z tytułami "profesorów" pokazuje tylko, jak nisko upadła współczesna nauka - zwłaszcza w Polsce...

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja popieram szczepienia i uważam że takie blogi powinny być zakazane. Nawet nie czytam tego bełkotu. Powiem tak: Widzieliście kiedyś osobę, która przeszła polio? Na madagaskarze rok rocznie wybuchają epidemie dżumy. Jeszcze troszkę pracy z terapiami typu Ilads i antybiotyki przestaną być skuteczne. Skąd pewność, że ospa prawdziwa lub inna zjadliwa mutacja nigdy nie powróci? Ta choroba rozprzestrzenia się bardzo szybko i zanim zdoła się wdrożyć system szczepień przy narastającym wobec nich oporze społecznych - sporo ludzi zginie. Najbardziej zjadliwa epidemia 20 wieku, to była hiszpanka - grypa.
  I nie rozumiem tego argumentu z gruźlicą, że szczepienia nie jest sktuczne - to co, lepiej nie szczepić, mieć gruźlicę utajoną i prądkować wiele lat? Czy się zaszczepić, być po prostu na tę chorobę odpornym i przy okazji nie pozwalać różnym szczepom tych drobnoustrojów mutować w kierunku odporności na antybiotyki?
  A odra? błonica? to mało? Zapewniam ze małemu dziecku wystarczy jedna z tych chorób co wymieniam aby się przenieść na drugi świat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi

  1. Przypominam, że noworodki szczepi się przeciw gruźlicy. Po prostu. Szczepionka ma największą skutecNosc w zapobieganiu gruŹlicy prosowkowej i opon mózgowych, ale zmniejsza też ryzyko samej infekcji pratkami gruźlicy, a w przypadku, gdy jednak dojdzie do zakażenia, przejścia infekcji w gruzlice czynną.
   Zmniejszenie odsetka zaszczepionych przeciw gruźlicy dzieci nie sprawi, ze zaczniemy masowo chorować, bo dzieci nie pratkuja. W następnym komentarzu pisze o skuteczności szczepień przeciw gruźlicy. Skoro wiem, ze są skuteczne, to musiałbym być albo cynikiem, albo idiota, żeby twierdzić, ze nie ma sensu szczepic, a nic takiego nie twierdzę... Niezaszczepione przeciw gruźlicy dziecko bd stanowiło zagrożenie tylko dla siebie, nie zarazi innego gruźlica.

   Która ospa bd nam zagrażać? Wietrzna? Cały czas utrzymuje się przecież wysoka zapadalnosc, bo wyszczepialnosc ta zalecaną szczepionka jest niska. Prawdziwa? No bd trochę ciężko, ze względu na eradykacje ;-) no jest jeszcze riketsjowa, ale ona nie ma nic wspólnego ze szczepieniami :-D
   A błonica to już w tym momencie może nam zagrozić. Eksperci podkreślają, że liczba uodpornionych osób jest zbyt mała, by zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii. I nie chodzi tu o nieszczepione dzieci, a o krótkotrwałe dzialanie Szczepionki niedoszczepianie się dorosłych.
   Z odrą rzeczywiście jedyny celny argument.
   Polio już jest na wykończeniu - kilka czy kilkanaście osób chorych na całym świecie, a za 6 lat przypadków Polio, bd najprawdopodobniej jeszcze mniej niż obecnie.
   Co ma dżuma do szczepień? Nigdzie obecnie nie stosuje się przeciw niej szczepień. A głównym sposobem zapobiegania dzumie jest deratyzacja.
   Ospa prawdziwa sama z siebie nie wróci, bo została eradykowana. Jedyna możliwość to bioterroryzm. Nieszczepione dzieci nic nie bd miały z ta sytuacja wspólnego, bo już dawno nie ma szczepień przeciwko ospie prawdziwej.

   Usuń
  2. A masz pewność, że szczepionki dają Ci odporność? Lepiej zapytaj swojego lekarza o to zanim głupoty będziesz pisał/a. A hiszpanka była spowodowana szczepieniami tak się akurat składa. Poczytać proponuję najpierw i nie tylko nagłówki w 'njusłikach' i 'tefałenach'.

   Usuń
  3. "A błonica to już w tym momencie może nam zagrozić. Eksperci podkreślają, że liczba uodpornionych osób jest zbyt mała, by zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii. I nie chodzi tu o nieszczepione dzieci, a o krótkotrwałe dzialanie Szczepionki niedoszczepianie się dorosłych."

   Nie ma szczepionki na błonicę, szczepionka to toksoid przeciwko toksynie a nie bakteriom, więc jeśli faktycznie ludzie są nieodporni to tylko świadczy o tym że choroby już zwyczejnie nie ma - brak zachorowań na błonicę w Europie. Bo mogłaby się z łatwością przenosić i rozsiewać bo nie ma na nią szczepienia!

   Usuń
 3. A co do tego, że przed szczepionkami przypadki chorób i tak malały - ja wiem, że ciężko w to uwierzyć, ale ludzie umierają, a epidemie się kończą same z siebie. Dżuma też kiedyś się skończyła w europie, po tym jak wyczyściła 60% ludności miast. Sztuka polega na tym, żeby nie dopuścić do epidemii i tych niepotrzebnej śmierci. Polecam zapoznać się z wykresami, które obrazują faktyczny stan sprzed i po wprowadzeniu masowych szczepień. Można je np. znaleźć tu:
  https://medium.com/@visualvaccines/graphic-proof-that-vaccines-work-with-sources-61c199429c8c#.k7ip7e63u
  Nawet bez języka angielskiego są bardzo czytelne i łatwe do zrozumienia.
  Dla głodnych wiedzy, można też znaleźć dokładne osi czasu, razem ze wszystkimi wydarzeniami związanymi z danymi chorobami i szczepionkami:
  http://www.historyofvaccines.org/timeline#EVT_100325

  Na deser funfact:
  Polio uznano za "wymarłe" w stanach, w roku 1994. W 2000 roku wróciło. Gdzie? Wśród nieszczepionej populacji amiszów. https://academic.oup.com/jid/article-lookup/doi/10.1086/596052
  Potrzeba szczepień to nie jest czyjeś widzimisię i już. To potrzeba, wynikająca przede wszystkim z analiz i badań nad szczepionkami. W drugiej kolejności, z prostego bilansu zysków i strat ekonomicznych. (np. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17184390 ) I dopiero dalej - bilansu zysków i strat moralnych (lepiej, żeby jedno na milion dzieci miało powikłania, czy ryzykować epidemiami i potencjalnie - setkami czy tysiącami ofiar?).

  OdpowiedzUsuń
 4. Ospa prawdziwa została eradykowana. Bynajmniej nie szczepionkami. Ospa prawdziwa do choroba brudu i ludzi ubogich. Na zachodzi zanikła i nie zrobiły tego szczepienia co ewidentnie pokazuje przykład miasta Leicester, które zaprzestało szczepień i pomimo czarnych wieszczeń, że wkrótce wymrą, przeżyli. Mało tego, że przeżyli, mieli najniższe wskaźniki zachorowań i zgonów. Wyatarczyło poddawać osoby chore kwarantannie i stosować higienę (szok!).

  Natomiast w XX wieku choroba nadal szerzyła w krajach 3 świata. ZSRR potrzebują na gwałt sukcesu rzuciło na arenie międzynarodowej hasło eradykacji ospy prawdziwej. Za pomocą szczepionek oczywiście. Plan wdrożono i... się nie powiódł. Ludzie w krajach 3 świata odmawiali szczepień, szczególnie w Indiach ze względów religijnych. Nie chciano zarzucać pomysłu, więc zmieniono podejście. Rozesłano siatkę agentów i gdy tylko pojawiało sie ognisko choroby to natychmiast teren otaczano kordonem sanitarnym i wewnątrz kto miał umrzeć umierał, kto miał przeżyć przeżywał, a choroba nie szła dalej. I tak, bez szczepień wyeliminowano ospę prawdziwą, w krajach trzeciego świata, a tym samym na świecie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Póki co to fakty historyczne mówią, że jak jest higiena, czysta woda, warunki mieszkaniowe, kanalizacja, brak głodu to chorób niemal nie ma i nie zabijają. Ty powiesz, bo (magiczne) szczepionki, a ja powiem to jaki rodzaj magii sprawia, że szczepionki powstrzymują choroby na które się nie szczepi. Czemu brak masowych zachorowań?

  Chociaż co roku się straszy kolejną chorobą która ma zdziesiątkować ludzkość to nic się nie dzieje, za to wystarczy pogorszenie warunków i nagle choroby uderzają. Historia potwierdza. Nawet Hiszpanka, która notabene nie powinna być tak nazywana, bo zaczęła się w stanach, a i jest całkiem sensowna teoria, która opisuje możliwość, że pojawiła się dzięki szczepienieniom.

  Ale dam fajny przykład bardziej realny i z naszego podwórka. Wprowadzono szczepionkę na odrę u nas w 1975. Zachorowania spadały i już mniejsza czy naturalnym trendem czy dzięki szczepionce. Natomiast to co istotne to czemu zdarzyły się dwa takie skoki zachorowań w okolicach 83 i 89?

  Jaki regres nastąpił? Co łączy okresy lat około 1983/84, 1990 oraz, czego juz nie ma na tych wykresach, ale nastąpił wzrost zachorowań 2010/2011?

  1) Koniec roku 1981 to wprowadzenie stanu wojennego. Od tego czasu zaczęły się pojawiać kartki na żywność (wcześniej tylko na cukier) i niedobory zaczęły być chlebem powszednim. Ludziom, zaczęło żyć się gorzej, organizmy były osłabione.

  2) Schyłek PRL i ostatecznie rok 1990, upadek systemu, a później jeszcze zmiana ustrojowa również spowodowała spore problemy, ale świeży wolny rynek spowodował, że ludzie wrócili do sił o wiele szybciej i wykres wygląda o wiele korzystniej niż w okolicach 1984.

  3) Rok 2010/11 – do Europy dwa lata wcześniej zawitał kryzys (trochę później niż w stanach). Ludziom się pogorszyło. Ten sam mechanizm.

  OdpowiedzUsuń
 6. Owszem mycie się może zmniejszyć ryzyko ale nie likwiduje go całkowicie.
  http://www.medievalists.net/2013/04/did-people-in-the-middle-ages-take-baths/ a to tak a propos nie mycia się w średniowieczu, uwaga bo Ci się światopogląd zawali bo w średniowieczu myto się w brew temu co się teraz gada, a mimo to przez Europę w XIV przetoczyła się zaraza która wybiła 1/3 ówczesnej populacji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak, już widzę jak w średniowieczu w zimę się ludzie myli, pewnie mieli kanalizację i ciepłą wodę w kranie, oczywiście ogrzewanie centralne itd ... taaa, w wilu krajach dzisiaj jest masa brudasów którzy się nie myją chociażby w Indiach, no ale ty pewnie wiesz lepiej!

   Usuń
 7. http://zaszczepsiewiedza.pl/aktualnosci/krotka-historia-ruchow-antyszczepionkowych/

  OdpowiedzUsuń
 8. przypominam epidemię polio wywoływali lekarze stosując masowo lewatywę czyli sami sobie "zajęcie" tworzyli, tzw. epidemia ospy prawdziwej we Wrocławiu zabiła 6 osób (w 3 miesiące), a zastosowane szczepienia zabiły 9 osób, plus nieznana ilość okaleczeń...

  1. Szczepienie wszystkich w populacji ukrywa skutki uboczne (i ew. celowe elementy broni biologicznej) szczepień, brak dostatecznie dużych grup porównawczych.
  2. Nikt nie pyta się obywateli czy mają zamiar brać udział w eksperymencie medycznym eradykacji (likwidacji) ze środowiska tych niektórych wirusów i bakterii.
  3. Szczepi się wszystkich choć potrzeba ochrony na te wirusy i bakterie dotyczy około 1%, zamiast chronić odpowiednimi terapiami wzmacniającymi i opracowywać metody wyprowadzania tego 1% ze stanów zapaści organizmu, wpływa się poważnie na naturalne mechanizmy obronne 99% populacji, która tej ingerencji nie potrzebuje.
  4. Masowe szczepienia są jednym z elementów zaniechań w działalności na rzecz poprawy higieny życia obywateli, jest to "argument" za tym, że możesz więcej, już jesteś bezpieczniejszy ale jeszcze potrzebujesz dodatkowej ochrony na inne patogeny, reklama kolejnych szczepień jest wszechobecna.
  5. Lekarze traktują szczepienia jako polisę ubezpieczeniową, brud w szpitalach i niezapewnianie właściwych warunków higieny na oddziałach wciąż wpływa na wiele poważnych zachorowań, więc chcesz mieć operację zaszczep się i konsekwentnie lista tych szczepień będzie niestety nieustannie rosnąć.
  6. Po masowych szczepieniach jesteśmy tak "zdrowsi", że alergie, choroby autoimmunologiczne i nowotwory (także wśród dzieci) stają się powszechne. Są to konsekwencje bardzo istotnego wpływania na układ odpornościowy, który nie tylko zwalcza te kilka wirusów i bakterii na które szczepimy, ale eliminuje na bieżąco zdecydowanie więcej zagrożeń. Jeśli ja wyczulę, przesadnie przekieruję sztucznie system ochrony na te wybrane patogeny, systemowi odpornościowemu może zabraknąć zasobów do walki z innymi zagrożeniami.

  OdpowiedzUsuń
 9. Największe epidemie, które dziesiątkowały ludzi na całym świecie to między innymi dżuma, wywoływana przez bakterie na które nie ma co prawda szczepionki ale są za to antybiotyki. Inną równie groźną chorobą epidemiczną, na którą można i trzeba się szczepić jest ospa prawdziwa. Na zdjęciu poniżej widać najprawdopodobniej dziewczynkę chorującą na ospę prawdziwą, która nie została wcześniej zaszczepiona. Pierwszą metodą szczepienia przeciwko ospie było wdychanie startych strupów osoby, która już przeszła chorobę. To sprawiało, że przechodziło się jej znacznie łagodniejszą odmianę i nabierało się odporności. Innymi chorobami dziesiątkującymi populację Ziemi były epidemie odry, żółtej febry, ospy wietrznej, żółtaczki, salmonelli, malaria, krętkowice (choroby odzwierzęce), tyfus, cholera, denga, polio, HIV, ebola, SARS, Chikungunya, choroby pasożytnicze, wirusowe zapalenie opon mózgowych, HFMD, MERS, JE, NiV. Na wiele chorób wirusowych są skuteczne szczepionki. Medycyna nigdy nie daje 100% gwarancji, tak samo z resztą jak każda z nauk biologicznych ale szczepienia ogólnie są bezpieczne i korzystne.

  https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_epidemics

  OdpowiedzUsuń
 10. Szukając informacji o dżumie natknąłem się na ciekawy list Francesco Petrarki. W wielkim skrócie, był on świadkiem horroru jaki spadł na Parmę w 1348 roku, gdy drogą morską z Messyny do Pizy, a następnie do Parmy (Tej od parmezanu), w której mieszkał, przedostała się dżuma, pustosząc wszystko na swojej drodze. Tylko w pół roku, to jest od czerwca do grudnia choroba zabiła około 40 000 mieszkańców Parmy i pobliskiego Reggio. Żeby tego było mało, to w miesiąc przed tymi wydarzeniami, otrzymał on od swojego przyjaciela list, z którego dowiedział się, że jego muza - Laura, zginęła wraz z dziesiątkami tysięcy innych w Awinion. Na szczęście Petrarka przeżył, i uciekł przed zarazą do Arqua.

  Wspomniany list był dedykowany jego bratu, z którym również wiąże się ciekawa historia; otóż jako jedyny z pośród 35 mieszkańców klasztoru Monrieux, przeżył, mimo stałego kontaktu z zarażonymi.

  Bracie, chciałbym się nie narodzić lub umrzeć, zanim nastały obecne czasy. Czy przyszłe pokolenia uwierzą, że nastał czas, kiedy na Ziemi nie ma prawie żadnych mieszkańców? (...)
  Czy kiedykolwiek zdarzyło się coś takiego; czy w jakichkolwiek kronikach można przeczytać, że domy stoją opustoszałe, miasta są wyludnione, ziemia jest zaniedbana, a pola zbyt małe, aby chować na nich zmarłych (...)
  Czy przyszłe pokolenia uwierzą, że te rzeczy się zdarzyły, skoro my, ich świadkowie, z ledwością dajemy im wiarę?


  list przetłumaczony przez Agnieszkę Siennicką w "Czarna Śmierć", Christophera Duncan i Susan Scotthttps://www.brown.edu/Departments/Italian_Studies/dweb/plague/perspectives/petrarca.php

  OdpowiedzUsuń
 11. Ale wiecie, że akurat dżuma nie została powstrzymana dzięki szczepionkom?
  Szczepionka istnieje, ale zapewnia ochronę tylko przed postacią dymieniczną -- która i tak jest najmniej śmiertelna.

  I dlatego w Polsce nie szczepi się przeciw dżumie.

  Dżumę zredukowano dzięki poznaniu bakterii, sposobów rozprzestrzeniania się oraz antybiotykom.
  A sama dżuma nie zniknęła -- w biedniejszych rejonach istnieje do dziś i do dziś wybuchają lokalne epidemie.

  Szczepionki to zajebista rzecz, ale przypisywanie im każdego przypadku likwidacji powszechnego zagrożenia jakąś chorobą to pomyłka.

  OdpowiedzUsuń
 12. W Wielkiej Brytanii pomiary epidemiologiczne i mapowanie śmiertelności i zachorowalności były jednym z pierwszych owoców wiktoriańskiej pasji do taksonomii, prowadzącej do wyraźnego powiązania zanieczyszczeń i chorób, a następnie odpowiednich środków ochrony środowiska. Ważnym przełomem był wybuch epidemii cholery w 1854 r., Kiedy dr John Snow wykazał, że infekcja rozprzestrzeniła się nie przez miazmy, ale przez skażoną wodę z pompy publicznej w zatłoczonym Soho. Po zdjęciu uchwytu pompy cholera ustąpiła. Urzędnicy służby zdrowia, tacy jak sir John Simon, mogli następnie wysunąć do przodu projekty zapewnienia czystej wody, oddzielnych systemów kanalizacyjnych i usuwania śmieci na obszarach miejskich, a także stanowienia prawa w sprawie poprawy warunków mieszkaniowych - jednym z celów było zmniejszenie przeludnienia. Na przykład liczba mieszkańców przypadających na dom w Szkocji spadła z 7,6 w 1861 r. Do 4. 7 w 1901 r. W latach 1847–1900 istniało 50 nowych ustaw dotyczących mieszkalnictwa, począwszy od głównych ustaw o zdrowiu publicznym z 1848 r. I 1872 r. Do ustawy o mieszkaniach i mieszkaniach (Irlandia) z 1866 r., Ustawy z 1885 r. O lokalach klas robotniczych i 1888 r. Ustawa o samorządzie lokalnym. W domowym zaciszu wewnętrzna toaleta zaczęła zastępować tradycyjną zewnętrzną toaletę . #gruźlica Choroby takie jak gruźlica płuc (często nazywana konsumpcją) były endemiczne; inne, takie jak cholera, były przerażająco epidemiczne. W statystykach zachorowalności dominowały przyczyny zakaźne i oddechowe (te ostatnie w dużej mierze zawdzięczały siarkowe mgły znane jako pea-soupers). Wskaźniki śmiertelności mężczyzn pogarszają wypadki przy pracy i substancje toksyczne, takie jak u kobiet przez poród i przemoc. Warunki związane z pracą były często specyficzne: twórczynie meczów młodych kobiet doznały „szczęki fossy”, nieuleczalnej martwicy spowodowanej ekspozycją na fosfor. #odra #szkarlatyna #ospa Tak więc w wydaniu z 1848 r. Buchan's Domestic Medicine, z kolorowym frontonem przedstawiającym objawy ospy, szkarlatyny i odry, wymienione wśród ogólnych przyczyn choroby „chore rodzice”, nocne powietrze, siedzący tryb życia, gniew, mokre stopy i gwałtowne zmiany temperatura. Przyczyny gorączki obejmowały obrażenia, złe powietrze, gwałtowne emocje, nieregularne wnętrzności i skrajne upały i zimno. Cholera, która wkrótce stała się epidemią w wielu brytyjskich miastach, była spowodowana zjełczałym lub zgniłym jedzeniem, „zimnymi owocami”, takimi jak ogórki i melony, oraz namiętnym strachem lub wściekłością.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zabiegi polegały w dużej mierze na „zmianie powietrza” (na przykład na wybrzeżu), wraz z wymiotnym i przeczyszczającym oczyszczaniem i krwawieniem za pomocą kubka lub pijawki (tradycyjnego środka leczniczego porzuconego dopiero w połowie stulecia) w celu oczyszczenia „zanieczyszczeń” z ciała . Zastosowano ograniczony zakres leków, a moc modlitwy była regularnie przywoływana. Rozwój naukowy w XIX wieku miał duży wpływ na zrozumienie zdrowia i chorób, ponieważ badania eksperymentalne zaowocowały nową wiedzą w dziedzinie histologii, patologii i mikrobiologii. Niewiele z tych postępów miało miejsce w Wielkiej Brytanii, gdzie praktyka medyczna rzadko wiązała się z pracą naukową, a publiczna wrogość do wiwisekcji zwierzęcej polegała na wielu eksperymentach. Biochemiczne rozumienie fizjologii rozpoczęło się w Niemczech w latach 50. XIX wieku, wraz ze znaczącymi pracami nad wzrokiem i układem nerwowo-mięśniowym, podczas gdy we Francji Louis Pasteur położył podwaliny pod teorię zarazków choroby opartą na identyfikacji mikroorganizmów. Pod koniec wieku powstało nowe rozumienie biologii, wprowadzające nowy nacisk na rygorystyczną higienę i świeże powietrze, i długotrwały strach przed niewidzialną zarażeniem nieumytym tłumem, toaletami i wspólnymi naczyniami. Pomimo tych i innych ulepszeń, śmiertelność pozostała stosunkowo stabilna. Mniej więcej jedna czwarta wszystkich dzieci zmarła w pierwszym roku pod koniec rządów Wiktorii, jak na początku, a śmiertelność matek nie wykazała spadku. Jednak w niektórych dziedzinach wskaźniki przeżycia poprawiły się, a statystyki śmiertelności powoli spadły. Stąd śmiertelność spadła z 21,6 na tysiąc w 1841 r. Do 14,6 w 1901 r. Głównymi czynnikami były higiena publiczna i lepsze odżywianie dzięki wyższym zarobkom - to znaczy zapobieganie, a nie leczenie. Chociaż lekarze wytwarzali wiele leków z nazwami łacińskimi i odmierzonymi dawkami, skutecznych środków zaradczych było niewiele, a farmakologia chemiczna znana w 2001 r. Rozpoczęła się dopiero pod koniec epoki wiktoriańskiej. Od 1870 roku (zwierzęcy) ekstrakt z tarczycy wykorzystywano do różnych dolegliwości, w tym zaparć i depresji, podczas gdy od 1889 r. wyciągi z jąder zwierzęcych były rozmieszczane w poszukiwaniu odmłodzenia i cudownych lekarstw. W tym samym czasie opracowano aspirynę, aby zastąpić tradycyjne środki przeciwbólowe opiatami. http://www.vam.ac.uk/content/articles/h/health-and-medicine-in-the-19th-century/

   Usuń
 13. Ja jestem szczepiokowcem �� zwłaszcza że historia uczy co było przed wynalezieniem ich :) tak są dzieci ale my rodzice musimy za nie podejmować decyzje. Swoją drogą zastanawiam się do tej pory jak człowiek stał się naczelnym jak dziecko potrzebuje kilku lat na ogarnięcie a inna zwierzę roku maks 2

  OdpowiedzUsuń
 14. Na choroby zakaźne trzeba się szczepić. U mnie była taka potrzeba przed operacją korekty płci, aby doszczepić się na WZW B. Nie widzę w tym problemu, szczepienia mogą tylko pomóc i chronią nas przed chorobami.

  OdpowiedzUsuń
 15. Na choroby zakaźne trzeba się szczepić. Niektóre z nich jak odra mają poważne powikłania, a wystarczy się zaszczepić, żeby ich uniknąć. Nie rozumiem osób, które świadomie narażają się na takie ryzyko.

  OdpowiedzUsuń
 16. [Czy to szczepienia ograniczyły śmiertelność chorób i dzięki nim skończyło się dziesiątkowanie ludzkości?]
  Na śmiertelność z powodu chorób, które przestały być dla ludzkości śmiertelnym zagrożeniem składa się wiele przyczyn, wśród których na pierwszy plan wysuwają się standard życia: odżywianie i higiena (kanalizacja), lepsza opieka zdrowotna, a szczepienia albo nie mają znaczenia albo mają marginalne gdyż w przypadku wielu chorób w ogóle ich nie wprowadzono masowo lub wprowadzono dopiero gdy śmiertelność spadła wielokrotnie. http://szczepienie.blogspot.com/2017/02/jak-choroby-zakazne-zmieniaja-wyglad-i.html

  OdpowiedzUsuń
 17. Szczepienia powinny być obowiązkowe, a ja szczepię się również szczepionkami zalecanymi. Lepiej chronić się przed chorobami, zamiast później je leczyć.

  OdpowiedzUsuń
 18. Гадания личное бесплатно - вариант просмотреть грядущие явления всегда зачаровывал род людской. Предсказание будущего дозволяет увидеть, что вас ожидает в ближайшем времени. Любой хочет просмотреть свое будущее и воспринимает конкретные способы гадания максимально достоверными.

  OdpowiedzUsuń
 19. Глина, как исходный компонент, не подвергается горению. При возникновении горения geotiles crash blanco не выделяет вредных веществ. Высокая стойкость гарантирует износостойкость материала на длительный срок.

  OdpowiedzUsuń
 20. Онлайн сервис подборки коммерческих продуктов предоставляет возможность оформить требуемый микрокредит. Забронировать серьезную сумму на карточку вполне легко. Займ на карту без электронной почты – это оптимальный прием заполучить наличные средства в сжатые сроки.

  OdpowiedzUsuń
 21. Гадание на самопознание - это простой метод поворожить с применением разных объектов и средств. Комплекс вариантов, ориентированных на предположение жизненного пути, именуют ворожба. Магические силы и всякого рода обстановки ворожения наукой не доказаны, при том многочисленные люди в них верят.

  OdpowiedzUsuń
 22. Необходимо помнить, что сервис казино х официальный сайт регистрация начисляет всем игрокам дополнительные бонусы. Дополнительный счет позволит срубить немало денег. Регистрируйтесь на главной странице и увидите нужные бонусы в своей учетке.

  OdpowiedzUsuń
 23. Игры в интернете обрели крупную распространенность по всему миру. Casino x com играть – воспользуйтесь преимуществом стабильной игры и зарабатывайте настоящие суммы. Модернизация сегодняшних процессов позволяет игорным сайтам основательно оптимизировать интересные сервисы.

  OdpowiedzUsuń

Proszę podawać źródła informacji. Chcę aby dyskusja była merytoryczna, krytyka mile widziana, ale spokojna i konstruktywna.
Przekleństwa, spam, atakowanie innych osób - takie posty będą usuwane.