Sens szczepień przeciwko krztuścowi - szczepionka przeciwko kokluszowi. Krztusiec DTP.

W tej kompilacji cytatów wypowiedzi ekspertów i badań naukowych dowiesz się w jaki sposób szczepienia ograniczają krztusiec. Na początek krótki wstęp z podstawowymi informacjami. Jednak czym dalej tym ciekawiej :)

Krztusiec (koklusz) to choroba wywoływana bakterią Bordetella pertussis
http://pl.wikipedia.org/wiki/Krztusiec
 
W dalszej części przytoczone zostaną cytaty z artykułów, które jasno wskazują, że te szczepienia ułatwiają roznoszenie się tej bakterii co widać na statystykach nie tylko w Polsce. Dochodzi też do sytuacji gdy pojawiają się pierwsze zgony z powodu tej choroby (zwykle chodzi o noworodki, pojedyncze przypadki, jeden zdarzył się w Polsce)
Szczepienia nadal są jednak zalecane, aczkolwiek ich główne znaczenie jest podobne jak w przypadku gruźlicy - ochrona najmłodszych przed ciężkim przebiegiem. Problemem jest jednak fakt, że najbardziej narażonych nie szczepi się przeciwko krztuścowi (zalecane są niezbyt popularne szczepienia w ciąży), a złagodzenie objawów zwłaszcza w przypadku starszych dzieci, a szczególnie dorosłych bywa dyskusyjne, w szczególności aspekt czy ograniczenie objawów wpływa na większe zarażanie innych czy mniejsze (osoba wyraźnie chora generalnie izoluje się, osoba która przechodzi chorobę bezobjawowo spotyka się z innymi i może zarażać co zostało potwierdzone). Poniżej dziesiątki publikacji i artykułów na ten temat. Trudno znaleźć obecnie inne doniesienia tzn. potwierdzające sens strategii szczepień (nie ma badań, jest "wydaje mi się" i b. stare zalecenia, gdy wydawało się, że ma to sens. Przykład takiej wypowiedzi:

"Co sprawia, że tak wiele osób w Polsce choruje na krztusiec? Prof. Szuster-Ciesielska zaznacza, że główną przyczyną są odmowy szczepień dzieci przez rodziców. W sumie w 2023 roku było ich 87 tys..

- Takie odmowy sprawiają, że tracimy ochronę populacyjną przed krztuścem, tak jak straciliśmy już przeciwko odrze - mówi lekarka."
https://zdrowie.parenting.pl/18-krotny-wzrost-zakazen-od-wrzesnia-moze-byc-jeszcze-gorzej


Oficjalnie w wikipedii: "Przebycie krztuśca zwykle zapewnia długotrwałą odporność organizmu, jednak nie można wykluczyć prawdopodobieństwa powtórnego zakażenia innym serotypem B. pertussis. [..] Cechą odróżniającą pałeczki krztuśca od innych chorobotwórczych gatunków z rodzaju Bordetella – B. parapertussis (pałeczka parakrztuśca) i B. bronchiseptica (pałeczka oskrzelowa), jest szybkość wzrostu"
https://en.wikipedia.org/wiki/Bordetella_parapertuss za 
http://www.forum.mikrobiolodzy.pl/viewtopic.php?f=37&t=551

Jednak czy na pewno strategia kokonowa szczepień ma sens? - na przykładzie głośnej w mediach historii dziecka, które zmarło z powodu krztuśca
http://szczepienie.blogspot.com/2016/02/szczepienie-dtap-krztusiec-zgon-dziecka.html

O rzadkich najgorszych powikłaniach po krztuścu i o tym jak ciężko może przebiegać (zwykle w grupach ryzyka)
Przypadek 60 letniej kobiety i połamania żeber przy krztuścu

Jak chorują dzieci nieszczepione przeciwko krztuścowi
https://szczepieniakrztusiec.wordpress.com/jak-choruja-dzieci-nieszczepione-przeciwko-krztuscowi/

"Nieszczepienie dziecka w połączeniu z brakiem wiedzy o danej chorobie i niedbaniem o zdrowie i układ immunologiczny dziecka od momentu poczęcia to wielka nieodpowiedzialność
Każdy rodzic dziecka nieobjętego szczepieniem powinien liczyć się z zachorowaniem dziecka na krztusiec, a rodzice dzieci szczepionych powinni wiedzieć, że szczepienie chroni w 71 – 85% przed zachorowaniem przez okres 3-5 lat. Również dla osób szczepionych w dalekiej przeszłości poniższe informacje mogą być pomocne.
Jak zmniejszać ryzyko zachorowania na krztusiec i jak odróżnić tą chorobę od innych? Jaka metoda leczenia krztuśca najskuteczniej wpływa na przebieg choroby według literatury medycznej? Standardem medycznym jest obecnie podawanie chorym i osobom z kontaktu antybiotyków. Co wiadomo na temat skuteczności tej metody? Jakimi sposobami radzono sobie wcześniej? Jak zapobiegać chorobie u dzieci najbardziej narażonych na powikłania?"
https://szczepieniakrztusiec.wordpress.com/krztusiec-zapobieganie-rozpoznanie-leczenie/

Czy szczepionka daje nam gwarancję, że nie zachorujemy?

dr Joanna Siemienkowicz z WSSE:
„Nie ma nigdy takiej gwarancji. Nie ma nigdy i nikt... jest błędem w sztuce, jeśli ktoś powie "Zaszczep się i nie zachorujesz”
dr Sienkiewicz: „Dzieci szczepione chorują na krztusiec".
dr Siemienkowicz: „Oczywiście”.
http://www.radio.bialystok.pl/news/index/k/30/n/98488




Szczepionka p/Krztuścowi jest szczepionką inaktywowaną (wszystkie dostępne, zarówno DTP jak i DTPa) Na rynku dostępne są:
  • DTwP – szczepionka skojarzona przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi (pełnokomórkowa DTP, na NFZ czyli dająca najczęstsze i najgorsze powikłania)
  • DTaP /DTPa – szczepionka skojarzona przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi (bezkomórkowa),
  • dTpa – skojarzona szczepionka przeciwko tężcowi i błonicy (ze zmniejszoną dawką toksoidu błonicy) oraz krztuścowi (bezkomórkowa, o zmniejszonej zawartości antygenu)

DTPw odradzana, bardzo reaktogenna ale skuteczniejsza?

Szczepionka DTPw, powszechnie stosowana w Polsce jest przestarzała i odradza ją prof. Andrzej Radzikowski, konsultant ds. pediatrii, a także Izabela Filc-Redlińska, autorka mocno opowiadającej się za szczepionkami książki „Szczepionki. Nie daj się zwariować”.
" [..] szczepionka DTP powinna być wycofana z kalendarza i pewnie to się niedługo stanie. I bynajmniej nie dlatego, że znajduje się tam rtęć, ale dlatego [..] jest to szczepionka bardzo reaktogenna. Powoduje stosunkowo dużo niepożądanych odczynów poszczepiennych, zarówno miejscowych, jak bóle rączki, puchnięcie, ale też uogólnionych, jak drgawki lub nieutulony płacz (czyli co najmniej kilkugodzinny płacz bez wyraźnej przyczyny)."
prof. Andrzej Radzikowski, konsultant ds. pediatrii: "Szczepionka przeciw kokluszowi przez lata składała się z zabitej bakterii kokluszowej, w której było kilka tysięcy antygenów, jest to ta tzw. szczepionka pełnokomórkowa, refundowana w Polsce (DTPw). W nowoczesnej szczepionce antykokluszowej (DTPa) mamy kilka antygenów. Cały postęp w wakcynologii idzie w kierunku redukcji ilości antygenów przy zachowaniu tej samej skuteczności." [..]"Zalecam płatne szczepienie [..] bezkomórkowe na koklusz"


prof. Andrzej Radzikowski, pediatra z Warszawy opowiadał, że jego syn w wieku kilku lat trafił do szpitala z powodu NOP. Mimo to nadal był szczepiony. http://www.mp.pl/szczepienia/wywiady/143388,gdyby-byl-czas-na-spokojna-rozmowe-z-rodzicami-nie-byloby-tylu-przeciwnikow-szczepien


prof. Jackowska: Szczepionka DTP powinna zostać natychmiast wycofana
"W związku ze zgłaszanymi przez lekarzy wątpliwościami dotyczącymi technicznych aspektów realizacji szczepień ochronnych w pierwszym roku życia, Konsultant Krajowa prof. dr hab. n. med. Teresa Jackowska zwróciła się w tej sprawie z prośbą o wyjaśnienie do Głównego Inspektora Sanitarnego. Przekazujemy do Państwa wiadomości treść tej korespondencji.



http://www.owptp.pl/wp-content/uploads/2018/07/Realizacja-szczepie%C5%84-dzieci-w-1-roku-%C5%BCycia-szczepionkami-zakupionymi-przez-Ministra-Zdrowia-w-ramach-obowi%C4%85zkowego-PSO-odpowied%C5%BA-GIS.pdf 
http://www.owptp.pl/2018/07/realizacja-szczepien-dzieci-w-1-roku-zycia-szczepionkami-zakupionymi-przez-ministra-zdrowia-w-ramach-obowiazkowego-pso/#more-1292

"A little history:
1939
Whooping Cough Vaccine Shown to Be Effective
American bacteriologist Pearl Kendrick, PhD (1890-1980), and her colleague Grace Elderding, PhD (1900-1988), at the Michigan Department of Public Health published the results of a landmark pertussis (whooping cough) vaccine study. The two scientists demonstrated the effectiveness of a vaccine when compared with a control group that did not receive the vaccine: the annual attack-rates per 100 children were 2.3 in the vaccinated group and 15.1 in the control group, respectively, with no deaths in either group. In addition, the disease was milder in the group that had been vaccinated.

1948
Whooping Cough: Vaccine Combined with Tetanus, Diphtheria
The first combined DTP (diphtheria, tetanus, and pertussis) vaccines became available in the United States. This type of combined shot used a whole-cell pertussis vaccine; decades later, in the mid-1990s, the whole-cell vaccine would be replaced with an acellular version that resulted in fewer adverse reactions.

1999
Whooping Cough: Acellular Vaccine Recommended
A combined dipthertia, tetanus and pertussis (whooping cough) vaccine, DTaP, that used an acellular pertussis vaccine, replaced the DTP vaccination on the U.S. Recommended Childhood Immunization Schedule. The acellular vaccine used only parts of the pertussis pathogen in order to generate immunity, and resulted in fewer side effects than the whole-cell vaccine that had been used in DTP. Eventually, the United States would cease the use of DTP completely in favor of DTaP.
https://www.historyofvaccines.org/search/node?keys=Pertussis&f[0]=type%3Aarticle&f[1]=type%3Apage&f[2]=type%3Atimeline_entry&page=1&fref=gc&dti=325197664583533


Should further doses of pertussis vaccine be given to an infant or child who has had culture-proven pertussis?

Immunity to pertussis following infection is not life-long. Persons with a history of pertussis should continue to receive pertussis-containing vaccines according to the recommended schedule. (Note: This answer is based upon recommendations of the AAP's Committee on Infectious Diseases.)



Porównanie szczepionek przeciw krztuścowi trójskładnikowych 3 w 1 (błonica-tężec-krztusiec) dostępnych w Polsce (2016 r.)  Na podstawie http://szczepieniawpolsce.weebly.com/szczepionki.html

Szczepionki przeciw krztuścowi dostępne w
Polsce
​I. Monowalentne (jednoskładnikowe, pojedyncze)
— brak
II. Skojarzone
​1. Pełnokomórkowe (całokomórkowe), wP, Pw
Trójskładnikowe 3w1
— DTP



​2. Bezkomórkowe (acelularne), aP, Pa, ap

​Trójskładnikowe 3w1
— Infanrix-DTPa
— Tripacel
— Adacel
— Boostrix
— Tdap Szczepionka SSI
​Czteroskłanikowe 4w1
— Boostrix Polio
Pięcioskładnikowe 5w1
— Pentaxim
— Infanrix-IPV+Hib



​Sześcioskładnikowe 6w1
— Hexacima
— ​Infanrix Hexa

Powyższe informacje i tabele z porównaniami pochodzą z http://szczepieniawpolsce.weebly.com/szczepionki.html



Jakie szczepionki przeciw krztuścowi są zarejestrowane w Polsce?
Szczepionki zawierające całokomórkowy składnik krztuścowy:
DTP (dla dzieci)
Typ szczepionki: szczepionka przeciw błonicy, tężcowi
i krztuścowi, adsorbowana,
Antygeny: toksoid błoniczy, toksoid tężcowy, szczepy Bordetella pertussis
Podmiot odpowiedzialny: IBSS Biomed S.A., Kraków,
Postać: zawiesina do wstrzykiwań,
Dawka: 0,5 ml;

Szczepionki zawierające bezkomórkowy składnik krztuścowy:
szczepionki DTaP (dla dzieci)
INFANRIX ®- DTPa (niedostępna)
Typ szczepionki: szczepionka przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi
(bezkomórkowa), adsorbowana,
Antygeny: toksoid błoniczy, toksoid tężcowy, antygeny Bordetella pertussis,
Podmiot odpowiedzialny: GlaxoSmithKline Biologicals S.A., Belgia
Postać: zawiesina do wstrzykiwań,
Dawka: 0,5 ml;
TRIPACEL® (niedostępna)
Typ szczepionki: szczepionka przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi (bezkomórkowa),
adsorbowana,
Antygeny: toksoid błoniczy, toksoid tężcowy, antygeny Bordetella pertussis,
Podmiot odpowiedzialny: Sanofi Pasteur S.A.,
Postać: zawiesina do wstrzykiwań,
Dawka: 0,5 ml.
TETRAXIM (DTPa-IPV [Sanofi Pasteur])
Typ szczepionki: szczepionka przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi
(bezkomórkowa) i poliomyelitis (inaktywowana), adsorbowana,
Antygeny: toksoid błoniczy, toksoid tężcowy, antygeny Bordetella pertussis,
wirusy poliomyelitis
Podmiot odpowiedzialny: Sanofi Pasteur, Francja
Postać: zawiesina do wstrzykiwań,
Dawka: 0,5 ml.

szczepionki 5 składnikowe zawierające DTaP
INFANRIX ®-IPV + Hib,
Typ szczepionki: szczepionka przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi
(bezkomórkowa), poliomyelitis (inaktywowana) i haemophilus typ b
(skoniugowana), adsorbowana,
Antygeny: toksoid błoniczy, toksoid tężcowy, antygeny Bordetella pertussis,
wirusy poliomyelitis, polisacharyd szczepu Haemophilus influenzae typ b,
Podmiot odpowiedzialny: GlaxoSmithKline Biologicals S.A., Belgia
Postać: proszek i zawiesina do sporządzania zawiesiny do wstrzykiwań,
Dawka: 0,5 ml;
PENTAXIM®
Typ szczepionki: szczepionka przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi
(bezkomórkowa), poliomyelitis inaktywowana i haemophilus typ b
(skoniugowana), adsorbowana,
Antygeny: toksoid błoniczy, toksoid tężcowy, antygeny Bordetella pertussis, wirusy
poliomyelitis, polisacharyd szczepu Haemophilus influenzae typ b,
Podmiot odpowiedzialny: Aventis Pasteur S.A.,
Postać: proszek i zawiesina do sporządzania zawiesiny do wstrzykiwań
Dawka: 0,5 ml;
szczepionki 6 składnikowe zawierające DTaP
HEXACIMA
Typ szczepionki: szczepionka przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi
bezkomórkowa złożona, wirusowemu zapaleniu wątroby typu b
i poliomyelitis inaktywowana i Haemophilus influenzae typ b
skoniugowana, adsorbowana,
Antygeny: toksoid błoniczy, toksoid tężcowy, antygeny Bordetella pertussis,
antygen powierzchniowy wirusa zapalenia wątroby typu B, wirusy
poliomyelitis, polisacharyd szczepu Haemophilus influenzae typ b,
Podmiot odpowiedzialny: Aventis Pasteur S.A., Francja
Postać: zawiesina do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce,
Dawka: 0,5 ml.
INFANRIX® Hexa
Typ szczepionki: szczepionka przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi
(bezkomórkowa), wirusowemu zapaleniu wątroby typu b
i poliomyelitis (inaktywowana) i haemophilus typ b (skoniugowana), adsorbowana,
Antygeny: toksoid błoniczy, toksoid tężcowy, antygeny Bordetella pertussis,
antygen powierzchniowy wirusa zapalenia wątroby typu B, wirusy
poliomyelitis, polisacharyd szczepu Haemophilus influenzae typ b,
Podmiot odpowiedzialny: GlaxoSmithKline Biologicals S.A., Belgia
Postać: proszek i zawiesina do sporządzania zawiesiny do wstrzykiwań,
Dawka: 0,5 ml;

szczepionki dla dzieci, młodzieży i dorosłych zawierające dTap
ADACEL
Typ szczepionki: szczepionka przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi
(bezkomórkowa), adsorbowana o zmniejszonej zawartości antygenów
błonicy i krztuśca,
Antygeny: toksoid błoniczy, toksoid tężcowy, antygeny Bordetella pertussis,
Podmiot odpowiedzialny: Sanofi Pasteur S.A., Francja
Postać: zawiesina do wstrzykiwań
Dawka: 0,5 ml;

Boostrix
Typ szczepionki: szczepionka przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi
(bezkomórkowa), adsorbowana o zmniejszonej zawartości antygenów
błonicy i krztuśca
Antygeny: toksoid błoniczy, toksoid tężcowy, antygeny Bordetella pertussis,
Podmiot odpowiedzialny: GlaxoSmithKline Biologicals S.A., Belgia
Postać: zawiesina do wstrzykiwań,
Dawka: 0,5 ml.

Boostrix Polio
Typ szczepionki: szczepionka przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi
(bezkomórkowa) i poliomyelitis (inaktywowana), adsorbowana,
Antygeny: toksoid błoniczy, toksoid tężcowy, antygeny Bordetella pertussis,
wirusy poliomyelitis
Podmiot odpowiedzialny: GlaxoSmithKline Biologicals S.A., Belgia
Postać: zawiesina do wstrzykiwań,
Dawka: 0,5 ml.
Tdap Szczepionka SSI
Typ szczepionki: szczepionka przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi
(bezkomórkowa), adsorbowana, o zmniejszonej zawartości antygenów błonicy i krztuśca
Antygeny: toksoid błoniczy, toksoid tężcowy, antygeny Bordetella pertussis,
Podmiot odpowiedzialny: Statens Serum Institute, Dania
Postać: zawiesina do wstrzykiwań,
Dawka: 0,5 ml.

dr hab. Ewa Augustynowicz
Zakład Badania Surowic i Szczepionek
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - PZH
http://szczepienia.pzh.gov.pl/main.php?p=3&id=80&sz=336&to=szczepionka





Krztusiec poszczepienny

Nie ma czegoś takiego jak krztusiec poszczepienny tzn. w sensie, że jest powodowany patogenem (bakterią) ze szczepionki, a nie że nastąpiło zachorowanie po szczepieniu.
Wszystkie szczepionki przeciwko krztuścowi są szczepionkami inaktywowanymi:
- szczepionka DTP (pełnokomórkowa), podawana max. do 3. roku życia, zawiera całe, zabite bakterie krztuśca (ok. 3000 antygenów),
- szczepionka DTaP (bezkomórkowa, acelularna) podawana max. do 7. roku życia, zawiera pojedyncze antygeny bakteryjne (od 1 do 5 różnych rodzai cząsteczek),
- szczepionka dTap (bezkomórkowa, acelularna, o obniżonej dawce antygenów) przeznaczona dla młodzieży i dorosłych zawiera pojedyncze antygeny bakteryjne w mniejszej dawce niż DTaP.

Inaktywowana oznacza "martwą" dlatego nie ma możliwości zarażać wskutek szczepienia.
Jak dotąd nie ma rynku dostępnej żywej szczepionki przeciw krztuścowi (jest w trakcie badań) w wyniku której u osoby zaszczepionej automatycznie dochodziłoby do namnażania bakterii szczepionkowych, jak ma to miejsce w przypadku innych szczepień (MMR, ospa wietrzna, rotawirusy, BCG).
Jednak te szczepienia mogą ułatwiać zarażanie krztuścem w związku z tym, że obecnie stosowane szczepionki mogą łagodzić objawy choroby u osoby zaszczepionej (choroba może przebiegać u nich skąpoobjawowo), ale mają ograniczoną skuteczność w ochronie przed zakażeniem i przenoszeniem bakterii na inne podatne osoby, istnieje ryzyko nabycia bakterii od osoby zaszczepionej (pod warunkiem, że miała ona wcześniej kontakt z bakterią w otoczeniu).
http://szczepienie.blogspot.com/2015/02/szczepione-dzieci-moga-zarazac-zywymi.html
http://szczepienie.blogspot.com/p/krztusiec-koklusz-pertussis-bordetella.html
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/1176005902446900/?match=a3J6dHVzaWVjIHBvc3pjemVwaWVubnk%3D
Dlaczego więc zdarzają się zachowania na krztuśca po szczepieniu? Jaki inny niż zarażenie bakterią ze szczepionki jest możliwy mechanizm?

Po szczepieniu jest możliwe obniżenie odporności przez co chorobie łatwiej jest się uwidocznić jeśli np. jeszcze przed szczepieniem była infekcja utajona.
http://szczepienie.blogspot.com/2015/10/o-obnizeniu-odpornosci-po-szczepieniu.html
Immunizacja pobudzająca układ odpornościowy może także pobudzić obecne w organizmie patogeny. Mechanizm tego typu nie jest dobrze poznany, ale znane są pewne badania wskazujące na jego istnienie.

Szczepionka przeciwko krztuściowa DtaP (bezkomórkowa) wg. poniższych badań sprawia, że ponad 40-krotnie wzrasta kolonizacja blisko spokrewnionej B. parapertussis (parakrztuścca) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2880100/

"Ponieważ zakażenia pałeczkami B. parapertussis jak i B. pertussis wywołują podobne objawy chorobowe nie jest możliwe ich rozróżnienie w badaniach klinicznych. Przyjmuje się, że 20-30% osób z przewlekłym kaszlem, klinicznie podejrzanych o krztusiec, może być zakażonych pałeczkami B. parapertussis (3). Rutynowo wykonywana serodiagnostyka laboratoryjna krztuśca w Polsce, oparta głównie na oznaczaniu komercyjnymi zestawami ELISA poziomu swoistych przeciwciał dla toksyny krztuścowej czy też włókienkowej hemaglutyniny w próbkach surowicy osób z przewlekłym kaszlem nie pozwala na określenie poziomu przeciwciał swoistych dla pałeczek B. parapertussis, odpowiedzialnych za wywoływanie parakrztuśca. Co więcej, z tego powodu, że przeciwciała dla włókienkowej hemaglutyniny mogą być stymulowane zarówno podczas zakażenia pałeczkami B. pertussis jak i B. parapertussis część wyników uzyskanych przy użyciu tego antygenu może być błędnie interpretowanych jako dodatnie w kierunku krztuśca. Ponieważ jak dotychczas nie wykonuje się w Polsce badań serologicznych w kierunku parakrztuśca, a izolację pałeczek z rodzaju Bordetella czy też rutynowe badania metodami biologii molekularnej przeprowadzają tylko nieliczne laboratoria, nie jest znana częstość występowania parakrztuśca w naszym kraju. 
Jest to o tyle istotne, że zarówno acelularne oraz pełnokomórkowe szczepionki przeciwkrztuścowe nie zabezpieczają przed zakażeniem pałeczkami B. parapertussis.
http://www.medmikro.org.pl/czestosc-wystepowania-przeciwcial-dla-lipopolisacharydow-paleczek-bordetella-parapertussis-u-osob-z-przewleklym-kaszlem-w-polsce?lang=pl



Krztusiec – zapobieganie, rozpoznanie, leczenie
https://szczepieniakrztusiec.wordpress.com/krztusiec-zapobieganie-rozpoznanie-leczenie/
http://zdrowedzieci.blox.pl/2015/01/KRZTUSIEC.html
niestety cześć opisywanych sposobów na złagodzenie objawów nie działa na wszystkich, dla części osób wręcz odwrotnie tzn. większa wilgotność powietrza nie zawsze mniej kasłania, inhalacje z olejku oregano podobnie, tak jak zioła medycyny chińskiej
https://szczepieniakrztusiec.wordpress.com/
https://szczepieniakrztusiec.wordpress.com/krztusiec-zapobieganie-rozpoznanie-leczenie/rozpoznanie/
https://szczepieniakrztusiec.wordpress.com/krztusiec-antybiotykoterapia-w-swietle-ebm/
https://szczepieniakrztusiec.wordpress.com/krztusiec-zapobieganie-rozpoznanie-leczenie/
https://szczepieniakrztusiec.wordpress.com/krztusiec-zapobieganie-rozpoznanie-leczenie/krztusiec-leczenie-poprzez-loty-samolotem/
https://szczepieniakrztusiec.wordpress.com/krztusiec-zapobieganie-rozpoznanie-leczenie/wspomaganie-leczenia-witamina-c/
https://szczepieniakrztusiec.wordpress.com/krztusiec-zapobieganie-rozpoznanie-leczenie/czego-nie-wolno-robic/
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-zakazne/koklusz-czyli-krztusiec-objawy-diagnoza-leczenie-kokluszu_40238.html

Patomechanizm krztuśca w uproszczeniu polega na uszkodzeniu błon śluzowych układu oddechowego przez toksyny krztuścowe, dlatego zabicie bakterie nie łagodzi objawów klinicznych.
Z tego też powodu antybiotykoterapia przy krztuścu nie zmienia jego objawów, a nawet w jednym z badań zaobserwowano, że w porównaniu do dzieci nieleczonych antybiotykami u dzieci po antybiotykoterapii kaszel utrzymywał się 6 do 11 dni dłużej, a kaszel spazmatyczny utrzymywał się od 4 do 13 dni dłużej (Tozzi 2003): http://pediatrics.aappublications.org/content/112/5/1069.long https://szczepieniakrztusiec.wordpress.com/krztusiec-antybiotykoterapia-w-swietle-ebm/

Rola witaminy C we wspomaganiu leczenia bakteryjnej toksemi
Toksyny wydalane przez B. pertussis czy też B. parapertussis odpowiedzialne są częściowo za objawy i powikłania krztuścowe. Z przebiegu wielu doświadczeń znany jest pozytywny efekt witaminy C przy bakteryjnej toksemii (Bennito 1997, Fisher 2011) a szczególnie jej najcięższemu przebiegowi – sepsie (np. Rojas 1996, Victor 2004, Wilson 2009, Wilson 2012). Dokonane w ostatnich latach obserwacje i doświadczenia stosowania witaminy C (i innych przeciwutleniaczy) nie stały się jednak standardową metodą leczenia czy też wspomagania leczenia toksemii bakteryjnych.
https://szczepieniakrztusiec.wordpress.com/krztusiec-zapobieganie-rozpoznanie-leczenie/wspomaganie-leczenia-witamina-c/

Co robić po ekspozycji? po kontakcie z chorym?

"Profilaktyka antybiotykowa u osób z bliskiego kontaktu
Meta-analiza publikacji na ten temat wykazała występowanie skutków ubocznych i brak wystarczających dowodów na jakąkolwiek skuteczność tej metody profilaktyki na liczbę zachorowań i ich przebieg wśród osób w wieku powyżej 6 miesiąca życia, które miały kontakt z chorującym (Cochrane Database Syst Rev 2007):"

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17636756

There is insufficient evidence to determine the benefit of prophylactic treatment of pertussis contacts. Prophylaxis with antibiotic was significantly associated with side effects and did not significantly improve clinical symptoms, whoop, paroxysmal cough, number of cases who develop culture positive B. pertussis or paroxysmal cough for more than two weeks in contacts older than six months of age.”
Mimo braku podstaw autorzy zalecają profilaktykę antybiotykową u osób, które miały kontakt z chorującym i mają styczność z dziećmi w wieku poniżej 6 miesięcy życia.
Powyższy wynik meta-analizy stoi w wyraźnym konflikcie z obecną rekomendacją poddawania antybiotykoterapii wszystkich osób z kontaktu i oznacza, że ta rekomendacja (Medycyna Praktyczna 2006) nie ma żadnych podstaw naukowych i prowadzi ponadto do efektów ubocznych.

Stosowanie leków przeciwbakteryjnych w leczeniu i profilaktyce poekspozycyjnej krztuśca
http://www.mp.pl/artykuly/29477



Poniżej są nieco chaotycznie umieszczone informacje, główne z postów z grupy na temat szczepień z
https://www.facebook.com/groups/437125569779760/permalink/437161753109475/




Więcej na temat krztuśca i leczenia na grupie
https://www.facebook.com/groups/1377199075944159/permalink/1549877175343014/?match=bm93b3NpZWxza2E%3D
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/1213333708714119/
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/1107692269278264/?match=a3J6dHVzaWVj
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/1129569593757198/ - o leczeniu
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/915821205132039/?hc_location=ufi
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/1051464551567703/?match=a3J6dHXFm2NhLGtyenR1c2Nh
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/1044064452307713/?match=a3J6dHXFm2NhLGtyenR1c2Nh
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/1044064452307713/?match=a3J6dHXFm2NhLGtyenR1c2Nh
https://www.facebook.com/groups/1377199075944159/permalink/1597377610592970/?match=a3J6dHVzaWVj
https://www.facebook.com/groups/1377199075944159/permalink/1567154830281915/?match=a3J6dHVzaWVj
https://www.facebook.com/groups/1377199075944159/permalink/1551250148539050/?match=a3J6dHVzaWVj
https://www.facebook.com/groups/1377199075944159/permalink/1543246272672771/?match=a3J6dHVzaWVj
https://www.facebook.com/groups/1377199075944159/permalink/1588883514775713/?match=a3J6dHVzY2E%3D
https://www.facebook.com/groups/1377199075944159/permalink/1549877175343014/?match=bm93b3NpZWxza2E%3D
Nie szczepi się noworodków (dla nich jest najgroźniejszy) Szczepi się dopiero od 2 miesiąca


Możliwe korzyści z przechorowania
http://szczepienie.blogspot.com/p/hartowanie-higiena-ukad-odpornosciowy.html

Opóźnienie szczepień przeciwko krztuścowi, błonicy, tężcowi jest związane z obniżonym ryzykiem astmy oskrzelowej
http://www.jacionline.org/article/S0091-6749%2807%2902379-2/fulltext





Setki tysięcy ludzi choruje na krztuśca w Polsce mimo szczepień? Oficjalne statystyki to wierzchołek góry lodowej?

"Co 5 dziecko w wieku szkolnym, zgłaszające się do lekarza z uporczywym kaszlem, miało krztuśca, pomimo faktu, że było w pełni zaszczepione." wg. badania
http://www.sciencedaily.com/releases/2014/06/140624220025.htm

Statystyki dt. zarejestrowanej zachorowalności na krztusiec są ponad 60 razy zaniżone wg. dokładniejszych badań
http://www.pzh.gov.pl/beki/pge.php?mid=82

"Oficjalne statystyki są tylko czubkiem góry lodowej, bo jak wskazują wstępne wyniki Ogólnopolskiego Badania Epidemiologii Krztuśca (OBEK) realizowanego w Zakładzie Epidemiologii PZH w latach 2009-2010, na 1 przypadek zgłoszony do nadzoru przypada średnio 71 zachorowań na krztusiec w populacji, a w grupie osób w wieku 65-70 lat nawet 320”
Źródło: Szczepienie przypominające młodzieży i dorosłych przeciwko krztuścowi, Medycyna Praktyczna 2012
Badania potwierdziły wysoką zachorowalność na krztusiec we wszystkich grupach wiekowych w populacji ogólnej w Polsce, w szczególności u osób dorosłych. W badaniu zwrócono uwagę na: "nieodpowiednio udokumentowane przez istniejący system nadzoru"
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/23870166/?i=7

dr med. Ernest Kuchar, Katedra i Klinika Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu:
"Kiedy zatem powinniśmy podejrzewać krztusiec u osoby dorosłej szczepionej w dzieciństwie?
Z badań wynika, że każdy nowy epizod kaszlu utrzymującego się ponad tydzień jest podejrzany (w ponad >25% przypadków to krztusiec), kaszel utrzymujący się ponad 2 tygodnie silnie wskazuje na krztusiec, a im dłużej utrzymuje się kaszel, tym większe jest prawdopodobieństwo, że jego przyczyną jest zakażenie B. pertussis.3,4 Krztusiec występuje cześciej niż się wydaje, nie zawsze towarzyszy"Przebiegowi krztuścia często nie towarzyszą wymioty, czy świszczący oddech.
http://www.mp.pl/artykuly/78914

„Krztusiec u dorosłych przeważnie występuje w postaci atypowej, a nawet bezobjawowej (19). Głównym i bardzo często jedynym objawem zakażenia pałeczką B.pertussis u dorosłych jest niespecyficzny, przedłużający się kaszel. Dlatego też lekarz rzadko rozpoznaje krztusiec w tej grupie osób.”
Źródło: Krztusiec u młodzieży i osób dorosłych, Przegląd Epidemiologiczny 2001
Źródło: Krztusiec i związane z nim problemy, Pediatria Polska 1979: Źródło: Clinical Findings in Bordetella pertussis Infections: Results of a Prospective Multicenter Surveillance Study Pediatrics z 1997

Bezobjawowe zarażanie krztuścem
http://www.biomedcentral.com/1741-7015/13/146/abstract  - Badanie sugeruje, że zaszczepione osoby rozprzestrzeniają krztusiec. Nie oznacza to, że rozprzestrzeniają krztusiec od szczepionki, ale że szczepionka jest nieskuteczna w zapobieganiu i że wielu z nas roznosi krztusiec bezobjawowo.
http://www.biomedcentral.com/content/pdf/s12916-015-0382-8.pdf

Stały wzrost ryzyka krztuśca w rok po ukończeniu 5 ej-serii dawek DTaP. Wzrost ten jest prawdopodobnie wynikiem spadku skuteczności szczepionki DTaP.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23478868 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/12503649/

Skuteczność rzeczywista DTPa i dTpa u dzieci i młodzieży
Dzieci szczepione przeciwko krztuścowi (łącznie szczepione prawidłowo lub niezgodnie z zaleceniami), w porównaniu z nieszczepionymi, znacznie rzadziej chorowały na krztusiec wymagający hospitalizacji (OR: 0,1 [95% CI: 0–0,4]) i rzadziej choroba miała ciężki przebieg (złożony punkt końcowy obejmujący: hospitalizację, zapalenie płuc, ostre zaburzenia mózgowe lub drgawki; OR: 0,3 [95% CI: 0,2–0,7]).U dzieci szczepionych leczenie rozpoczynano później niż w grupie nieszczepionej (10 vs 8 dni), choć odsetek leczonych był podobny.U dzieci szczepionych, w porównaniu z nieszczepionymi, kaszel ustępował istotnie szybciej (odpowiednio u szczepionych zgodnie z zaleceniami ACIP – HR: 1,7 [95% CI: 1,3—2,2], a u szczepionych z odstępstwami – HR: 1,5 [95% CI: 1,1—1,9]). U zaszczepionych zgodnie z zaleceniami szansa na ustąpienie kaszlu wcześniej była o 70% większa niż u dzieci nieszczepionych.
http://www.mp.pl/szczepienia/przeglad/blonicakrztusiectezec/119538,skutecznosc-rzeczywista-dtpa-i-dtpa-u-dzieci-i-mlodziezy


http://www.aptekarzpolski.pl/2016/03/krztusiec-sukcesy-i-porazki-medycyny/

4 dawki to szczepienie podstawowe , 3 kolejne to przypominające
http://gis.gov.pl/images/ep/so/pso_2017_-_nowelizacja.pdf




"Szczepionka musi być podawana wielokrotnie w ciągu życia człowieka, a jej skuteczność jest niepewna. Krztusiec występuje u osób nieszczepionych, szczepionych niepełnym schematem, ale także u osób w pełni zaszczepionych, ponieważ odporność poszczepienna maleje z czasem.
Jak łatwo zauważyć z powyższego opisu, krztusiec to jedna z najbardziej kłopotliwych chorób – i to zarówno dla pacjentów, jak i dla lekarzy chorób zakaźnych»»

Zarówno przechorowanie krztuśca jak i szczepienie powodują wytworzenie komórkowej i humoralnej odpowiedzi immunologicznej na antygeny pałeczek krztuśca. Niestety nie chroni ona przed ponownym zakażeniem i nie znaleziono dotychczas parametru immunologicznego, który wskazywałby na taką ochronę. Wytworzona zarówno w wyniku pełnego szczepienia, jak i choroby odpowiedź komórkowa, zaczyna słabnąć po 3-5 latach od ostatniej dawki szczepienia, a całkowicie znika po 12 latach.
(He Q, Viljanen MK, Nikkari S. Outcomes of Bordetella pertussis infection in different age groups of an immunized population. J Infect Dis 1994;170:873-7.)

Na krztusiec chorować mogą osoby częściowo, ale także w pełni szczepione, dzieci starsze, nastolatki, osoby dorosłe i osoby w podeszłym wieku. Objawy kliniczne w tych grupach znacznie odbiegają od typowego przebiegu choroby. Poszczególne fazy choroby są krótsze. Zwykle nie ma zanoszenia się przy kaszlu, „piania”, wymiotów po napadzie kaszlowym. Połowa dorosłych chorych na krztusiec skarży się na uporczywy kaszel trwający ponad 10 tygodni. Długo trwający kaszel u osób dorosłych może prowadzić do utraty masy ciała, nietrzymania moczu, wtórnego zapalenia płuc, złamania żeber, zaburzeń snu.
Stwierdzono także, że u osób dorosłych zakażenie pałeczką krztuśca może przebiegać całkowicie bezobjawowo i że tacy nosiciele mogą być potencjalnym źródłem zakażenia dla osób podatnych w swoim otoczeniu
(Wiley KE, Zuo Y, Macartney KK, McIntyre PB. Sources of pertussis infection in young infants: a review of key evidence informing targeting of the cocoon strategy. Vaccine 2013;11:618-25)

Badania przeprowadzane u nastolatków i osób dorosłych z przewlekłym kaszlem wykazują, że od 12 do 32% z nich choruje na krztusiec . Głównym źródłem zachorowań na krztusiec w populacji są osoby w wieku 10-19 lat i kontakty szkolne.
(Centers for Disease Control and Prevention. Pertussis – United States, 2001–2003. MMWR 2005;54:1283–6.)

Nietypowy, łagodny przebieg krztuśca przyczynia się do niedoszacowania rzeczywistej liczby przypadków tej choroby, ponieważ chorzy nie zgłaszają się do lekarza, nie podejrzewa się u nich krztuśca, nie są poddawani badaniom w tym kierunku, w wyniku czego te łagodnie przebiegające zachorowania nie są zgłaszane służbom epidemiologicznym
(Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny. Choroby Zakaźne i zatrucia w Polsce w 2014 roku. http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/2014/Ch_2014.pdf
Bortolussi R, Miller B, Ledwith M, et al. Clinical course of pertussis in immunized children. Ped Infect Dis J 1995;14:870-4.)

Większość, bo od 80 do 90% pacjentów z nieleczonym krztuścem samoistnie wyeliminuje Bordetella pertussis z jamy nosowo-gardłowej w ciągu 3-4 tygodni od początku kaszlu. Możliwe jest wyhodowanie bakterii z wymazu z nosogardła od nieleczonych i nieszczepionych dzieci powyżej 6 tygodnia trwania choroby
( Long SS, Pickering LK, Prober CG. Bordetella pertussis and other bordetella species . w: Principles and Practice of Pediatric Infectious Diseases, Churchill Livingstone 2008, 857-67.)

Na podstawie:
"Krztusiec – sukcesy i porażki medycyny."
dr hab. n med. Ewa Majda-Stanisławska
Klinika Chorób Zakaźnych Dzieci
Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
http://www.aptekarzpolski.pl/2016/03/krztusiec-sukcesy-i-porazki-medycyny/

Szczepionka musi być podawana wielokrotnie w ciągu życia człowieka, a jej skuteczność jest niepewna. Krztusiec występuje u osób nieszczepionych, szczepionych niepełnym schematem, ale także u osób w pełni zaszczepionych, ponieważ odporność poszczepienna maleje z czasem.
Jak łatwo zauważyć z powyższego opisu, krztusiec to jedna z najbardziej kłopotliwych chorób – i to zarówno dla pacjentów, jak i dla lekarzy chorób zakaźnych»»

Zarówno przechorowanie krztuśca jak i szczepienie powodują wytworzenie komórkowej i humoralnej odpowiedzi immunologicznej na antygeny pałeczek krztuśca. Niestety nie chroni ona przed ponownym zakażeniem i nie znaleziono dotychczas parametru immunologicznego, który wskazywałby na taką ochronę. Wytworzona zarówno w wyniku pełnego szczepienia, jak i choroby odpowiedź komórkowa, zaczyna słabnąć po 3-5 latach od ostatniej dawki szczepienia, a całkowicie znika po 12 latach.
(He Q, Viljanen MK, Nikkari S. Outcomes of Bordetella pertussis infection in different age groups of an immunized population. J Infect Dis 1994;170:873-7.)
Na podstawie:
"Krztusiec – sukcesy i porażki medycyny."
dr hab. n med. Ewa Majda-Stanisławska
Klinika Chorób Zakaźnych Dzieci
Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
http://www.aptekarzpolski.pl/2016/03/krztusiec-sukcesy-i-porazki-medycyny/



Bezpieczeństwo i tolerancja skojarzonej szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi (bezkomórkowej [DTaP]) u wcześniaków http://www.mp.pl/artykuly/43049,szczepionka-dtap-jest-bezpieczna-dla-wczesniakow-w-2-miesiacu-zycia

Parakrztusiec

Szczepionka przeciwko krztuściowa DtaP (bezkomórkowa) wg. poniższych badań sprawia, że ponad 40 krotnie wzrasta kolonizacja blisko spokrewnionej B. parapertussis (parakrztuścca)http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2880100/

"Ponieważ zakażenia pałeczkami B. parapertussis jak i B. pertussis wywołują podobne objawy chorobowe nie jest możliwe ich rozróżnienie w badaniach klinicznych. Przyjmuje się, że 20-30% osób z przewlekłym kaszlem, klinicznie podejrzanych o krztusiec, może być zakażonych pałeczkami B. parapertussis (3). Rutynowo wykonywana serodiagnostyka laboratoryjna krztuśca w Polsce, oparta głównie na oznaczaniu komercyjnymi zestawami ELISA poziomu swoistych przeciwciał dla toksyny krztuścowej czy też włókienkowej hemaglutyniny w próbkach surowicy osób z przewlekłym kaszlem nie pozwala na określenie poziomu przeciwciał swoistych dla pałeczek B. parapertussis, odpowiedzialnych za wywoływanie parakrztuśca. Co więcej, z tego powodu, że przeciwciała dla włókienkowej hemaglutyniny mogą być stymulowane zarówno podczas zakażenia pałeczkami B. pertussis jak i B. parapertussis część wyników uzyskanych przy użyciu tego antygenu może być błędnie interpretowanych jako dodatnie w kierunku krztuśca. Ponieważ jak dotychczas nie wykonuje się w Polsce badań serologicznych w kierunku parakrztuśca, a izolację pałeczek z rodzaju Bordetella czy też rutynowe badania metodami biologii molekularnej przeprowadzają tylko nieliczne laboratoria, nie jest znana częstość występowania parakrztuśca w naszym kraju. Jest to o tyle istotne, że zarówno acelularne oraz pełnokomórkowe szczepionki przeciwkrztuścowe nie zabezpieczają przed zakażeniem pałeczkami B. parapertussis.
http://www.medmikro.org.pl/czestosc-wystepowania-przeciwcial-dla-lipopolisacharydow-paleczek-bordetella-parapertussis-u-osob-z-przewleklym-kaszlem-w-polsce?lang=pl

Parakrztusiec jest mniej groźny jest bo nie produkuje toksyny za to dłużej sie leczy gdyż jest bardziej oporny na antybiotyki. Parapertussis dotyka bardzo małych dzieci, jak i dorosłych. Obraz kliniczny B parapertussis infekcji jest zmienny. 40% zakażonych osób może przebiegać bezobjawowo (w I fazie, nawet u noworodków) ale większość pacjentów ma napadowy kaszel, który trwa krócej niż tydzień, z całą choroby trwającej krócej niż 3 do 4 tygodni
http://www.medscape.com/viewarticle/482815_3






Dlaczego krztusiec powrócił?


O powrocie krztuśca - to nie wina antyszczepionkowców, a faktu, że liczba osób przekazujących bez objawów krztuśca (mimo zaszczepienia) może być wielokrotnie większa niż zarażanie z objawami:
http://www.sciencedaily.com/releases/2015/06/150624071018.htm




Śmiertelność i umieralność z powodu krztuśca w Polsce. Liczby zgonów.

Mimo szacunkowo wysokiej zachorowalności (setki tysięcy ludzi) W Polsce od blisko 25 lat nie odnotowano żadnego zgonu. Hospitalizuje się dla bezpieczeństwa w celu zapobiegania powikłaniom około 20% dzieci u których stwierdzono zarażenie (zwykle wszystkich najmłodszych).  W Niemczech do 1995 roku na krztusiec zmarło 2 dzieci młodszych niż 1 roku życia.
Sens hospitalizacji wyjaśnia prof dr hab. Andrzej Zieliński:
"U 6 na 100 chorych dzieci odnotowuje się powikłania z powodu krztuśca. Występują one 5-krotnie częściej u dzieci poniżej 6 miesiąca życia.
Do powikłań, powstających w wyniku nadmiernego wysiłku mięśni, zaangażowanych w powstawanie kaszlu, należą:
• bezdech,
• niedotlenienie,
• sinica,
• omdlenie,
• wymioty,
• krwawienia ze spojówek, z nosa i uszu,
• pękanie naczyń krwionośnych w gałce ocznej i na twarzy,
• obrzęk twarzy,
• uszkodzenia więzadła języka,
• bóle brzucha,
• powstawanie przepuklin.

Powikłania zagrażające życiu to:
• zapalenie płuc – najczęstsza przyczyna zgonu dzieci,
• uszkodzenia mózgu, spowodowane niedotlenieniem, do którego dochodzi u 8-80 na 100 000
  chorych dzieci w czasie napadowego kaszlu. W 1/3 przypadków niedotlenienie mózgu
  (m.in.  wystąpienie drgawek, utrata przytomności) będzie prowadziło do zgonu,
  w 1/3 – do stałych uszkodzeń mózgu, natomiast u pozostałych dzieci nie pozostawia śladu.
• niedożywienie, związane z występowaniem uporczywych wymiotów, co odgrywa
  szczególne znaczenie w krajach rozwijających się."
http://szczepienia.pzh.gov.pl/main.php?p=3&id=80&sz=228&to=

Ponad 90% przypadków śmiertelnych krztuśca dotyczy dzieci w wieku poniżej 3 miesięcy.

Wśród niemowląt (dzieci do 1. roku życia) z krztuścem, połowa z nich będzie wymagała hospitalizacji. Im młodsze dziecko, tym bardziej prawdopodobne, że trafi do szpitala. Z jakimi powikłaniami borykają się najmłodsi:
[..]
- 1/100 umiera z powodu choroby.
http://www.doktor-mama.pl/2017/01/krztusiec.html?m=1



Od ćwierć wieku w Polsce nie było żadnego zgonu z powodu krztuśca, dane na ten temat można sprawdzić tutaj
http://www.pzh.gov.pl/meldunki-epidemiologiczne/
http://www.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/index_p.html
http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/index_p.html
http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/druki/index.htm


"liczba zgonów z powodu krztuśca zmniejszyła się z 1000 w latach 50. do pojedynczych przypadków rejestrowanych w latach 80. XX wieku. Ostatni zgon z powodu krztuśca odnotowano w Polsce w 1991 roku.[13] Ciężki, typowy przebieg krztuśca dotyczy dzieci do ukończenia 1. roku życia."
http://www.mp.pl/szczepienia/choroby/choroby_krztusiec/show.html?id=71645
http://www.termedia.pl/Czasopismo/Przewodnik_Lekarza-8/Streszczenie-734
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kontrowersja_szczepionkowa


Warto wziąć pod uwagę możliwe powikłania po szczepionce DTP. Np. problemy oddechowe. Jest szereg badań, opinii naukowców, lekarzy o możliwym związku SIDS, a DTP, Umieralność niemowląt w Polsce z powodu SIDS to ok 160 ofiar rocznie, niemowląt w ogóle z różnych powodów umiera ok 2tys. Natomiast z powodu krztuśca umiera 0, słownie zero i tak już od ponad ćwierć wieku.  Więcej informacji na temat SIDS
http://szczepienie.blogspot.com/p/sids-suds-sudc-vids-vaccine-szczepienie.html  - to zbiorek różnych informacji do zweryfikowania.

Interesujące zestawienie - krztusiec u niemowląt i szczepienie przeciwko krztuścowi
http://www.mp.pl/szczepienia/artykuly/przegladowe/143396,ryzyko-zwiazane-ze-szczepieniami-i-chorobami-cz-1-krztusiec

Niestety nie wspominieli o problemach oddechowych po szczepieniu oraz kontrowersjach związanych z SIDS - "zgon - brak zwiększonego ryzyka" gdyż tego typu rodzaj śmierci dotyczy w Polsce blisko 200 dzieci rocznie (przy oczywistej czasowej korelacji / koincencji ze szczepieniem). Natomiast zgonów z powodu krztuśca nie ma od ponad ćwierć wieku mimo, iż noworodków się nie szczepi (nie ma takich szczepionek, szczepi się niemowlęta dopiero od 2-3 miesiąca życia) .
Niewątpliwie krztusiec może okazać się niezwykle groźną chorobą dla noworodków, a także niemowląt z grup ryzyka dlatego generalnie powinno się nie dopuszczać do zachorowania, nie narażać, izolować od czynników ryzyka. Trudno mówić więc o równoważnym porównywaniu powikłań po szczepieniu i powikłań po chorobie, bo na chorobę trzeba jeszcze zachorować, a szczepienia dotyczą wszystkich.
http://szczepienie.blogspot.com/p/krztusiec-koklusz-pertussis-bordetella.html
Szczepienia niestety mogą narażać grupy ryzyka jak noworodki na zachorowanie i to w dość istotny sposób
http://szczepienie.blogspot.com/2016/02/szczepienie-dtap-krztusiec-zgon-dziecka.html
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/1076487532398738/?match=a3J6dHVzaWVj



"Literatura medyczna przedstawiona na tym portalu dostarcza dowodów na następujące wnioski:
  • epidemia krztuśca i wysoka liczba zgonów i powikłań w Polsce w latach 50. XX wieku wynikała bezpośrednio z czynników społeczno-ekonomicznych tamtego okresu, wraz z poprawą tych czynników, poprawą skuteczności leczenia ciężkich przypadków i wprowadzeniem skutecznych terapii infekcji wtórnych liczba zgonów i komplikacji zmniejszała się bez udziału szczepień,
  • faktyczna liczba zachorowań wśród dzieci na krztusiec przed 1960 rokiem była zbliżona do faktycznej liczby powszechnych zachorowań na odrę, dane epidemiologiczne dotyczące liczby zarejestrowanych zachorowań w okresie przed masowymi szczepieniami były wielokrotnie zaniżone,
  • wzrost rejestrowanej zachorowalności błędnie interpretowany jest obecnie jako „powrót krztuśca”,
  • równie błędny jest pogląd, że garstka nieszczepionych dzieci odpowiedzialna jest za wzrost liczby zachorowań na krztusiec,
  • obecna kampania wprowadzania dawek przypominających we wszystkich grupach wiekowych włącznie z kobietami w I trymestrze ciąży jest jednym wielkim eksperymentem"
https://szczepieniakrztusiec.wordpress.com/


W latach 50 umieralność była rzędu 1 osoba na 100tys i to głównie w grupie < 1 rok życia.
https://szczepieniakrztusiec.wordpress.com/krztusiec-epidemiologia/


Krztusiec często traktuje się jako chorobę wieku dziecięcego, natomiast jest zbyt rzadko uwzględniany w diagnostyce u dorosłych. Rejestrowane w ostatnim czasie ogniska epidemiczne podkreślają znaczenie zachorowań na krztusiec wśród dorosłych oraz ryzyko transmisji zakażenia na niemowlęta, które są najbardziej podatne na powikłania, w tym zgon. W artykule opisano najnowsze zmiany w epidemiologii krztuśca oraz omówiono objawy kliniczne, diagnostykę i metody jego leczenia. Zwrócono również uwagę na nowe zalecenia Amerykańskiego Komitetu Doradczego ds. Szczepień Ochronnych (ACIP), które opracowano w odpowiedzi na znaczne zwiększenie liczby zachorowań oraz zgony niemowląt z powodu krztuśca.
http://www.mp.pl/szczepienia/artykuly/przegladowe/show.html?id=81017



Interesujące zestawienie - krztusiec u niemowląt i szczepienie przeciwko krztuścowi
http://www.mp.pl/szczepienia/artykuly/przegladowe/143396,ryzyko-zwiazane-ze-szczepieniami-i-chorobami-cz-1-krztusiec

Niestety nie wspominieli o problemach oddechowych po szczepieniu oraz kontrowersjach związanych z SIDS - "zgon - brak zwiększonego ryzyka" gdyż tego typu rodzaj śmierci dotyczy w Polsce blisko 200 dzieci rocznie (przy oczywistej czasowej korelacji / koincencji ze szczepieniem). Natomiast zgonów z powodu krztuśca nie ma od ponad ćwierć wieku mimo, iż noworodków się nie szczepi (nie ma takich szczepionek, szczepi się niemowlęta dopiero od 2-3 miesiąca życia) .

Niewątpliwie krztusiec może okazać się niezwykle groźną chorobą dla noworodków, a także niemowląt z grup ryzyka dlatego generalnie powinno się nie dopuszczać do zachorowania, nie narażać, izolować od czynników ryzyka. Trudno mówić więc o równoważnym porównywaniu powikłań po szczepieniu i powikłań po chorobie, bo na chorobę trzeba jeszcze zachorować, a szczepienia dotyczą wszystkich.
http://szczepienie.blogspot.com/p/krztusiec-koklusz-pertussis-bordetella.html

Szczepienia niestety mogą narażać grupy ryzyka jak noworodki na zachorowanie i to w dość istotny sposób
http://szczepienie.blogspot.com/2016/02/szczepienie-dtap-krztusiec-zgon-dziecka.html
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/1076487532398738/





Dlaczego nie szczepi się dzieci w pierwszych dnia życia przeciwko krztuścowi? a dopiero w 2-3 miesiącu?


"Próby szczepienia noworodków za pomocą skojarzonej szczepionki przeciwko tężcowi, błonicy i krztuścowi (całokomórkowej) – DTPw – podjęto już w latach sześćdziesiątych, wówczas jednak zaobserwowano, że u dzieci, u których rozpoczęto szczepienie w pierwszej dobie życia, uzyskiwano gorszą odpowiedź serologiczną (mniejsze stężenia przeciwciał) przeciwko krztuścowi, niż u dzieci, które otrzymywały pierwszą dawkę szczepionki dopiero w okresie niemowlęcym. Ponieważ ta słabsza odpowiedź serologiczna utrzymywała się także po dawkach przypominających, zaniechano dalszych badań w tym zakresie.[4] Zjawisko to nazwano "tolerancją immunologiczną". Podjęcie prób ze szczepieniem noworodków za pomocą bezkomórkowej szczepionki przeciwko krztuścowi było możliwe dzięki rezultatom badań prowadzonych na zwierzętach. Wykazano w nich, że zjawisko "tolerancji immunologicznej" nie występuje, jeśli do szczepienia noworodków mysich stosuje się szczepionkę bezkomórkową.[5] W komentowanym badaniu uzyskano interesujące wyniki, stwierdzono bowiem, że podanie noworodkom w pierwszych dniach życia bezkomórkowej szczepionki przeciwko krztuścowi pozwala uzyskać odporność wobec toksoidu krztuścowego u wszystkich dzieci już po podaniu pierwszej dawki skojarzonej szczepionki przeciwko tężcowi, błonicy, krztuścowi (bezkomórkowej), WZW typu B, poliomyelitis i Haemophilus influenzae typu b – DTaP-HBV-IPV/Hib (Infanrix hexa) – co oznacza istotne skrócenie okresu wrażliwości na zakażenie pałeczkami krztuśca. Niekorzystne zjawisko towarzyszące takiej interwencji stanowi natomiast gorsza odpowiedź immunologiczna wobec antygenu HBs i antygenów Hib. Trudno przewidzieć, czy mniejsze stężenia przeciwciał okażą się przyczyną mniejszej skuteczności lub krótszej trwałości ochrony przed tymi zakażeniami."
http://www.mp.pl/szczepienia/przeglad/blonicakrztusiectezec/show.html?id=70744

"Zakażenie pałeczką Bordetella pertussis w pierwszych miesiącach życia dziecka wywołuje krztusiec o ciężkim przebiegu, a ryzyko wystąpienia powikłań jest w tym wieku bardzo duże. Według obowiązujących zaleceń szczepienie przeciwko krztuścowi można rozpocząć dopiero po ukończeniu 6. tygodnia życia. W praktyce pierwszą dawkę szczepionki niemowlęta otrzymują często dopiero w 3. miesiącu życia. Dlatego przez pierwsze miesiące życia dzieci nie są wystarczająco zabezpieczone przed zachorowaniem. Jedną z metod, która może (pośrednio) zmniejszyć zachorowania na krztusiec wśród niemowląt, jest ograniczenie zachorowania wśród dorosłych poprzez wprowadzenie przypominającej dawki szczepionki przeciwko krztuścowi (bezkomórkowej) u młodzieży i dorosłych (p. Med. Prakt. – Supl. Szczepienia 1/2008, s. 30–32, 33–34 i 35–38 – przyp. red.). " 
http://www.mp.pl/szczepienia/przeglad/blonicakrztusiectezec/show.html?id=70744


Czy szczepi się w Polsce norowodki przeciwko krztuśccowi?
Nie.
http://www.mp.pl/szczepienia/przeglad/blonicakrztusiectezec/show.html?id=70744
https://pl.wikipedia.org/wiki/Noworodek

Artykuł ma tytuł "Ocena skuteczności i bezpieczeństwa bezkomórkowej szczepionki przeciwko krztuścowi (aP) u noworodków"
http://www.mp.pl/szczepienia/przeglad/blonicakrztusiectezec/show.html?id=70744

Tymczasem:
"Noworodek – dziecko od urodzenia do ukończenia 4 tygodni (28 dni)[1]."
https://pl.wikipedia.org/wiki/Noworodek


Czyli noworodków - najbardziej narażonych nie szczepimy.







.Jeśli noworodek lub dziecko mające 2-3-4 miesiące czyli do daty zaszczepienia zachoruje na krztusiec i umrze to czy to wynia braku szczepionki?

Nie jest winą brak szczepionki, gdyż data szczepienia jest zgodna z zaleceniami, aktualnym kalendarzem szczepień.
Taki jest standard, tak postępuje większość. Natomiast fakt zaszczepienia osób kontaktujących się z dzieckiem np. jego znajomych, rodzeństwa mógł doprowadzić do zarażenia tak młodego dziecka.

"zaszczepione osoby rozprzestrzeniają krztusiec. "
http://www.biomedcentral.com/1741-7015/13/146/abstract

Szczepienie nie zapobiega zagnieżdżeniu się bakterii krztuśca w drogach oddechowych. Zaszczepione dzieci mogą być nosicielami choroby i zarażać, mimo, że same nie chorują RKI 1999, Srugo 2000

W Niemczech zaleca się osobom kontaktującym się z chorymi przejście 7-dniowej kuracji antybiotykowej.
EB 2001
Nie udowodniono jednak spadku zachorowań w wyniku takiego postępowania
Cochrane Institute, Atlunaiji 2005
http://szczepienie.blogspot.com/2015/02/szczepione-dzieci-moga-zarazac-zywymi.html

Osoby szczepione na krztuśca dłużej zarażają krztuścem niż nieszczepieni.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2880100/ http://imgur.com/a/DeOH6
https://szczepieniakrztusiec.wordpress.com/kto-roznosi-i-zaraza-bakteria-krztusca/

"osoby zaszczepionej bakteria może bytować dłużej, nie dawać specyficznych objawów, przez co taka osoba staje się potencjalnym źródłem zakażenia."
http://news.sciencemag.org/health/2013/11/whooping-cough-vaccine-does-not-stop-spread-disease-lab-animals

btw.  Ostatni zgon z powodu krztuśca odnotowano w Polsce w 1991 roku.[13] Ciężki, typowy przebieg krztuśca dotyczy
dzieci do ukończenia 1. roku życia."
http://www.mp.pl/szczepienia/choroby/choroby_krztusiec/show.html?id=71645
http://www.termedia.pl/Czasopismo/Przewodnik_Lekarza-8/Streszczenie-734
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kontrowersja_szczepionkowa




Szczepienia sprawiają, że krztusiec mutuje?

"Siedemdziesiąt lat po wprowadzeniu skutecznych szczepień ochronnych krztusiec znów atakuje, prowadząc nawet do zgonów. Istotne znaczenie ma ciągły nadzór i monitorowanie krążących szczepów, ponieważ pałeczka krztuśca wykazuje zdolności adaptacyjne. 
[..]
Korelacja pomiędzy zróżnicowaniem szczepów pałeczki krztuśca a odsetkiem szczepionych osób potwierdza sugestie, że odpowiedź immunologiczna wywołana w organizmie człowieka szczepieniem prowadzi do wybiórczych mutacji bakterii, których celem jest przeciwstawianie się działaniu szczepionek. 
Przypomina to obserwowane na całym świecie tendencje do pojawiania się wiele lat po wprowadzeniu szczepień szczepów bakterii wykazujących ekspresję antygenów odmiennych od składu szczepionki, choć nie koreluje to czasowo z nawrotem krztuśca."
http://www.mp.pl/szczepienia/artykuly/przegladowe/show.html?id=117221

"Możliwym czynnikiem sprzyjającym szerzeniu się krztuśca mogą być również zmiany genetyczne wśród szczepów pałeczki krztuśca (Bordetella pertussis). Przeprowadzone badania szczepów bakterii izolowanych od chorych w Polsce w latach 1960–2005 wskazują, że doszło do zróżnicowania genetycznego między szczepami od wielu lat stosowanymi do produkcji szczepionki, a szczepami izolowanymi od chorych. Pojawiły się szczepy posiadające wcześniej nie występujące geny warunkujące ich immunogenność oraz zjadliwość.
Obecne doniesienia z niektórych krajów wskazują, że nowe odmiany pałeczek krztuśca mogą wykazywać większą zjadliwość wskutek wytwarzania zwiększonych ilości toksyny krztuścowej. Brak jest jednak obecnie danych, które potwierdzałyby występowanie tego zjawiska również w Polsce."
http://www.gis.gov.pl/ckfinder/userfiles/files/BI/Stan%20Sanitarny%20za%20rok%202012_prev_20140203.pdf

Według dr Pawła Grzesiowskiego z Instytutu;) Profilaktyki Zakażeń: "Mutacja jest efektem powolnych zmian genetycznych, tzw. dryfu antygenowego, powstała na skutek powszechnej odporności poszczepiennej"
http://www.mp.pl/szczepienia/artykuly/przegladowe/show.html?id=117221
http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/nowy-szczep-paleczki-krztusca-spada-skutecznosc-szczepionki,305195.html
"zmutowany szczep pałeczki krztuśca nie wytwarza pertaktyny, jednego z białek zawartych w szczepionce. Jest to ważne białko zapewniające bakterii możliwość rozprzestrzeniania się"

"Krztusiec mutuje i szczepionki przestają być skuteczne - ostrzegają brytyjscy naukowcy na łamach „Journal of Infectious Diseases”.
http://dzieci.pl/kat,1024251,title,Krztusiec-mutuje-i-szczepionki-przestaja-byc-skuteczne,wid,17139955,wiadomosc.html?smgputicaid=614ba5 https://www.facebook.com/szczepienie/posts/1574409909437581 https://www.facebook.com/szczepienie/posts/1585326515012587

"Niektóre szczepionki mogą powodować powstawanie bardziej zjadliwych wersji patogenów, które próbują przetrwać."
http://journals.plos.org/plosbiology/article?id=10.1371%2Fjournal.pbio.1002198
http://www.sciencedaily.com/releases/2015/07/150727143139.htm?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+sciencedaily%2Fhealth_medicine%2Finfluenza+%28Influenza+News+--+ScienceDaily%29









"Nowy szczep bakterii wywołującej krztusiec, przed którym nie chroni w pełni dostępna szczepionka, pojawił się we Francji, Finlandii, Japonii i USA.
"New England Journal of Medicine", powołując się na Centrum Kontroli Chorób (CDC) w Atlancie, informuje w najnowszym wydaniu, że w USA wykryto ostatnio nowy szczep pałeczki krztuśca (Bordetella pertussis). Potwierdza to, że nowa mutacja coraz bardziej się rozprzestrzenia na świecie. Pierwszym krajem, w którym ją wykryto, była Francja.

"W wyniku mutacji genetycznych wśród krążących w populacji pałeczek krztuśca pojawiła się większa liczba szczepów wykazujących brak ekspresji jednego lub więcej antygenów wchodzących w skład stosowanych obecnie szczepionek, co prawdopodobnie prowadzi do zmniejszenia ich skuteczności."

Ponieważ sczczepionka przestaje działać zalecają, że tym bardziej trzeba szczepić:
http://www.mp.pl/szczepienia/artykuly/przegladowe/show.html?id=117221
http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/nowy-szczep-paleczki-krztusca-spada-skutecznosc-szczepionki,305195.html

Osoby szczepione na krztuśca dłużej zarażają krztuścem niż nieszczepieni.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2880100/ http://imgur.com/a/DeOH6 https://szczepieniakrztusiec.wordpress.com/kto-roznosi-i-zaraza-bakteria-krztusca/

"Pomimo wysokiego poziomu pokrycia szczepieniami, cyrkulacja krztuśca nie może być sterowana - w ogóle" - Wyniki kwestionują skuteczność obecnych programów szczepień.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=24216286

"Odpowiedź immunologiczna po szczepieniu jest ograniczona/inna w porównaniu do tej po przechorowaniu, stąd w przypadku kontaktu z bakterią może rozwinąć się nosicielstwo, które u osób nieszczepionych nie występuje (raczej) U osoby zaszczepionej bakteria może bytować dłużej, nie dawać specyficznych objawów, przez co taka osoba staje się potencjalnym źródłem zakażenia."
http://news.sciencemag.org/health/2013/11/whooping-cough-vaccine-does-not-stop-spread-disease-lab-animals

Nieszczepieni i nie w pełni zaszczepieni nie wydają się znacząco przyczyniać do zwiększenia przypadków krztuśca. Zaskakująco najwyższa częstość występowania tej choroby była u wcześniej zaszczepionych dzieci w wieku od lat ośmiu do dwunastego roku życia
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22423127

Szczepienia na krztusiec zwiększają liczbę chorych na krztusiec w populacji



"Wyniki eksperymentu przeprowadzonego w 2013 roku na zwierzętach laboratoryjnych (pawianach) poddanych trzem szczepieniom i po miesiącu ekspozycji na bakterię B. pertussis pokazały, że (Whooping Cough Vaccine Does Not Stop Spread of Disease in Lab Animals, news.sciencemag.org:
Zwierzęta szczepione preparatem zawierającym acelularny komponent krztuśca (stosowany w alternatywnych szczepionkach DTaP dla dzieci jak i we wszystkich szczepionkach dla osób powyżej 6 roku życia dtaP) stawały się nosicielami bakterii krztuśca przez 35 dni po ekspozycji.
Zwierzęta szczepione preparatem zawierającym pełno komórkowy komponent krztuśca (stosowany w coraz rzadziej używanych szczepionkach DTP dla dzieci) stawały się nosicielami bakterii krztuśca przez 18 dni.
Zwierzęta, które przechorowały wcześniej krztusiec nie stawały sie nosicielem po ekspozycji.

"...zaszczepieni ludzie, którzy zakażają, ale nie wykazują objawów krztuśca, co sugeruje, że liczba osób przekazujących zarazki, bez objawów, może być o wiele większa niż tych z objawami ... Ich wyniki również sugerują to, że praktyka o nazwie 'cocooning', kiedy matki, ojcowie, i rodzeństwo są szczepieni, aby chronić noworodki, nie jest skuteczna. To po prostu nie działa, bo nawet jeśli się zaszczepią szczepionką bezkomórkową (acelularną DTaP), to nadal mogą się zarazić i przekazywać to dalej. Także to dziecko nie jest chronione."
http://clinicalnews.org/2015/06/24/study-whooping-cough-resurgence-due-to-vaccinated-people-not-knowing-theyre-infectious/
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=950607824991794&id=264612703591313



NOP

"Pomimo wielu prób wyjaśnienia przyczyn powstawania encefalopatii poszczepiennej, nadal nie znany jest jej patomechanizm.
Pierwsze doniesienia o zaburzeniach neurologicznych związanych ze szczepieniami pochodzą z roku 1933 (26). Jednak dopiero w roku 1948 Byers i Moll opisali i udokumentowali ciężką encefalopatię jako następstwo szczepień ochronnych
W 1977 roku doktor Gordon Stewart ze szpitala w Glasgow opublikował wyniki badań świadczących o tym, że DTP wiąże się z dużym ryzykiem wystąpienia powikłań neurologicznych. Spowodowało to dyskusję na łamach czasopism naukowych oraz prasy popularnej.
Encefalopatia poszczepienna – występuje według różnych autorów od 1:140 000 do 1:300 000 zaszczepionych DTP. Objawy neurologiczne pojawiają się w okresie od kilku minut do 7 dni od podania szczepionki i cechują się dużą różnorodnością. Do ciężkich objawów należy utrata przytomności, uogólnione drgawki o różnym czasie trwania i porażenie połowicze

https://www.youtube.com/watch?v=SG0OSwQSVwY

Przypadek encefalopatii po szczepieniu DTaP.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/12503649/

Ostre piorunujące zapalenie mięśnia sercowego po podaniu szczepionki przeciwko błonicy, polio i tężcowi. Dziecko zmarło, oczekując na przeszczep.
Bardzo rzadkie zdarzenie. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17130313
http://dergipark.ulakbim.gov.tr/totmd/article/viewFile/5000100396/5000093520

Skróty dotyczące szczepionek skojarzonych D T P:
  • DT - dwuwalentna szczepionka przeciwko błonicy i tężcowi
  • dTap -  szczepionka skojarzona przeciwko błonicy, tężcowi ze zmniejszoną zawatością komponentów błoniczego i krztuścowego
  • Dtap -  szczepionka skojarzona przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi, która zawiera obniżoną zawartość komponentu błonicy i bezkomórkowego komponentu krztuśca
  • DTP - szczepionka skojarzona przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi
  • DTPa - szczepionka przeciwko błonicy i tężcowi z bezkomórkowym komponentem krztuścowym
  • DTPw - szczepionka skojarzona przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi, która zawiera pełnokomórkowy komponent krztuśca

Czas trwania ochrony jaką zapewnia szczepionka przeciwko krztuścowi

Szczepionka DTP Tężec, krztusiec, błonica zapewnia ochronę wg oficjalnych źródeł, odpowiednio DTaP  - 2-5 lat,  DTP - 6-12 lat
http://issuu.com/gispolska/docs/stan_sanitarny_za_rok_2012_www
http://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/1,137474,17211224,Krztusiec_sprytniejszy_od_szczepionki__Czy_grozi_nam.html
http://szczepienie.blogspot.com/2015/03/jak-dugo-dziaa-szczepionka-dtp.html

„Przez wiele lat uważano, że szczepienia przeciw krztuścowe zapewniają długotrwałą odporność (co najmniej przez 10 lat) na krztusiec. Obecnie wiadomo, że odporność poszczepienna trwa 2-3 lata (maksymalnie do 5 lat) i ani szczepienia przeciw krztuścowe, ani zachorowanie na krztusiec w dzieciństwie nie chronią przed zakażeniem pałeczką B.pertussis (4, 5).”
http://www.pzh.gov.pl/oldpage/przeglad_epimed/55-12/5512_28.pdf

Odporność na krztusiec po naturalnym przechorowaniu jest dłuższa niż sądzono - 30 lat średnio, bywa. że o wiele dłużej, nawet 70 lat. Dotychczas sądzono, że od 4 do 20 lat
http://www.sciencedaily.com/releases/2009/10/091029211528.htm


Po pierwszej dawce DTP nie należy się spodziewać silnego działania. W okresie krytycznych pierwszych miesięcy życia uzyskanie znaczącej odporności nie jest możliwe
Gustafsson 2006, Nilsson 2011
Druga dawka DTP zmniejsza ryzyko w wieku kiedy sama choroba przestaje być groźna.
Szczepienie nie zapobiega zagnieżdżeniu się bakterii krztuśca w drogach oddechowych. Zaszczepione dzieci mogą być nosicielami choroby i zarażać, mimo, że same nie chorują
RKI 1999, Srugo 2000
W Niemczech zaleca się osobom kontaktującym się z chorymi przejśćie 7-dniowej kuracji antybiotykowej.
EB 2001
Nie udowodniono jednak spadku zachorowań w wyniku takiego postępowania
Cochrane Institute, Atlunaiji 2005


"Brak wpływu szczepień dzieci na obecność i krążenie bakterii krztuśca oznacza, że nieszczepione dzieci nie są chronione w żaden znaczący sposób przez szczepienia innych dzieci, a zwalanie winy za obecną sytuację epidemiologiczną krztuśca na garstkę nieszczepionych dzieci to kompletne oszołomstwo.
Skąd wzięło się przekonanie o szczególnym zagrożeniu pochodzącym od nieszczepionych dzieci? Opisywany szeroko w literaturze naukowej efekt zbiorowiskowej odporności przeciwko krztuścowi poprzez szczepienia dzieci bazuje na artefakcie związanym z niekompletnymi statystykami zachorowań, nieaktualnych już mitach o wysokiej i długotrwałej skuteczności szczepień przeciwko chorobie i kolonizacji B. pertussis oraz bezkrytycznym podejściu naukowców do wielu aspektów związanych ze szczepionkami."
The Epidemiology of Pertussis: A Comparison of the Epidemiology of the Disease Pertussis With the Epidemiology of Bordetella pertussis Infection, Pediatrics 2005.
http://pediatrics.aappublications.org/content/115/5/1422.full
http://news.sciencemag.org/health/2013/11/whooping-cough-vaccine-does-not-stop-spread-disease-lab-animals
http://www.news.com.au/breaking-news/states-ending-free-parent-whooping-vaccine/story-e6frfku0-1226350174856
http://iai.asm.org/content/68/12/7175.full?view=long&pmid=11083851
https://szczepieniakrztusiec.wordpress.com/dlugoterminowa-ochrona-przed-krztuscem/
https://szczepieniakrztusiec.wordpress.com/szczepienia-i-antygenowy-grzech-pierworodny/
https://szczepieniakrztusiec.wordpress.com/krztusiec-antybiotykoterapia-w-swietle-ebm/
http://pediatrics.aappublications.org/content/100/6/e10.fullhttps://szczepieniakrztusiec.wordpress.com/jak-choruja-dzieci-nieszczepione-przeciwko-krztuscowi/
https://szczepieniakrztusiec.wordpress.com/kto-roznosi-i-zaraza-bakteria-krztusca/

Po zmianie szczepień z komponentem pełno komórkowym na bezkomórkowy bakterie krztuśca szybko przystosowały się. Badania z 2014 roku
http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0046407
http://cvi.asm.org/content/early/2013/11/15/CVI.00717-13.abstract
http://www.eurosurveillance.org/ViewArticle.aspx?ArticleId=20881
http://www.impf-info.de/die-impfungen/keuchhusten/174-schlechte-wirksamkeit-des-keuchhusten-impfstoffes-l%C3%A4%C3%9Ft-nach.html?hc_location=ufi



Niska efektywność szczepionki przeciwko krztuścowi
Szczepionka przeciwko krztuścowi była umiarkowanie skuteczna u młodzieży i dorosłych"Odsetek zaszczepionych dTpa wśród pacjentów z potwierdzonym laboratoryjnie krztuścem wyniósł 24%, a wśród osób z ujemnym wynikiem PCR 31,9% (p < 0,001). Po uwzględnieniu czynników zakłócających u osób zaszczepionych dTpa stwierdzono mniejsze ryzyko zachorowania na krztusiec niż u osób z 1. i 2. grupy kontrolnej – OR odpowiednio: 0,47 (95% CI: 0,38 – 0,58) i 0,36 (95% CI: 0,29–0,45). Na podstawie wartości OR obliczono, że skuteczność rzeczywista dTpa w profilaktyce zachorowań na krztusiec wynosi odpowiednio: 53,0% (95% CI: 41,9–62,0, p < 0,001) i 64,0% (95% CI: 55,5–70,9; p < 0,001).
http://www.mp.pl/szczepienia/przeglad/blonicakrztusiectezec/show.html?id=92434

Bardzo niska efektywność szczepień w Finlandii. Mimo dużej wyszczepialności populacji- 4 dawki i 98 % pokrycia -"Zakażenia krztuścem są powszechne w zaszczepionych populacjach"
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9718056

Krztusiec u niemowląt - "głównie rodzice są źródłem zakażenia" wg. Koreańskich badań, ale pewnie wszędzie jest podobnie
http://europepmc.org/abstract/MED/23255856

"Raport grupy zadaniowej ds. krztuśca i szczepień przeciwko kokluszowi" Cherry, JD (1988), Brunell, PA, Gold, GS, Karzon, DT, (1988)
"Wskaźnik ciężkich reakcji nie różni się znacząco między acelularnymi, a pełno komórkowymi szczepionkami, gdy wykorzystywane są po 24 miesiącu życia. Spadek ciężkich reakcji jest niewielki, jeśli w ogóle.
Kategoria "nagła śmierć" jest również pouczająca - jednostka ta zniknęła, gdy szczepienie zostało opóźnione do wieku 24 miesiąca życia. Jest oczywiste, że opóźnianie szczepienia, zanim dziecko osiągnie 24 miesięcy, bez względu na rodzaj szczepionki, zmniejsza większość czasowo powiązanych poważnych działań  niepożądanych".
Cherry, J.D. (1988), Brunell, P.A., Golden, G.S., Karzon, D.T., (1988), Report of the task force on pertussis and pertussis immunization, Pediatrics 81:6 Part 11 (June 1988) Supplement pp 936-984.
Excerpt: The rate of severe reactions does not differ significantly between the acellular and whole-cell vaccines when used at 24 months of age. The decrease in severe reactions is slight, if any. The category "sudden death" is also instructive in that the entity disappeared following both whole-cell and acellular vaccines when immunisation was delayed until a child was 24 months of age. It is clear that delaying the initial vaccination until a child is 24 months, regardless of the type of vaccine, reduces most of the temporally associated severe adverse events.
https://www.facebook.com/szczepienie/posts/1553843474827558 (SIDS, a szczepienia)

"Od początku XXI wieku w wielu krajach zwiększa się liczba zachorowań na krztusiec mimo dobrego poziomu wyszczepienia populacji. W 2013 roku problem powrotu krztuśca był wiodącym tematem X Międzynarodowego Sympozjum na temat bakterii Bordetella (Dublin, wrzesień 2013) oraz interesującej dyskusji na łamach czasopism naukowych.4,38-40 

Wśród przyczyn obecnej sytuacji epidemiologicznej krztuśca rozważa się 2 hipotezy: 

  • (1) zmiana struktury antygenowej krążących szczepów B. pertussis w zakresie głównych składowych zawartych w obecnych szczepionkach oraz
  • (2) zastąpienie całokomórkowych szczepionek (DTwP) szczepionkami bezkomórkowymi (DTaP), które indukują krócej utrzymującą się odpowiedź immunologiczną i mniej skutecznie stymulują pamięć immunologiczną.


4,40 Naturalne zakażenie pałeczkami krztuśca i szczepienie DTwP stymuluje odpowiedź immunologiczną o profilu Th1, podczas gdy szczepionki bezkomórkowe promują odpowiedź Th2- i Th17-zależną.41 W celu poprawy obecnej sytuacji rozważa się zmianę obowiązujących schematów szczepień lub wprowadzenie nowej, bardziej efektywnej szczepionki."
http://www.mp.pl/pediatria/artykuly-wytyczne/postepy/show.html?id=103811




Badanie przeprowadzone przez Santa Fe Institute i opublikowane 24 czerwca 2015 roku w BMC Medicine potwierdzające nieskuteczność programu szczepień na krztusiec.

Prawdopodobnie za "powrót krztuśca" odpowiedzialna jest zmiana szczepienia z komponentem pełnokomórkowym na szczepienia z komponentem bezkomórkowym. W najnowszym badaniu porównano dane dotyczące infekcji bakterią krztuśca oraz genetyczny profil bakterii. Z tych danych badacze doszli do wniosku , że szczepienie wygenerowało bezobjawowych nosicieli , którzy przyczynili się do wzrostu zachorowań.

"1) the timing of changes in age-specific attack rates observed in the US and UK are consistent with asymptomatic transmission; 2) the phylodynamic analysis of the US sequences indicates more genetic diversity in the overall bacterial population than would be suggested by the observed number of infections, a pattern expected with asymptomatic transmission; 3) asymptomatic infections can bias assessments of vaccine efficacy based on observations of B. pertussis-free weeks; 4) asymptomatic transmission can account for the observed increase in B. pertussis incidence; and 5) vaccinating individuals in close contact with infants too young to receive the vaccine (“cocooning” unvaccinated children) may be ineffective.
Although a clear role for the previously suggested mechanisms still exists, asymptomatic transmission is the most parsimonious explanation for many of the observations surrounding the resurgence of B. pertussis in the US and UK. These results have important implications for B. pertussis vaccination policy and present a complicated scenario for achieving herd immunity and B. pertussis eradication."
http://www.biomedcentral.com/1741-7015/13/146




1. Kanadyjskie badanie z 2014 roku ustaliło ile osób musiałoby zostać zaszczepionych (strategia kokonu), aby zapobiec odpowiednio jednemu przypadkowi zachorowania, jednemu przypadkowi krztuśca z komplikacjami , jednemu przypadkowi zakończonemu zgonem (NNV - number needed to vaccinate)
  • aby zapobiec jednemu przypadkowi zachorowania potrzeba by było 500 do 60 000 zaszczepionych
  • aby zapobiec jednemu przypadkowi krztuśca z komplikacjami 12.000- 300. 000 
  • aby zapobiec jednemu przypadkowi śmiertelnemu 1-30 milionów 

Obliczenia mają ogromną rozpiętość , gdyż dokładne oszacowanie nie jest możliwe ze względu na problemy z diagnozą i zgłaszaniem przypadków krztuśca( liczba faktycznych przypadków jest niedoszacowana) . Mimo to badanie wskazuje , że biorąc pod uwagę ryzyko dla szczepionych , niezadawalającą skuteczność i długość odporności poszczepiennej strategia kokonu nie jest wystarczająco opłacalna (Lim 2014).

2. Niderlandzkie badanie z 2014 roku wskazuje, że najczęstszym zródłem zakażenia krztuścem dla niemowląt jest ich strasze , w pełni zaszczepione rodzeństwo (Bertilone 2014)

3. Badanie z 2015 roku mówi o "kilkakrotnie dowiedzionym braku skuteczności" strategi kokonu (Healy 2015, Castagnini 2012) i tłumaczy to wzrastającą liczbą zaszczepionych, wzrostem chorujących bezobjawowo oraz strategią szczepień bezkomórkowym komponentem krztuśca (Althouse 2015).
http://www.impf-info.de/die-impfungen/keuchhusten/104-keuchhusten-die-qneueq-impfung.html


"Dowiedziono, że skuteczność szczepionek bezkomórkowych jest mniejsza niż skuteczność szczepionek całokomórkowych (p. Med. Prakt. Szczepienia 1/2013, s. 18–20 – przyp. red.). Wyniki badań klinicznych, w których stosowano szczepionki bezkomórkowe zawierające 1–5 składników (toksyna krztuśca, hemaglutynina włókienkowa, pertaktyna [PRN] oraz 2 aglutynogeny fimbrii [FIM]), wskazują na zależność skuteczności szczepionki od liczby antygenów szczepionkowych.15
http://www.mp.pl/szczepienia/artykuly/przegladowe/show.html?id=117221


"Opracowanie szczepionek bezkomórkowych w związku z działaniami niepożądanymi obserwowanymi po szczepionkach całokomórkowych zwróciło uwagę na główne antygeny i czynniki wirulentne pałeczki krztuśca, mające związek z uodpornieniem. Czynniki te badano w ramach analizy różnic pomiędzy szczepami izolowanymi w przeszłości i obecnie. 

Uważa się, że jedną z przyczyn wybuchu ogniska epidemicznego w Australii w latach 1997–2012 była ewolucja drobnoustroju związana z „adaptacją do szczepionki”.20 W tym okresie odsetek szczepów niewykazujących ekspresji PRN zwiększył się z 5% w 2008 roku do 78% w 2012 roku. 

Nie jest jednak jasne, czy szczepy te były odporne na odpowiedź immunologiczną organizmu. Schmidtke i wsp.21 badali szczepy pałeczki krztuśca wyhodowane w Stanach Zjednoczonych w różnych okresach, począwszy od 1935 roku: przed wprowadzeniem szczepień, we wczesnym i późnym okresie stosowania szczepionek całokomórkowych, w okresie wprowadzania jako czwartej i piątej dawki w cyklu szczepień u dzieci szczepionek bezkomórkowych, we wczesnym, środkowym i późnym okresie stosowania szczepionek bezkomórkowych oraz we wczesnym okresie realizacji szczepień przypominających preparatami dTpa.21 Największe zróżnicowanie obserwowano wśród szczepów wyizolowanych w późnym okresie stosowania szczepionek całokomórkowych, kiedy odsetek szczepionych osób się zmniejszał. 

W latach 90. ubiegłego wieku, kiedy wyszczepialność się zwiększyła, wskaźnik różnorodności szczepów bakteryjnych zmniejszył się do 66%. Korelacja pomiędzy zróżnicowaniem szczepów pałeczki krztuśca a odsetkiem szczepionych osób potwierdza sugestie, że odpowiedź immunologiczna wywołana w organizmie człowieka szczepieniem prowadzi do wybiórczych mutacji bakterii, których celem jest przeciwstawianie się działaniu szczepionek. Przypomina to obserwowane na całym świecie tendencje do pojawiania się wiele lat po wprowadzeniu szczepień szczepów bakterii wykazujących ekspresję antygenów odmiennych od składu szczepionki, choć nie koreluje to czasowo z nawrotem krztuśca.21 W okresie stosowania szczepionek DTPa w Stanach Zjednoczonych odnotowano jednak zwiększenie odsetka szczepów pałeczki krztuśca z obecnością allelu fim3B, przy czym ich obecność wykazywała istotny związek ze zwiększeniem zachorowalności, obserwowanym od lat 80. ubiegłego wieku.21

Wchodzące w skład szczepionek bezkomórkowych białko PRN ułatwia przyleganie bakterii do komórek nabłonka tchawicy. Wykazano wyraźny związek między obecnością przeciwciał przeciwko PRN a naturalną odpornością. Stwierdzono, że obecność przeciwciał przeciwko PRN wykazuje korelację z odpornością na zachorowanie w 70% przypadków, dlatego wydaje się prawdopodobne, że rozpowszechnienie zmutowanych szczepów pozbawionych PRN może ograniczać skuteczność szczepień.22,23 W innym badaniu również wykazano brak ekspresji PRN w 306 spośród 1300 szczepów Bordetella pertussis zebranych przez CDC w 46 stanach, w czterech okresach obejmujących lata 1935–2012. Pierwszy szczep wyizolowano w 1994 roku, a dopiero od 2010 roku zaczęły się one rozpowszechniać.24* Ponad połowa szczepów wyizolowanych w 2012 roku wykazywała brak ekspresji PRN. Duży odsetek szczepów pozbawionych PRN wykazano także we Francji i Finlandii. Sugerowano związek pojawienia się tych odmian z adaptacją bakterii do presji selekcyjnej szczepionki, jednak nie wszyscy się zgadzają, że przyczyną występowania szczepów pozbawionych PRN było wprowadzenie szczepionek bezkomórkowych. Mutacje PRN różnią się w poszczególnych krajach, co sugeruje, że zdarzenia te występują niezależnie od siebie i nie są efektem rozprzestrzeniania się jednego szczepu. Pełne zrozumienie patogenezy i wirulencji nowych odmian genetycznych pałeczki krztuśca oraz ich wpływu na opracowanie nowych szczepionek wymaga przeprowadzenia dalszych badań.
http://www.mp.pl/szczepienia/specjalne/show.html?id=82168



"Chociaż preparaty całokomórkowe skuteczniej zapobiegają zachorowaniom na krztusiec niż szczepionki bezkomórkowe, nie należy się spodziewać powrotu do „starych” szczepionek ze względu na współcześnie niezadawalający profil ich bezpieczeństwa u dzieci oraz przeciwwskazania do ich stosowania u młodzieży i dorosłych."

Szczepienie niemowląt przeciwko krztuścowi: większe bezpieczeństwo za cenę krótszej ochrony?
http://www.mp.pl/szczepienia/artykuly/przegladowe/show.html?id=117221


DTP vs DTaP

Każda interwencja medyczna wiąże się z ryzykiem, jedna z większym inne z mniejszym. Dobrym przykładem są szczepinki DTP i DTaP.  Stare szczepionki DTP w niektórych krajach nawet wycofywano ze względu na liczbę NOP. W wielu DTP wycofano zastępując nowocześniejszymi o mniejszej liczbie antygenów i bez komórkowymi, które powodowały mniej NOP i nieco innego rodzaju, chociaż kosztem skuteczności.

Szczepionka DTPw, powszechnie stosowana w Polsce jest przestarzała i odradza ja:
prof. Andrzej Radzikowski, konsultant ds. pediatrii: "Szczepionka przeciw kokluszowi przez lata składała się z zabitej bakterii kokluszowej, w której było kilka tysięcy antygenów, jest to ta tzw. szczepionka pełnokomórkowa, refundowana w Polsce (DTPw). W nowoczesnej szczepionce antykokluszowej (DTPa) mamy kilka antygenów. Cały postęp w wakcynologii idzie w kierunku redukcji ilości antygenów przy zachowaniu tej samej skuteczności." [..]"Zalecam płatne szczepienie [..] bezkomórkowe na koklusz"
Za http://justpaste.it/ihhp http://www.naszdziennik.pl/wp/118815,szczepionki-to-zlo-konieczne.html
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:akmsoNcnrbQJ:www.naszdziennik.pl/wp/118815,szczepionki-to-zlo-konieczne.html+&cd=1&hl=pl&ct=clnk&gl=pl


Izabela Filc-Redlińska, autorka książki „Szczepionki. Nie daj się zwariować”.
" [..] szczepionka DTP powinna być wycofana z kalendarza i pewnie to się niedługo stanie. I bynajmniej nie dlatego, że znajduje się tam rtęć, ale dlatego, że w tej szczepionce znajduje się tzw. pełnokomórkowa komponenta krztuśca. [..]
Mamy w tej szczepionce antygeny krztuśca w formie całych komórek, nie fragmentów białka. Tych antygenów jest tam aż 3 tys., a to bardzo dużo. Dlatego jest to szczepionka bardzo reaktogenna. Powoduje stosunkowo dużo niepożądanych odczynów poszczepiennych, zarówno miejscowych, jak bóle rączki, puchnięcie, ale też uogólnionych, jak drgawki lub nieutulony płacz (czyli co najmniej kilkugodzinny płacz bez wyraźnej przyczyny)."
http://www.hellozdrowie.pl/zdrowy-organizm/szczepic-czy-nie-szczepic



dr Ernest Kuchar, Klinika Pediatrii i Chorób Zakaźnych Akademia Medyczna we Wrocławiu
Zdecydowana większość obecnie stosowanych szczepionek nie zawiera tiomersalu. Generalnie tiomersal zawierają opakowania wielodawkowe np. DTPw. 
szczepionka tężcowo-błoniczo-krztuścowa adsorbowana DTPw 50 µg/dawkę  
https://www.facebook.com/szczepienie/posts/1566797716865467
http://pediatria.mp.pl/lista/show.html?id=69973


DTP jest uważana za bardziej reaktogenną niż DTaP ze względu na dużą ilość antygenów w tej pierwszej, w większości krajów odchodzi się od stosowania szczepionki całokomórkowej.

"Szczepionka całokomórkowa przeciwko krztuścowi niesie większe niż inne szczepionki ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych, najczęściej ze strony ośrodkowego układu nerwowego. U małego odsetka dzieci może wystąpić hipertermia, drgawki (z towarzyszącą gorączką lub bez gorączki), nieukojony płacz i krzyk, zespół hipotensyjno-hiporeaktywny, a niekiedy - choć bardzo rzadko - także encefalopatia, dlatego szczepienie całokomórkową szczepionką przeciwko krztuścowi ma wiele dodatkowych przeciwwskazań. Oprócz wyżej wymienionych objawów niepożądanych po poprzednich dawkach należą do nich także choroby układu nerwowego o postępującym przebiegu."
http://www.mp.pl/szczepienia/przeglad/blonicakrztusiectezec/show.html?id=70745

Obecnie trwają prace nad szczepionką donosową, która ma pozorować naturalną infekcję: http://dolinabiotechnologiczna.pl/nowe-doniesienia/mikrobiologia-nowosci/nowa-szczepionka-przeciw-krztuscowi-koniec-i-fazy-badan-klinicznych/

"Epizod hipotensyjno-hiporeaktywny (jest to charakterystyczny stan po szczepieniu DTP, w którym niemowlę przez pewien okres (10 minut do 36 godzin) ma obniżone ciśnienie tętnicze (stany hipotonii do zapaści naczyniowej włącznie), obniżone napięcie mięśniowe, nie przyjmuje posiłków i nie nawiązuje kontaktów z otoczeniem);
https://pl.wikipedia.org/wiki/Niepo%C5%BC%C4%85dane_odczyny_poszczepienne
Martin Hirte: Impfen - pro & contra. München: Knaur-Taschenbuch, 2005. ISBN 3-426-87242-0.
Wolfgang Goebel: Kindersprechstunde: ein medizinisch-pädagogischer Ratgeber: Erkrankungen, Bedingungen gesunder, Entwicklung, Erziehung als Therapie. Stuttgart: Urachhaus, 1991. ISBN 3-87838-395-9.
Bożena Panasiuk, Danuta Prokopowicz, Czy szczepienia są bezpieczne? Nowa Pediatria nr 46, 4/2006



Ulotki mówią o tym że NIE NALEŻY STOSOWAĆ kolejnej dawki w pewnych okolicznościach.
Urzędnik z sanepidu na to nie patrzy, on przymusza do podania jej strasząc rodziców. https://www.facebook.com/stowarzyszeniestopnop/photos/a.306097859417649.88682.206336526060450/1437037789656978/?type=3&ref=notif&notif_t=notify_me_page&notif_id=1478612201814663


"Odporność bierna przeciwko bakteriom jest zwykle mało skuteczna i krótkotrwała. Tłumaczymy to preferencyjnym przekazywaniem przez łożysko przeciwciał podklas IgG1 oraz IgG3, a słabym podklasy IgG2, która odpowiada za ochronę przed antygenami polisacharydowymi, charakterystycznymi dla bakterii otoczkowych. Przykładowo, jeżeli matka była szczepiona w dzieciństwie na przykład przeciwko krztuścowi i nie przyjęła dawki przypominającej w ostatnim trymestrze ciąży (zgodne z zaleceniami np. Advisory Committee on Immunization Practices [ACIP]), to zwykle nie przekaże noworodkowi przeciwciał w stężeniu wystarczającym do ochrony przed zachorowaniem na krztusiec"
http://www.mp.pl/szczepienia/praktyka/ekspert/zagadnienia_rozne_ekspert/show.html?id=106439



O zmniejszającej się skuteczności szczepień było też niedawno na mp.pl i grupie: https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/884238881623605/

Z mp.pl płyną wnioski w skrócie: Ponieważ szczepienia przeciwko krztuścowi przestają działać gdyż wskutek szczepień pałeczki krztuśca zmutowały aby przetrwać, to należy szczepić tym bardziej, a w ogóle to wina nieszczepiących... Serio. Polecam poczytać:
http://www.mp.pl/szczepienia/artykuly/przegladowe/show.html?id=117221

Czas ochrony krótki oraz mniejsza skuteczność szczepionek DTaP w porównaniu do DTP wg. różnych źródeł
http://szczepienie.blogspot.com/2015/03/jak-dugo-dziaa-szczepionka-dtp.html

SIDS, a DTP
http://szczepienie.blogspot.com/p/sids-suds-sudc-vids-vaccine-szczepienie.html


"Ponieważ dostępne aktualnie, acellularne oraz całokomórkowe szczepionki przeciw krzuścowi nie spełniają w pełni swojej roli, trwają badania nad opracowaniem nowych, skutecznych rozwiązań, służących ochronie najmłodszych."
"Ponieważ wiele badań wskazuje na fakt, iż naturalne zakażenie pałeczką krztuśca wywołuje silną odpowiedź immunologiczną organizmu, wydaje się, że najlepszym sposobem uzyskania ochrony przed Bordetella pertussis u małych dzieci jest infekcja. Stąd też skonstruowano szczepionkę BPZE1, aby upozorować naturalną infekcję bez wywołania choroby. BPZE1 jest to szczepionka żywa odzjadliwiona, która zawiera genetycznie zmodyfikowany szczep Bordetella pertussis, uzyskany poprzez wyeliminowanie 3 toksyn żywego szczepu: za pomocą metod genetycznych usunięto toksynę dermonekrotyczną oraz cytotoksynę tchawiczą, natomiast toksynę krztuścową genetycznie detoksyfikowano poprzez 2 mutacje, nie zmieniające jednak jej właściwości immunogennych."
http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0083449
Thorstensson R. Trollfors B., Al-Tawil N. et al. A Phase I Clinical Study of a Live Attenuated Bordetella pertussis Vaccine – BPZE1; A Single Centre, Double-Blind, Placebo-Controlled, Dose-Escalating Study of BPZE1 Given Intranasally to Healthy Adult Male Volunteers. PLOS ONE, 8 Jan 2014.
http://dolinabiotechnologiczna.pl/nowosci/nowa-szczepionka-przeciw-krztuscowi-koniec-i-fazy-badan-klinicznych/








Diagnostyka

Rozpoznanie ustala się na podstawie badań ELISA (badania serologiczne) lub PCR z wymazu, ew. hodowla (czyli badania mikrobiologiczne)
Chorobę podejrzewa się na podstawie obrazu klinicznego (zwłaszcza w przypadku kaszlu >3 tygodni). Zdarzają się jednak chorzy bez typowych objawów.
http://www.mp.pl/szczepienia/artykuly/podrecznik/show.html?id=99502

Epidemia krztuśca - winni nieszczepiący. Zachęcam do obejrzenia materiału i komentarzy.
Usłyszycie m.in.:
Szczepionka polecana gorąco jako obowiązek dla ciężarnych w III trymestrze (wprowadzono w Argentynie, W.Brytanii, Izraelu, N.Zelandii, USA).
Przeciwwskazania do szczepienia to encefalopatia w ciągu 7 dni po podaniu szczepionki krztuścowej.
Szacuje się, że w 2001 r.bez szczepień mielibyśmy 1,3 mln zgonów na świecie. A jednak chorują na krztusiec dzieci szczepione, jak podaje dr Szenborn. Ale - wzrost zachorowań to nie jest wina szczepionki - to kwestia wiedzy lekarzy, jak rozpoznawać. Zapomnieli dodać, że diagnostyka jest nierefundowana. Rozpoznanie - wymaz PCR (ok. 200zł) i z krwi IGA, IGM, IGG (każda klasa ok.65zł) - nierefundowane.
Wynik PCR odnosi się do obecności materiału genetycznego, więc pokazuje raczej sytuacje aktualną, "Przy użyciu PCR możliwe jest wykrywanie DNA Bordetella w próbkach materiału klinicznego uzyskanego już od wczesnego etapu choroby aż do 5 tygodnia jej trwania.
http://www.mp.pl/szczepienia/wyklady/145556,wspolczesne-oblicza-krztusca-jak-rozpoznac-leczyc-i-zapobiegacNa tym samym portalu >medycyna praktyczna< badania nt. skuteczności szczepionki - tylko ok. 50%:
http://www.mp.pl/…/82239,skutecznosc-szczepien-przeciwko-kr…
Jakość badań w diagnostyce krztuśca, brak rzetelności i wiarygodności?
http://www.mp.pl/…/100018,diagnostyka-laboratoryjna-krztusca

Krztusiec – informacje dla lekarzy POZ
"W rutynowo prowadzonej diagnostyce laboratoryjnej krztuśca poszukuje się głównie obecności swoistych przeciwciał, stymulowanych po naturalnym zakażeniu lub po szczepieniu. Zarówno u dzieci jak i osób dorosłych serodiagnostyka powinna bezwzględnie obejmować zbadanie dwóch próbek surowicy, w celu wykazania czterokrotnego wzrostu miana badanych przeciwciał. Najbardziej specyficznym testem jest IgA lub IgG dla toksyny krztuścowej. Wzrost przeciwciał IgG (anty-PT, anty - FHA) występuje u ponad 90% zakażonych, natomiast anty-PRN IgG u 30-60% osób. W klasie IgA wzrost przeciwciał jest obserwowany u niższego odsetka osób zakażonych 20-50% (anty- PT, anty-PRN Ig A – 20-40%, anty-FHA – 30-50%). Przeciwciała klasy IgA stymulowane są głównie podczas naturalnego zakażenia, dlatego jak uważają niektórzy badacze, wykazanie podwyższonego poziomu nawet w jednorazowo uzyskanej próbce surowicy w połączeniu z opisem klinicznym choroby może być dowodem zakażenia pałeczkami krztuśca. U dzieci szczepionych, z powodu podwyższonego poziomu poszczepiennych przeciwciał klasy IgM i IgG najlepszym swoistym markerem aktualnego zakażenia jest znamienny wzrost przeciwciał IgA. Należy jednak podkreślić, że serodiagnostyka w klasie IgA jest nieprzydatna u dzieci poniżej 2 roku życia. W przypadku uzyskania do badań pojedynczej próbki surowicy, wykrycie przeciwciał klasy IgM lub IgG w znamiennie wyższym poziomie świadczy o aktualnym zakażeniu jedynie u dzieci nieszczepionych i u osób które ostatnią dawkę szczepionki przeciwkrztuścowej otrzymały kilka lat temu. Zatem w badaniach rutynowych jest stanowczo niewystarczające. Obecność przeciwciał klasy IgG u nieszczepionych dzieci poniżej 6 miesiąca życia świadczy o przekazaniu przeciwciał od matki przez łożysko (tab.1,2)"
http://wsse.szczecin.pl/docs/nadzor%20-%20epidemiologia/krztusiec_informacja_pzh.pdf

"Osoby zgłaszające się do lekarza z objawami krztuśca, zwykle interpretowane są jako pacjenci z objawami grypopodobnymi. Podejrzenie kokluszu nasuwa kaszel utrzymujący się ponad trzy tygodnie u osób, które miały kontakt z osobą chorą na krztusiec. Właściwia diagnoza stawiana jest w oparciu o badania mikrobiologiczne oraz serologiczne. U osób z krztuścem badanie morfologiczne wykaże wysoką leukocytozę we krwi pacjenta (20000–30000/µl) z dużą przewagą limfocytów. Oczywiście objaw ten nie przesądza o diagnozie, jednak jest bardzo pomocny na etapie szukania odpowiedzi.

Z kolei w badaniu mikrobiologicznym wykorzystywana jest hodowla bakterii Bordatella pertussi. Materiał do badania pobierany może być w formie wymazu z gardła lub nosa. Otrzymany materiał nie rzadko poddawany jest również badaniu molekularnemu.

Badanie serologiczne celowane jest w ujawnienie przeciwciał skierowanych przeciwko toksynie krztuścowej w surowicy. Ponadto metoda ta bierze pod uwagę przeciwciała skierowane przeciwko hemaglutyninie włóknikowej bakterii wywołującej koklusz. W tym celu wykonuje się ELISA. Jeżeli wynik badania wskazuje na obecność przeciwciał przeciwkrztuścowych IgA - możemy podejrzewać niedawne zakażenie. Z kolei obecność przeciwciał w klasie IgG może oznaczać, że zakażenie było dawno przebyte lub pacjent był szczepiony przeciwko krztuścowi (kokluszowi).
http://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-zakazne,krztusiec--koklusz----objawy--leczenie,artykul,1579210.html?fref=gc&dti=1377199075944159


Diagnostyka niemowląt
Diagnostyka laboratoryjna krztuśca – zalecenia ECDC
noworodki, młode niemowlęta Zalecana metoda PCR i/lub hodowla, próbkę z nosogardła należy pobrać jak najszybciej po wystąpieniu objawów PCR – łańcuchowa reakcja polimerazy
Diagnostyka laboratoryjna krztuśca http://www.mp.pl/szczepienia/artykuly/podrecznik/99502,krztusiec-koklusz
http://www.mp.pl/szczepienia/artykuly/wytyczne/100018,diagnostyka-laboratoryjna-krztusca
http://www.mp.pl/szczepienia/artykuly/podrecznik/99502,krztusiec-koklusz
http://www.mp.pl/szczepienia/artykuly/przegladowe/143396,ryzyko-zwiazane-ze-szczepieniami-i-chorobami-cz-1-krztusiec
http://www.mp.pl/szczepienia/przeglad/blonicakrztusiectezec/82239,skutecznosc-szczepien-przeciwko-krztuscowi-zmniejszala-sie-wraz-z-czasem-od-podania-ostatniej-dawki-szczepionki
Polecam poniższy wykład od 15 minuty
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/1107692269278264/
http://szczepienie.blogspot.com/p/krztusiec-koklusz-pertussis-bordetella.html
http://www.mp.pl/szczepienia/wyklady/145556,wspolczesne-oblicza-krztusca-jak-rozpoznac-leczyc-i-zapobiegac

W rutynowo prowadzonej diagnostyce laboratoryjnej krztuśca poszukuje się głównie obecności swoistych przeciwciał, stymulowanych po naturalnym zakażeniu lub po szczepieniu. Zarówno
u dzieci jak i osób dorosłych serodiagnostyka powinna bezwzględnie obejmować zbadanie dwóch próbek surowicy, w celu wykazania czterokrotnego wzrostu miana badanych przeciwciał. Najbardziej specyficznym testem jest IgA lub IgG dla toksyny krztuścowej. Wzrost przeciwciał IgG (anty-PT, anty - FHA) występuje u ponad 90% zakażonych, natomiast anty-PRN IgG u 30-60% osób. W klasie IgA wzrost przeciwciał jest obserwowany u niższego odsetka osób zakażonych 20-50% (anty- PT, anty-PRN Ig A – 20-40%, anty-FHA –
30-50%). Przeciwciała klasy IgA stymulowane są głównie podczas naturalnego zakażenia, dlatego jak uważają niektórzy badacze, wykazanie podwyższonego poziomu nawet w jednorazowo uzyskanej próbce surowicy w połączeniu z opisem klinicznym choroby może być dowodem zakażenia pałeczkami krztuśca.
U dzieci szczepionych, z powodu podwyższonego poziomu poszczepiennych przeciwciał klasy IgM i IgG najlepszym swoistym markerem aktualnego zakażenia jest znamienny wzrost przeciwciał IgA. Należy jednak podkreślić, że serodiagnostyka w klasie IgA jest nieprzydatna u dzieci poniżej 2 roku życia. W przypadku
uzyskania do badań pojedynczej próbki surowicy, wykrycie przeciwciał klasy IgM lub IgG w znamiennie wyższym poziomie świadczy o aktualnym zakażeniu jedynie u dzieci nieszczepionych i u osób które ostatnią dawkę szczepionki przeciwkrztuścowej otrzymały kilka lat temu. Zatem w badaniach rutynowych jest stanowczo niewystarczające.
Obecność przeciwciał klasy IgG u nieszczepionych dzieci poniżej 6 miesiąca życia świadczy o przekazaniu przeciwciał od matki przez łożysko (tab.1,2)
IgG Pojedyncze oznaczenie wystarczające tylko w przypadku dzieci nieszczepionych w wieku powyżej 6 miesiąca życia
http://wsse.szczecin.pl/docs/nadzor%20-%20epidemiologia/krztusiec_informacja_pzh.pdf


Skuteczność antybiotykoterapii

Analiza dostępnej literatury medycznej prowadzi do następujących wniosków:
  • dostępne publikacje potwierdzają, że antybiotykoterapia jako profilaktyka u osób eksponowanych na bakterie B. pertussis nie przynosi jakiegokolwiek korzystnego efektu,
  • jedyny efekt antybiotykoterapii u osób chorych, czyli eliminacja bakterii B. pertussis z nosogardzieli nie ma wpływu na skrócenie okresu występowania objawów krztuścowych (co za paradoks!),
  • do dnia dzisiejszego brakuje jakichkolwiek dowodów wg standardów medycyny opartej na dowodach, że antybiotykoterapia w pierwszej fazie choroby przynosi oczekiwany efekt skrócenia okresu objawów krztuśca w porównaniu do grup kontrolnych bez interwencji antybiotykowej,
  • ponadto istnieje wiele obserwacji dowodzących, że antybiotykoterapia zaczęta w drugim stadium krztuśca ma negatywny wpływ na przebieg choroby w porównaniu do grup kontrolnych bez interwencji antybiotykowej.
Cena antybiotykoterapii
  • zaburzenie lub trwałe zmiany w jelitowej florze bakteryjnej,
  • możliwe zwiększenie ilości toksyn produkowanych przez zasiedlające jelita bakterie (np. Schulze 2000),
  • gastrologiczne skutki uboczne np. nawet u 30% pajcentów stosujących erytromycynę  (Langley 2004),
  • wzrost ryzyka wielomiesięcznego nosicielstwa bakterii opornych na antybiotyki  po interwencji azytromycyną lub klarytromycyną (Malhotra-Kuma 2007),
  • możliwość wpadnięcia w tak zwane „błędne koło antybiotykowe”,
  • i inne.
Źródło informacji i szerzej na ten temat w oparciu o literaturę naukową oraz rekomendacji EBM:
https://szczepieniakrztusiec.wordpress.com/krztusiec-antybiotykoterapia-w-swietle-ebm/
http://www.antybiotyki.edu.pl/pdf/RekomendacjeA42009.pdf


Makrolidy niby działają, ale żeby zadziałały trzeba by podać zanim pojawią się objawy. Generalnie stosuje się azytromycyne albo klarytromycyne albo erytromycyne przez kilka dni do 2 tygodni
http://www.mp.pl/artykuly/29477,stosowanie-lekow-przeciwbakteryjnych-w-leczeniu-i-profilaktyce-poekspozycyjnej-krztuscawytyczne-centers-for-disease-control-and-prevention

Czyli w skrócie mówiąc jeśli podaje się antybiotyki gdy już są objawy to w niczym to nie pomoże, może poza mniejszą szansą na zarażenie od takiej osoby, ale ona i tak jest izolowana. Jak już to można podać zdrowym - otoczeniu chorego jeśli nie może sobie pozwolić na zachorowanie, nie ma jest odporne, a kontakt był wystarczający...



"Leczenie krztuśca antybiotykiem po okresie nieżytowym nie wpływa na kaszel towarzyszący krztuścowi. Pałeczka krztuśca zdążyła już uszkodzić drogi oddechowe i jej zabicie antybiotykiem tego nie odwróci. Niestety, nie udowodniono, by jakikolwiek lek łagodził napady kaszlu krztuścowego."
http://pulmonologia.mp.pl/lista/116364,napady-kaszlu-po-przebyciu-krztusca


Lata 80 i 90 - publiczna debata w mediach związana z bezpieczeństwem szczepień DTP
Discusses the adverse reactions to the pertussis vaccine and whether a child is at greater risk from the vaccine than whooping cough.
https://www.youtube.com/watch?v=SG0OSwQSVwY

Mocno opowiadająca się za szczepionkami dr Ewa Krawczyk musiała przyznać, ze całkiem bezpodstawne tamte zarzuty nie były...
" Świat medyczny był podzielony, co tym bardziej dezorientowało społeczeństwo. W 1977 roku doktor Gordon Stewart ze szpitala w Glasgow opublikował wyniki badań świadczących o tym, że DTP wiąże się z dużym ryzykiem wystąpienia powikłań neurologicznych. Spowodowało to dyskusję na łamach czasopism naukowych oraz prasy popularnej. Wreszcie przeprowadzono niezależne badania zakrojone na szeroką skalę, które wykazały, że choć w istocie stosowanie szczepionki przeciwkrztuścowej wiązać się może z pewnymi efektami ubocznymi, to ryzyko ich wystąpienia jest niezwykle małe. "
szerzej


"W Europie, Azji, Australii i Ameryce Północnej protestowano w sprawie szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi (DTP zwaną dawniej Di-Per-Te), szczególne kontrowersje wzbudziła zaś tzw. pełnokomórkowa szczepionka przeciwkrztuścowa.
W Szwecji wprowadzono ją w latach 50. XX wieku. W 1967 roku jeden z tamtejszych lekarzy Justus Ström stwierdził, że krztusiec nie grozi już nowoczesnemu szwedzkiemu społeczeństwu i że program szczepień jest niepotrzebny. Wkrótce potem pojawiły się doniesienia o neurologicznych powikłaniach poszczepiennych. Wszystko to spowodowało spadek zaufania do szczepionki i zmniejszenie liczby szczepionych dzieci.
Sytuacja wyglądała podobnie w Japonii. DTP wprowadzono tam w 1947 roku. Skutkiem masowych szczepień było zmniejszenie zachorowalności do tego stopnia, że zaczęto wspominać o tym, że szczepionka nie jest już potrzebna. Emocje wzbudziło również to, że dwoje dzieci zmarło po szczepieniu. W związku z tym zaprzestano stosowania szczepień przeciw krztuścowi w ogóle. Rezultatem była epidemia, która wybuchła w 1979 roku ‒ zachorowało 13 tys. osób, 41 zmarło.
Japończycy wprowadzili więc szczepienia ponownie, tym razem z użyciem nieco bezpieczniejszej przeciwkrztuścowej szczepionki bezkomórkowej. Chorobę udało się opanować.
Szczepionka DTP była w użyciu w Wielkiej Brytanii od lat 50. XX wieku. Mimo że nie spowodowała całkowitego zniknięcia krztuśca, znacząco wpłynęła na zmniejszenie częstości jego występowania. W latach 40. krztusiec zbierał bowiem spore żniwo, szczególnie wśród niemowląt. W tamtych latach była to najbardziej śmiertelna ze wszystkich chorób zakaźnych dla dzieci. Po wprowadzeniu rutynowych szczepień liczba przypadków choroby malała i w końcu krztusiec przestał budzić emocje. Aż do lat 70., gdy jeden z londyńskich szpitali poinformował, że ponad 30 dzieci miało niepokojące objawy neurologiczne po szczepieniu DTP. Informacje pojawiły się w telewizji i prasie, powołano stowarzyszenie The Association of Parents of Vaccine Damaged Children, którego celem było ukazanie opinii publicznej ryzyka związanego ze szczepionką. Świat medyczny był podzielony, co tym bardziej dezorientowało społeczeństwo. W 1977 roku doktor Gordon Stewart ze szpitala w Glasgow opublikował wyniki badań świadczących o tym, że DTP wiąże się z dużym ryzykiem wystąpienia powikłań neurologicznych. Spowodowało to dyskusję na łamach czasopism naukowych oraz prasy popularnej. Wreszcie przeprowadzono niezależne badania zakrojone na szeroką skalę, które wykazały, że choć w istocie stosowanie szczepionki przeciwkrztuścowej wiązać się może z pewnymi efektami ubocznymi, to ryzyko ich wystąpienia jest niezwykle małe. Dzięki tej wiedzy rozpoczęto kampanię na rzecz powszechnych szczepień, i to kampanię bardzo agresywną, widoczną we wszystkich mediach.
Dyskusje na temat szczepień przeciw krztuścowi pojawiły się ponownie na początku lat 80. Udało się jednak przekonać opinię publiczną, że nie ma dowodu na to, że szczepionka przeciwkrztuścowa powoduje trwałe następstwa neurologiczne.
W Stanach Zjednoczonych antyszczepionkowe kontrowersje wywołał film dokumentalny DTP: Vaccine Roulette z 1982 roku, który obszernie pokazywał negatywne skutki szczepienia, a minimalizował efekty pozytywne. Niezadowoleni rodzice założyli własne organizacje po to, by protestować przeciw szczepieniom, jednakże świat medyczny tym razem nie ograniczył się do polemiki na łamach czasopism naukowych (jak to w dużej mierze było w Wielkiej Brytanii), ale wykorzystał mass media w proszczepionkowej kampanii. Dzięki temu w USA liczby zaszczepionych przeciw krztuścowi utrzymywały się na wysokim poziomie.
Aż do 2010 roku. Niestety, również na skutek działalności ruchów antyszczepionkowych, spadek liczby uodpornionych osób spowodował znaczący wzrost liczby chorych w Kalifornii. Zanotowano tam ponad 4 tys. przypadków choroby, 10 dzieci zmarło. W odpowiedzi w 2011 roku wprowadzono dodatkowe obowiązkowe szczepienia przy użyciu DTP dla uczniów szkół publicznych i prywatnych."
http://www.krytykapolityczna.pl/artykuly/zdrowie/20150305/krotka-historia-ruchow-antyszczepionkowych






"Wśród niemowląt chorych na krztusiec, dla których udało się uzyskać pełne dane, 68% wymagało hospitalizacji, a 25% z nich na oddziale intensywnej opieki medycznej. Niemowlęta urodzone przez matki szczepione dTpa w czasie ciąży, w porównaniu z niemowlętami matek nieszczepionych, chorowały na krztusiec w późniejszym wieku, a zachorowanie miało łagodniejszy przebieg – rzadziej obserwowano u nich charakterystyczny dla krztuśca napadowy kaszel (67 vs 87%; RR: 0,41 [95% CI: 0,25–0,68]), epizody bezdechu (48 vs 66%; RR: 0,66 [95% CI: 0,47–0,91]), sinicę (41 vs 68%; RR: 0,53 [95% CI: 0,39–0,73]), czy „pianie” krztuścowe (32 vs 47%; RR: 0,78 [95% CI: 0,62–0,99]).
Zaobserwowano również, że dzieci urodzone przez matki szczepione dTpa w czasie ciąży wymagały krótszej hospitalizacji niż dzieci matek nieszczepionych, odpowiednio (mediana) 3 vs 6 dni. Odnotowano 6 zgonów z powodu krztuśca, które wystąpiły tylko wśród niemowląt matek nieszczepionych."
http://www.mp.pl/szczepienia/aktualnosci/150795,szczepienie-ciezarnych-przeciwko-krztuscowi


Wzięli pod uwagę te przypadki które im pasowały i miały pełną dokumentacje medyczną i z nich wyciągnęli wniosek że dzieci tych szczepionych no w sumie też chorowały i były w szpitalu,a le w szpitalu były 3 dni krócej, a choroba była łagodniejsza, napadowy kaszel ciutkę rzadziej występował, podobnie epizody bezdechu, akurat to że chorowały te starsze tak się cudownie złożyło, oraz fakt, ze zwykle czym starsze dziecko tym łagodniejszy przebieg to już specjalnie tego nie będą drążyć, ważne, że wniosek jest iż:
"ciężarnych przeciwko krztuścowi zmniejsza ryzyko hospitalizacji z powodu krztuśca u ich dzieci w pierwszych tygodniach życia"

Akurat najbardziej "zmniejsza ryzyko hospitalizacji z powodu krztuśca u ich dzieci w pierwszych tygodniach życia" po prostu KWARANTANNA dla noworodków i najmłodszych niemowląt i nie narażanie ich na krztuśca po prostu... a w przypadku podejrzeń w rodzinie izolowania takich osób, myślę że takie zalecenie dałoby zdecydowanie lepszy efekt, ale po co skoro można szczepić i problem z głowy?;D
https://www.facebook.com/groups/1377199075944159/permalink/1635646116766119/





© Borgis - Nowa Pediatria 5/1999
Krystyna Sidor, Andrea Horwath
Poszczepienne powikłania neurologiczne u dzieci
Neurologic events following immunizations in children
z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci I Katedry Pediatrii Akademii Medycznej w Warszawie
Kierownik Kliniki: prof. dr hab. med. Andrzej Radzikowski

"Spory pomiędzy zwolennikami a przeciwnikami szczepień trwają od ponad dwustu lat (w 1796 roku E. Jenner zaszczepił po raz pierwszy 8-letniego chłopca szczepionką krowianki). Najwięcej kontrowersji budzą poszczepienne powikłania dotyczące układu nerwowego. Charakteryzują się one ogromną różnorodnością (tab. 1). Częstość ich występowania w ogólnej populacji dziecięcej trudna jest do ustalenia, zależy bowiem od stanu ogólnego, a zwłaszcza neurologicznego szczepionego dziecka, jego wieku (niewątpliwie większa ilość powikłań dotyczy dzieci z młodszych grup wiekowych) (2, 9, 17, 22), odporności immunologicznej, rodzinnych i genetycznych obciążeń, jak również jakości dostępnych na światowym rynku szczepionek (np. Hiberix, Act-HIB i Pedvax Hib) (4, 5, 9, 16, 18, 23, 26, 27).
Tabela 1. Powikłania po szczepieniu DTP wg Cody´ego w modyfikacji własnej.
Reakcje po szczepieniu DTP:
Miejscowe:
– Zaczerwienienie 41%,
– Ból 51%,
– Obrzęk 40%
Ogólne:
– Gorączka > 38°, 51,0%
– Płacz 35,1%
– Płacz > 3h 3,1%
– Rozdrażnienie 53,5%
– Senność 32,0%
– Wymioty 6,2%
– Drgawki 0,05%
– Hipotonia 0,05%
Rzadkie powikłania:
– Zapalenie mózgu i rdzenia ok. 2,9/1 000 000
– Encefalopatia ok. 1/140 000-300 000
– Tętniące ciemię
– Krzyk „mózgowy”
– Powiększenie węzłów
– Biegunka
Pierwsze doniesienia o zaburzeniach neurologicznych związanych ze szczepieniami pochodzą z roku 1933 (26). Jednak dopiero w roku 1948 Byers i Moll opisali i udokumentowali ciężką encefalopatię jako następstwo szczepień ochronnych (6).
Do łagodnych, ostrych lub „małych” reakcji poszczepiennych, które pojawiają się do 48 godzin i nie pozostawiają trwałych następstw neurologicznych należą:
– przedłużający się płacz,
– niepokój i nadpobudliwość,
– apatia ze wzmożoną sennością,
– wysoka temperatura ciała,
– przejściowy łagodny wzrost ciśnienia śródczaszkowego przejawiający się tętniącym ciemieniem,
– krzyk „mózgowy” (zaliczany niekiedy do „dużych” powikłań neurologicznych) (tab. 1) (3, 5, 8, 9, 14, 16, 28).
„Duże” poszczepienne powikłania neurologiczne ujawniają się zazwyczaj po 48 godzinach od szczepienia i mogą być przyczyną trwałych uszkodzeń OUN. Zaliczamy do nich:
– drgawki (zwłaszcza jeśli pojawiają się bez wzrostu temperatury ciała),
– poszczepienną hipotonię mięśniową,
– poszczepienne zapalenie mózgu (postvaccinal encephalomyelitis),
– poszczepienną encefalopatię (encephalopathy following pertusis vaccination) (2, 3, 5, 6, 18, 20, 26),
– w ostatnich latach próbowano zaliczyć do tej grupy autyzm wczesnodziecięcy; powikłanie to wiązano przede wszystkim ze szczepionką przeciwko różyczce (11, 19, 20).
R. Konior i K. Strózik wprowadzili własną klasyfikację reakcji poszczepiennych. Opierając się na udziale i sprawności układu immunologicznego zaszczepianych dzieci, podzielili reakcje związane ze szczepieniami na dwie grupy:
– związane z układem immunologicznym;
– niezwiązane z układem immunologicznym.
Do pierwszej grupy zaliczyli pacjentów z niedoborami immunologicznymi (głównie typu komórkowego) i atopików z nadwrażliwością na niektóre składniki szczepionki. W drugiej grupie umieścili pacjentów, u których reakcje poszczepienne wynikać mogą z toksycznych właściwości szczepionki lub mogą się wiązać z uzjadliwieniem wirusa stanowiącego szczepionkę, co daje pełne lub poronne objawy choroby (28).
Prowadzono również badania nad rolą adjuwantów używanych w szczepionce. Adjuwanty mają na celu wzmaganie odpowiedzi immunologicznej w stosunku do antygenów biologicznych zawartych w szczepionce. Sugerowano jednak, że to one mogą być przyczyną poszczepiennych powikłań neurologicznych poprzez zaburzenie prawidłowego funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego. Oceniano m.in. wpływ używanego w szczepionkach wodorotlenku glinu, dłuższe obserwacje nie potwierdziły jednak tej hipotezy (10, 11).
Powszechnie uważa się, że za większość reakcji poszczepiennych ze strony układu nerwowego odpowiedzialny jest składnik krztuścowy. Obecnie dostępna szczepionka przeciwkrztuścowa jest zawiesiną fragmentów ścian komórkowych Bordatella pertussis utrwalonych formaldehydem. Zabita pałeczka krztuśca to mieszanina wielu antygenowo czynnych składników: toksyny krztuścowej, lipooligosacharydów (endotoksyna), aglutynin, hemaglutynin, zewnętrznego białka błonowego (białko 69K), toksyny cyklazy adenylowej, które działając synergistycznie wzmagają wirulentne właściwości szczepionki (9, 17, 18, 22, 25). Jednakże, rola DTP w rozwoju zaburzeń neurologicznych nadal nie została do końca udowodniona. O ile większość autorów zajmujących się tym problemem zgodzi się z twierdzeniem, iż DTP może powodować zwiększoną częstość łagodnych powikłań, o tyle nie ma tak jednoznacznych danych potwierdzających związek DTP z ciężkimi powikłaniami neurologicznymi (8, 18). Cody i wsp. w latach 70. prowadzili prospektywne obserwacje na dużej populacji dzieci oceniając różnice w częstości i „jakości” powikłań po DTP i DT. Udowodnili statystycznie znamienną wyższą częstość łagodnych poszczepiennych zaburzeń neurologicznych w grupie dzieci szczepionych DTP (5, 8, 9, 16, 22).
Gorączka – trwająca od kilkunastu minut do kilku godzin i przemijająca bez żadnych następstw występuje u ponad 50% szczepionych niemowląt. Za przyczynę jej wystąpienia uważa się endotoksynę krztuścową (16).
Krzyk mózgowy – ocena częstości występowania tego powikłania sprawia wiele trudności ze względu na dużą subiektywność jego odbioru, wg Cody´ego występuje u ok. 1:1000 szczepionych DTP (5).
Drgawki – należą do najczęstszych, dużych poszczepiennych powikłań neurologicznych (4, 5, 18). Ryzyko ich ujawnienia się wzrasta u osób genetycznie obciążonych skłonnością do występowania stanów napadowych. Drgawki pojawiające się do 48 godzin od szczepienia i przebiegające z wysoką temperaturą ciała – Menkes traktuje jako łagodne drgawki gorączkowe (mimo, iż dotyczą zwykle niemowląt poniżej 6 m.ż.) i sugeruje, że czynnikiem wyzwalającym mogą być pirogeny zawarte w samej szczepionce (m.in. endotoksyna krztuścowa) (17). Tylko niespełna 10% drgawek poszczepiennych pojawia się u niemowląt bez podwyższonej temperatury ciała. Waller i wsp. określili częstość ciężkich napadów drgawkowych na 1/106 000 zaszczepionych niemowląt (29). W doświadczalnych pracach na modelach zwierzęcych zaobserwowano, że wysoka dawka toksyny krztuścowej powoduje hiperinsulinizm prowadzący do następczej hipoglikemii. Próbowano wykorzystać tę zależność dla wyjaśnienia mechanizmów wywołujących wczesne powikłania neurologiczne (napady drgawek, napady hipotoni, przedłużający się płacz). Prowadzone obserwacje nie wykazały jednak takich zależności u ludzi (13).
Zapalenie mózgu – stanowi bardzo rzadkie powikłanie poszczepienne, którego częstość występowania szacuje się na ok. 2,9/1 000 000 zaszczepionych DTP. Rozwija się ono w drugim tygodniu od szczepienia DTP (23, 28). Mechanizm zmian w OUN porównywany jest do zmian jakie powstają w wyniku zapaleń opon i mózgu towarzyszących ostrym, zakaźnym chorobom wysypkowym wieku rozwojowego. Opisywane są ogniska zagęszczeń zapalnych w OUN, z przewagą zmian w istocie białej. We wczesnych etapach zapalenia pojawiają się charakterystyczne okołonaczyniowe nacieki limfocytarne oraz ogniska demielinizacji. W ogniskach zajętej tkanki mózgowej procesy zapalne powodują zaniki mieliny, pozostawiając bardziej lub mniej nietknięte włókno osiowe neuronu. Wewnątrz zdemielinizowanych obszarów pojawiają się zdegenerowane komórki mikrogleju oraz makrofagi (17).
Encefalopatia poszczepienna – występuje według różnych autorów od 1:140 000 (4) do 1:300 000 (23) zaszczepionych DTP. Objawy neurologiczne pojawiają się w okresie od kilku minut do 7 dni od podania szczepionki i cechują się dużą różnorodnością. Do ciężkich objawów należy utrata przytomności, uogólnione drgawki o różnym czasie trwania i porażenie połowicze (22, 25). Rokowanie co do przeżycia jest pomyślne, ale większość dzieci (wg Millera do 77%) obarczona jest poważnymi następstwami neurologicznymi: upośledzeniem umysłowym, nawracającymi drgawkami, padaczką zwłaszcza miokloniczną i zespołem Lennox-Gastaut´a (17, 18). Pomimo wielu prób wyjaśnienia przyczyn powstawania encefalopatii poszczepiennej, nadal nie znany jest jej patomechanizm. Płyn mózgowo-rdzeniowy wykazuje niewielką cytozę limfocytarną i zwiększone stężenie białka. W przypadkach śmiertelnych w bioptatach mózgu stwierdza się niespecyficzne, rozsiane zmiany w neuronach z naciekami z makrofagów lub ostre zapalenie mózgu z naciekami okołonaczyniowymi, obrzękiem mózgu i demielinizacją (25). Badacze anglosascy sugerują, że sama szczepionka przeciwkrztuścowa nie jest przyczyną zmian w mózgu, a uczynnia tylko już istniejące uszkodzenie OUN u dziecka (18, 20, 23, 30). Jednakże, niektóre badania eksperymentalne wskazują na toksynę krztuścową, która poprzez receptory błonowe powoduje zaburzenia czynności neurotransmitterów hamujących oraz indukuje działania neutrotransmitterów pobudzających (17).
Konieczność wykonywania szczepień ochronnych u dzieci – nawet z objawami uszkodzenia OUN – nie powinna budzić żadnych wątpliwości (26, 28). Rozważania nad bezpieczeństwem szczepień i próby przerwania szczepień ochronnych DTP skończyły się fiaskiem. Dwie duże epidemie krztuśca w Anglii w latach 1977-1979; 1981-1982 były konsekwencją zbyt szybkich decyzji o przerwaniu szczepień ochronnych i doprowadziły do dużo groźniejszych skutków niż rzadkie (nawet ciężkie) powikłania poszczepienne (3, 4, 23). Najbardziej narażone na wystąpienie powikłań w przebiegu krztuśca są dzieci poniżej 3 r.ż., ze względu na najwyższy wskaźnik niepomyślnych rokowań w tej grupie wiekowej. Sama śmiertelność oceniana jest z tego powodu na 1/1000 (24). Niepokoi także fakt, ciągłego wzrostu częstości występowania zakażeń Bordatella pertussis (1). Szacuje się, że w 1996 roku na świecie było ok. 40 mln nowych przypadków krztuśca w tym 360 tys. przypadków śmiertelnych (24). Dlatego wszystkie dzieci powinny być czynnie uodparniane szczepieniem DTP w wieku 6-8 tygodni. Tylko indywidualne przeciwwskazania zwalniają lekarza pierwszego kontaktu z obowiązku zaszczepienia dziecka (np. umiarkowana lub ciężka infekcja przebiegająca z gorączką). W przypadku dzieci z obciążonym wywiadem neurologicznym lub w przypadku dużego niepokoju rodziców lekarz zaproponować może dostępną już na naszym rynku bezkomórkową szczepionkę przeciwkrztuścową. Wiele prób klinicznych potwierdziło skuteczność i bezpieczeństwo tej szczepionki, która zawiera oczyszczone, najbardziej immunogenne składniki pałeczek krztuśca (1, 4, 7, 10, 14, 24, 25, 28).
Według teorii Wilsona, która w chwili obecnej wydaje się być jedną z bardziej przekonywujących hipotez, szczepienia ochronne skracają jedyne okres inkubacji niektórych istniejących wcześniej lecz nie ujawnionych chorób OUN lub powodują przejście ukrytej infekcji w chorobę manifestującą się klinicznie (30). Sprawa ta wymaga dalszych badań.
Piśmiennictwo
1. Abstracts: Pertussis Vaccination in Europe: Where are we headed? Madrid. April 24-26.1998. 2. Ad hoc Group for the Study of Pertussis Vaccines: Placebo controlled trial of two acellular pertussis vaccines in Sweden: protective efficacy and adverse events. Lancet 1988, 955-960. 3. Adams R.D., Kubik C.S.: The morbid anatomy of the demyelinative disease. Am. J. Med., 1952, 12:510-546. 4. Blumberg D.A. et al.: Severe Reactions Associated with Diphteria-Tetanus-Pertusis Vaccinne: Detailed Study of Children with Seizures, Hypotonic-Hyporesponsive Episodes, High Fevers, and Persistent Crying, Pediatrics, 1993, 91/6:1158-1165. 5. Brett E.M.: Pediatric neurology. Churchill, Livingstone 1991. 6. Byers R., Moll F.C.: Encephalopathies following prophylactic pertussis vaccine. Pediatrics, 1948, 1:437. 7. Caring for the Next Generation: Developments in Pediatric Vaccination. The Journal of Infectious Diseases. November 1996, vol. 174, Supp. 3. 8. Cherry J.: Pertussis vaccine encephalopathy: its is time to recognize it as the myth it is. JAMA, 1990, 263:1679-1680. 9. Cody Ch. Et al.: Nature and rates of adverse reactions associated with DTP and DT immunizations in infants and children. Pediatrics, 1981, 650-660. 10.Edwards K. et al.: Differences in antibody response to whole-cell pertusis vaccines. Pediatrics, 1991, 1019-1023. 11. Fiejka M. i wsp.: Glin jako adiuwant w szczepionkach i reakcje poszczepienne. Rocz. PZH 1003, 73-80. 12. Gałązka A.: Choroby wywołane przez pałeczki haemophilus influenzae typu B (HiB). Przeg. Ped., 1998, 28, 3:176-180. 13. Hannik C.A., Cohen H.: Changes in plasma insulin concentration and temperature in infants after pertusis vaccination, in manclark CR, Hill J.C. (eds.): International Symposium on Pertusis (NIH). US Government Printing Office 1979, 297. 14. Korczowski B. i wsp.: Szczepionka bezkomórkowa – postęp w profilaktyce krztuśca. Przeg. Ped., 1997, 27, 2:101-104. 15. Lee J.W. et al.: Autism, inflammatory bowel disease, and MMR vaccine. Lancet 1998, 351:905-09. 16. Madsen T.: Vaccination against whooping cough. JAMA 101-187. 17. Menkes J.H.: Textbook of Child neurology 1995, 521-556. 18. Miller D. et al.: Pertussis immunization and serious acute neurological illnesses in children. BMJ, 1993, 1171-1176. 19. Peltola H. et al.: No evidence for MMR vaccine-associated inflammatory bowel disease or autism in a 14-year prospective study. The Lancet 1998, 351:1327-1328. 20. Peter G.: Childhood immunizations. N. Engl. J. Med., 1992, 327:1794-1800. 21. Prandota J., Jarlinska M.: Wczesne powikłania nerkowe po szczepieniu DTP. Przegląd. Ped., 1996, 435-439. 22. Report on an informal consultation on immunization whooping cough. WHO/BAC, 1974. 23. Robinson R.J.: The whooping-cough immunisation controversy. Arch. Dis. Child., 1981, 56:577-580. 24.Schmitt H.-J., Wirsing von Konig C.H.: Pertusis vaccines 1996. Clinical Pediatrics International Practise and Research. Taken from Respiratory Infections: Prevention and Therapy, 1997, 5, 1. 25. Sidor K.: Wybrane zagadnienia z neurologii dziecięcej. PZWL 1997, 252-258. 26. Sidor K., Radzikowski A.: Szczepienia ochronne dzieci z zaburzeniami w ośrodkowym układzie nerwowym. Klinika Pediatryczna 1996, 2, 4:57-59. 27. Strom J.: Further experience of reactionespecially of a cerebral nature in conjuction with triple vaccination. BMJ, 1997, 4:320. 28. Strózik K., Konior R.: Odczyny i powikłania poszczepienne. Medycyna 2000, 1997, 54-56. 29. Walker A.M. et al.: Neurologic events following DTP immunization. Pediatrics, 1988, 345-349. 30.Wilson G.S., Indirect G.S.: Indirect effects: provocation disease. The hazards of immunization. The Atholone Press, London 1967, 265-280.





Polecam poniższy wykład - interesujące informacje na slajdach i w komentarzach np.
6:40 o tym jak uczono o szkodliwości tej szczepionki
8:40 - w 1996 roku liczba przypadków krztuśca z kilkuset rośnie do kilku tysięcy. To rok wprowadzenia szczepionki aceluralnej. Niezły paradoks obnażający słabośc polskich statystyk, które niestety ale nie są wiele warte łagodnie mówiąc.]]]
12:30 - wg. PZH na 1 zgłoszone zachorowanie przypada 71 zachorowań we wszystich grupach wiekowych, a wśród 65-70 latków nawet 320 zachorowań co sprawia, że w Polsce z powodu krztuścia oficjalnie choruje kilka tysięcy osób, a tak naprawdę, są to setki tysięcy ludzi jak nie więcej.
15:10 - sprawdzanie przeciwciał przy diagnostyce krztuścia nie ma sensu
17:20 - o nieskuteczności antybiotykoterapii w leczeniu, znaczenie tylko z punktu widzenia innych (skraca czas zarażania)
18:40 i 20:00 - brednie o strategii kokonu przy tak nieskutecznych szczepieniach dziwię się, że to się pojawia na slajdzie chociaż wspomina, że w USA nie wykazano żadnej skuteczności...
19:10 - szczepienia ciężarnych
http://www.mp.pl/szczepienia/wyklady/145556,wspolczesne-oblicza-krztusca-jak-rozpoznac-leczyc-i-zapobiegac

dr hab. Leszek Szenborn, prof. UM stwierdza też jasno skąd problem ze szczepionkami: Zanik boosterów środowiskowych - patogen nie krąży więc skutecznośc szczepionek nagle spada. Jest to główny powód dlaczego szczepionki nagle stają się tak mało skuteczne...

Warto też wspomnieć, że z faktu, że coś w jednym kraju działa lepiej, gorzej, albo że w jakiś latach była większa śmiertelności mimo wcale nie wielkiej epidemii nie można wyciągać wniosku tylko o skuteczności np. danej szczepionki bo mutacji bakterii krztuśca jest wiele, a w takich rozważaniach zakładamy, że krztusiec jest jeden, tak samo zjadliwy, zakaźny, wywołujący te same objawy, a tak nie do końca jest.
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/1107692269278264/



"Według definicji przypadku krztuśca opracowanej przez Światową Organizację Zdrowia krztusiec może być rozpoznany u osoby chorej, u której obserwuje się co najmniej jeden z następujących objawów: napadowy kaszel trwający co najmniej 2 tygodnie, "pianie" związane z kaszlem, wymioty występujące po atakach kaszlu.
Definicja ta nie znajduje jednak zastosowania w wielu przypadkach krztuśca u osób dorosłych.
Krztusiec u dorosłych przeważnie występuje w postaci atypowej, a nawet bezobjawowej. Głównym i bardzo często jedynym objawem zakażenia pałeczką B. pertussis u dorosłych jest niespecyficzny, przedłużający się kaszel. Dlatego też lekarz rzadko rozpoznaje krztusiec w tej grupie osób."
"Ze względu na mało charakterystyczne objawy krztuśca u dorosłych rozpoznanie choroby nie powinno się opierać jedynie na klinicznej ocenie pacjenta - niezbędne jest również potwierdzenie laboratoryjne. Przez dłuższy czas badacze nie byli jednomyślni co do diagnostycznych kryteriów potwierdzających rozpoznanie lub podejrzenie krztuśca u osób dorosłych.
Na wykonanie badania bakteriologicznego jest już przeważnie za późno, ponieważ możliwość wyhodowania pałeczek B.pertussis z materiału klinicznego pobranego od chorego zmniejsza się w miarę trwania choroby."

http://www.pzh.gov.pl/oldpage/przeglad_epimed/55-12/5512_28.pdf
http://www.przeglepidemiol.pzh.gov.pl/pobierz-artykul?id=391
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:FoBC2ThlbZ8J:www.przeglepidemiol.pzh.gov.pl/pobierz-artykul%3Fid%3D391+&cd=3&hl=pl&ct=clnk&gl=pl

M.in. na podstawie tego dokumentu powstały
https://szczepieniakrztusiec.wordpress.com/mlodziez-i-dorosli-byli-sa-i-beda-rezerwuarem-krztusca/
https://szczepieniakrztusiec.wordpress.com/krztusiec-antybiotykoterapia-w-swietle-ebm/

Z ulotki

http://www.mederi.malbork.net.pl/system/data/upfiles/inf1.pdfhttp://www.czytelniamedyczna.pl/2156,poszczepienne-powiklania-neurologiczne-u-dzieci.html
http://zdrowedzieci.blox.pl/resource/dr_Sienkiewicz__Powiklania_neurologiczne_po_szczepieniach.pdf



NOPY
https://vod.tvp.pl/27595121/24112016 (materiał z Weroniką, tekst z opisu audycji):
12-letnia Weronika kilka miesięcy temu, prawdopodobnie w wyniku odczynu poszczepiennego, straciła wzrok. Tuż po szczepionce na krztusiec, gruźlicę i błonicę dziecko zaczęło źle się czuć. Z czasem straciła całkowicie wzrok. Dziewczynka była diagnozowana w kilku szpitalach, jednak brak jest ostatecznej diagnozy i propozycji leczenia dziecka

Uszkodzenie organów widzenia / nerwów ocznych występuje w kontekście wielu szczepionek. Tu przykłady z gazet i z artykułów naukowych (pierwszy z DTP, podobny do tej dziewczynki ze sprawy dla reportera, tylko gorszy:
Uszkodzenia organów wzroku (oczu, nerwów wzrokowych, nerwów poruszającym okiem) po szczepieniach – relacje prasowe i z badań (wszystkie dotyczą uszkodzenia organóz wzroku / nerwów wzrokowych / zapalenia nerwów ocznych itp. po rożnych szczepionkach:
[2011] Austrian Court Affirms: School Vaccinations Not Obligatory, Lack of Informed Consent is Malpractice As a consequence of this vaccination, a student suffered an inflammation of the optic nerve. The result was a severe visual impairment causing almost total blindness, with a reduction in employment potential of 90%.
[2012 July] The Story of Lorrin Kain, a Deadly DPT "Hot Lot" and a Mother's Love By Anne Dachel Karen's daughter Lorrin was born in 1994 and was a healthy, normally developing baby until at six weeks of age she received a DPT vaccine from a reported "hot lot" that injured 30 children. (A surrounding lot was responsible for the death of 10 children.) Lorrin was left with extensive brain damage and debilitating physical problems. She was blind and had only partial hearing. She had severe seizures. She was non-verbal and had spastic quadriplegia which left her totally dependent. She endured countless hospital stays, deep comas and months of life support. On December 22, 2009, Lorrin died at her home in the arms of her mother.
[2011 Oct] 'My headache's about to explode': U.S. girls just dropping dead "The adverse-reaction reports detail 26 new deaths reported between Sept. 1, 2010, and Sept. 15, 2011, as well as incidents of seizures, paralysis, blindness, pancreatitis, speech problems, short-term memory loss and Guillain-Barré Syndrome," Judicial Watch said.
[2010 pdf] Francis J. DiMario et al, J Child Neurol 2010 A 16-Year-Old Girl With Bilateral Visual Loss and Left Hemiparesis Following an Immunization Against Human Papilloma Virus
We report the course of a 16-year-old girl who presented with near complete visual loss associated with chiasmal neuritis and a biopsy proven tumefactive demyelinating lesion on magnetic resonance imaging (MRI) in association with a recent immunization against human papilloma virus. She had received her second vaccination against human papilloma virus 10 days prior to her presentation. Larger epidemiologic studies will be needed to confirm a role of the human papilloma virus immunization and demyelinating disease.
[2000] Ophthalmological and Biological Features of the Oculorespiratory Syndrome after Influenza Vaccination
[2009 may] EXCLUSIVE: CANCER JAB HAS LEFT ME UNABLE TO WALK A child specialist has linked the controversial cervical cancer vaccine to a joint disorder that has left a 13-year-old girl unable to walk. Rebecca Ramagge, who has had three doses of the drug in the past six months, suffers agonising joint pains, fatigue, nausea and sight problems.
Albitar S, et al. Bilateral retrobulbar optic neuritis with hepatitis B vaccination. Nephrol Dial Transplant. 1997 Oct;12(10):2169-70. No abstract available.PMID: 9351086; UI: 98012356.
Baglivo E, et al. Multiple evanescent white dot syndrome after hepatitis B vaccine. Am J Ophthalmol. 1996 Sep;122(3):431-2. PMID: 8794720; UI: 96387180.
Berkman N. [A case of segmentary unilateral occlusion of the central retinal vein following hepatitis B vaccination]. Presse Med. 1997 Apr 26;26(14):670. French. No abstract available.PMID: 9180888; UI: 97324783.
Bienfang DC, et al. Ocular abnormalities after influenza immunization. Arch Ophthalmol. 1977 Sep;95(9):1649. No abstract available.PMID: 561590; UI: 77266169.
Brezin A, et al. Visual loss and eosinophilia after recombinant hepatitis B vaccine. Lancet. 1993 Aug 28;342(8870):563-4. No abstract available.PMID: 8102709; UI: 93360669.
Fong KS, et al. Multiple evanescent white dot syndrome--an uncommon cause for an enlarged blind spot. Ann Acad Med Singapore. 1996 Nov;25(6):866-8. Review. PMID: 9055018; UI: 97207761.
Granel B, et al. [Occlusion of the central retinal vein after vaccination against viral hepatitis B with recombinant vaccines. 4 cases]. Presse Med. 1997 Feb 1;26(2):62-5. French. PMID: 9082411; UI: 97226577.
Hull TP, et al. Optic neuritis after influenza vaccination. Am J Ophthalmol. 1997 Nov;124(5):703-4. PMID: 9372734; UI: 98040003.
Helies P, et al. [Oculo-palpebral complication of vaccination. Review of the literature]. J Fr Ophtalmol. 1994;17(1):62-6. Review. French. PMID: 8176177; UI: 94230905.
Kazarian EL, et al. Optic neuritis complicating measles, mumps, and rubella vaccination. Am J Ophthalmol. 1978 Oct;86(4):544-7. PMID: 707601; UI: 79039497.
Kawasaki A, et al. Bilateral anterior ischemic optic neuropathy following influenza vaccination. J Neuroophthalmol. 1998 Mar;18(1):56-9. PMID: 9532544; UI: 98193723.
Kline L, Margulies SL, Oh SJ. Optic neuritis and myelitis following rubella vaccination. Arch Neurol 1982;39:443-4.
Milkowski S. [Ocular complications following influenza]. Wiad Lek. 1971 Jan 15;24(2):103-8. Polish. No abstract available.PMID: 5100901; UI: 71109124.
McKibbin M, et al. Bilateral optic neuritis after hepatitis A. J Neurol Neurosurg Psychiatry. 1995 Apr;58(4):508. No abstract available.PMID: 7738570; UI: 95256879.
Ray CL, et al. Bilateral optic neuropathy associated with influenza vaccination. J Neuroophthalmol. 1996 Sep;16(3):182-4. PMID: 8865010; UI: 97018394
Voigt U, Baum U, Behrendt W, Hegemann S, Terborg C, Strobel J. [Neuritis of the optic nerve after vaccinations against hepatitis A, hepatitis B and yellow fever] Klin Monatsbl Augenheilkd. 2001 Oct;218(10):688-90. German.PMID: 11706386 [PubMed - indexed for MEDLINE]
Schuil J, van de Putte EM, Zwaan CM, Koole FD, Meire FM. Retinopathy following measles, mumps, and rubella vaccination in an immuno-incompetent girl.Int Ophthalmol. 1998;22(6):345-7.PMID: 10937849 [PubMed - indexed for MEDLINE]
Solomon A, et al. Bilateral simultaneous corneal graft rejection after influenza vaccination. Am J Ophthalmol. 1996 Jun;121(6):708-9. PMID: 8644815; UI: 96243666.
Solomon A, et al. Adverse ocular effects following influenza vaccination. Eye. 1999 Jun;13 (Pt 3A):381-2. No abstract available.[MEDLINE record in process]PMID: 10624444; UI: 20089570.
Stevenson VL, et al. Optic neuritis following measles/rubella vaccination in two 13-year-old children. Br J Ophthalmol. 1996 Dec;80(12):1110-1. No abstract available.PMID: 9059281; UI: 97212425.
Kawasaki A, et al. Bilateral anterior ischemic optic neuropathy following influenza vaccination. J Neuroophthalmol. 1998 Mar;18(1):56-9. PMID: 9532544; UI: 98193723.
Simultaneous administration of hepatitis B and polio vaccines associated
with bilateral optic neuritis

Dane Coultera:
"Autorzy ekstrapolowali dane badania (w którym uczestniczyło 6000 dzieci), przeprowadzonego w szpitalu Uniwersytetu Kalifornijskiego, i ustalili przybliżoną liczbę powikłań związanych ze szczepionką DTP: 13 tysięcy przypadków porażenia układu nerwowego o różnym stopniu ciężkości, od znacznego upośledzenia umysłowego do trudności z nauką, i 3 tysiące przypadków śmierci noworodków przypisywanych przez władze zespołowi nagłej śmierci łóżeczkowej w USA co roku (Coulter H.L., Fisher B.L., A Shot in the Dark, San Diego, California, 1985).


Materiał starszy z Uniwersytety Calgary, który pokazuje, jakie zniszczenia neuronów dokonywane są nawet przez niewielkie dawki rtęci: https://www.youtube.com/watch?v=IHqVDMr9ivo (podaję w kontekście polskiej zawierającej tiomersal szczepionki DTP). Gdzie rtęć się dostanie w konkretnym organizmie w największej ilości jest sprawą losową. Są teorie, że zależy to od nieprawidłowości w budowie pewnego genu i zaburzęń mitochondrialnych, które ma nawet 2-3% populacji (wtedy metale ciężkie są wolniej wydalane i te zniszczenia mogą być większe). Było to podstawą do uzyskania odszkodowania u dziewczynki, która po DTP dostała autyzmu Hannah Polling (ona też miała uszkodzenia organów wzroku).

 Mikrouszkodzeń nikt nie rejestruje).
Wytłumaczenie uszkodzeń neurologicznych, takich jak dziewczynki z Polski, od komponentu tężcowego, (z następującym zastrzeżeniem A. Kotoka, który zebrał te informacje: "Ze względu na to, że w celach profilaktycznych anatoksynę tężcową podaje się dzieciom niemal wyłącznie w składzie szczepionek wielokomponentowych (DTP, DTaP i Td), trudno wyodrębnić reakcje charakterystyczne właśnie dla niej i trzeba raczej odwołać się do statystyki uzyskanej po zastosowaniu anatoksyny w postaci jednokomponentowej szczepionki u dorosłych").
1. Określone i nieuchronne zagrożenie zawsze kryje się w samej technologii produkcji anatoksyny, podczas której możliwe jest przetrwanie neurotoksyny tężcowej, a jako skutek ciężka choroba zaszczepionego. Warto wspomnieć, że pozajelitowe podanie toksyny jest znacznie groźniejsze dla człowieka, gdyż w ten sposób pomija się stworzone przez naturę bariery ochronne, przez co wystarczy nawet niewielka obecność aktywnej toksyny, by wyrządzić nieodwracalną szkodę. Tłumaczy to fakt, że mimo rzadkiego występowania reakcji na podanie anatoksyny tężcowej 4 procent spośród nich kończy się zgonem, a 6 procent długotrwałymi uszkodzeniami prowadzącymi do niepełnosprawności (Dittmann S., Atypische Verlaufe nach Schutzimpfungen, Lipsk 1981, s. 156).
2. „W przypadku niewystarczającej inaktywacji anatoksyny mogą pojawić się objawy intoksykacji charakterystyczne dla danego schorzenia” (toksyna tężcowa poraża i niszczy nerwy); Co roku po ekstremalnej profilaktyce tężca w Ang­lii umierało około 20 osób, tyle samo w USA, a w Kanadzie około dwóch. Heterologiczne toksyny wywoływały różnego rodzaju porażenia: zapalenie mózgu, zapalenie nerwów
i zawał serca (Byczenko B., Tężec..., s. 146, Bundle М., Twyman D.G., Allergic reactions to tetanus toxoid, „British Medical Jour­nal” 1962, 1, s. 1116) – trzeba zaznaczyć, że teraz takie przypadki zdarzają się rzadziej niż kiedyś, ale jak pokazuje przykład tej dzieczwynki czy śmierć Przemka Gaickiego – zdarzają się (te same zjawiska co w starych artykułach, niestety w większości przypadków nie wiązane przez lekarzy z podaniem danej szczepionki, mimo bogatej bazy artykułów o podobnych i identycznych przypadkach).
3. Opisano wieloogniskową polineuropatię demienilizacyjną (czyli zapalenie wielonerwowe) powstałą po szczepieniu (Paradise G. et al., Multifocal demyelinating neuropathy after tetanus vaccine, „Buenos Aires Medicine Journal” 1990, 50(1), s. 52–54).
4. Inne:
Porażenie układu nerwowego po szczepieniu anatoksyną tężcową – około 1,4 przypadków na milion szczepionek (Dittmann S., Atypische..., s. 161).
Zespół Guillaina-Barrégo pojawia się z częstotliwością 0,4 na 100 000 dawek (czyli 4 na milion) (Uczajkin W., Szamszewa O., Profilaktyka szczepień..., s. 135).
W NRD opisano 3 przypadki zapalenia mózgu po szczepieniu przeciw tężcowi (Dittmann S., Atypische...).
Opisano przypadki porażenia nerwów czaszkowo-mózgowych – słuchowego, wzrokowego, gałki ocznej, twarzowego, nerwu krtaniowego wstecznego (Eicher W., Neundörfer B., Recurrenslähmung nach Tetanustoxoid-Auftrischimpfung (mit allergischer Lokalreaktion), „Munchener Medizinische Wochenschrift”, 1969, 111,
s. 1692–1696; Stalikamp B., Hating A.; Lung L.C., „Deutsche Medizinische Wochenschrift” 1974, 99, s. 2579).




Lista badań (wraz ze źródłami), opublikowanych w artykułach prestiżowych pism medycznych i naukowych:

1) Zachorowalność na krztusiec wzrasta w USA od lat 80. XX w. MIMO powszechnego szczepienia dzieci przeciw tej chorobie. Ochrona po serii szczepień TDaP zaczyna słabnąć, przyczyniając się do POWIĘKSZENIA grupy osób podatnych na zachorowanie, choć zaszczepionych. (Tartof S.Y., Lewis M. i in. „Waning immunity to pertusis following 5 doses of TDaP” PEDIATRICS, IV 2013, 131(4): e1047-e1052.)

2) Odporność po szczepionce TDaP zanika w ciągu 2-4 lat. Brak długoterminowej ochrony poszczepiennej przyczynia się do wzrostu zachorowalności na krztusiec wśród nastolatków. (Acosta A.M., DeBolt C. i in. „TDaP vaccine effectiveness in adolescents during the 2012 Washington state pertussis epidemic”, PEDIATRICS, IV 2015, 135(6): 981-989

3) Wskazujemy, że globalne przenoszenie się nowych szczepów krztuśca następuje w bardzo szybkim tempie i że światowa populacja Bordetella pertussis ewoluuje w odpowiedzi na wprowadzenie szczepionki. Zmiany w populacjach Bordetella pertussis obniżyły skuteczność szczepionki. (Bart M.J., Harris S.R. i in. „Global population structure and evolution of Bordetella pertussis and their relationship with vaccination”, MBio, 22.04.2014, 5(2): e01074)

4) Szczepionki opracowane w celu obniżenia tempa rozwoju i/lub toksyczności patogenu mogą być przyczyną ewolucji patogenów o WYŻSZYM stopniu zjadliwości. Zanikanie odporności i adaptacja patogenu przyczyniły się do powrotu krztuśca. (Mooi F.R., van Loo I.H. i in. „Bordetella pertussis strains with increased toxin production associated with pertussis resugence”, Emerg Infect Dis, 08.2009, 15(8): 1206-1213)

5) Szczepionki przeciw krztuścowi spowodowały pojawienie się nowych szczepów opornych na szczepionki i zwiększyły liczbę przypadków tej choroby. (Schmidtke A.J., Boney K.O. i in. „Population diversity among Bordetella pertussis isolates, United States, 1935-2009”, Emerg Infect Dis, 08.2012, 18(8): 1248-1255)

6) Krztusiec, czyli koklusz, oparł się szczepieniom i powrócił. (Mooi F.R., Van Der Maas N.A., De Melker H.E. „Pertussis resurgence: warning immunity and pathogen adaptation – two sides of the same coin”, Epidemiol Infect, 04.2014, 142(4): 685-694)

7) Przyczyną niepowodzenia w działaniu szczepionek przeciwko krztuścowi są zmiany genetyczne zachodzące w jego szczepach oraz NISKA SKUTECZNOŚĆ, a nie fakt, że zbyt wiele osób nie poddaje się szczepieniu. (Cherry J.D. „Why do pertussis vaccines fail?”, PEDIATRICS, 1.05.2012, 129(5): 968-970)

8) Szczepionki przeciwko krztuścowi powodowały zmiany genetyczne w krążących szczepach krztuśca, co skutkowało obniżeniem skuteczności szczepionki. (Cherry J.D. „Epidemic pertussis in 2012 – the resurgence of vaccine-preventable disease”, NEJM, 30.08.2012, 367(9): 785-787)

9) Nowo powstające zjadliwe szczepy krztuśca są odporne na szczepionkę, co obniża jej skuteczność. (Barkoff A.M., Mertsola J. i in. „Appearance of Bordetella pertussis strains not expressing the vaccine antygen pertactin in Finland”, Clin vaccine Immunol, 10.2012, 19(10): 1703-1704)

10) Skuteczność szczepionki przeciwko krztuścowi maleje, ponieważ powoduje ona pojawianie się i dominację nowych, zjadliwych szczepów. (Otsuka N., Han H.J., i in. „Prevalence and genetic characterization of pertractin-deficient Bordetella pertussis in Japan”, PloS One 2012, 7(2): e31985)

11) Szczepionki przeciw krztuścowi stały się mniej skuteczne, ponieważ powodują mutowanie szczepów wirusa, a także sprawiły, że na krztusiec zaczęły chorować nie tylko dzieci, lecz również osoby ze starszych grup wiekowych. (Hegerle N., Paris A.S. i in. „Evolution of French Bordetella pertussis and Bordetella parapertussis isolates: increase of Bordetellae not expressing pertractin”, Clin Microbiol Infect, 09.2012, 18(9): E340-E346)

12) Szczepionki sprzyjające gwałtownej ewolucji i odporności krztuśca nie budują odporności zbiorowiskowej. (Lam C., Octavia S. i in. „Rapid increase in pertactin-deficient Bordetella pertussis isolates, Australia”, Emerg Infect Dis, 04.2012, 20(4): 626-633)

13) Podawanie dzieciom szczepionki DTaP chroniącej przed Bordetella pertussis zwiększa ryzyko wystąpienia krztuśca wywołanego przez Bordetella parapertussis. (Lavine J., Broutin H. i in. „Imperfect vaccine-induced immunity and whooping cough transmission to infants”, Vaccine, 10.12.2010, 29(1): 11-16)

14) Szczepionki przeciwko krztuścowi nie chronią przed wszystkimi szczepami Bordetella pertussis anie przed Bordetella parapertussis. (Cherry J.D., Seaton B.L. „Patternd of Bordetella parapertussis respiratory illnesses: 2008-2010”, Clin Infect Dis, 15.02.2012, 54(4): 534-537

15) Acelularna szczepionka przeciw krztuścowi spowodowała wzrost liczby przypadków krztuśca wywołanego przez pałeczkę Bordetella parapertussis, na którą szczepionka nie działa. (Liese J.G., Renner C. i in. „Clinical and epidemiological picture of B.pertussis and B.parapertussis infections after introduction of accelular pertussis vaccines”, Arch Dis Child, 08.2003, 88(8): 684-687)

16) Szczepionki przeciwko krztuścowi zapewniają niedoskonałą odporność, co wywołuje epidemie krztuśca w populacjach o wysokim wskaźniku szczepień. (Van Boven M., Mooi F.R. i in. „Pathogen adaptation under imperfect vaccination: implications pertussis”, Proc Biol Sci, 7.08.2005, 272 (1572): 1617-1624)

17) Osoby zaszczepione przeciwko krztuścowi mogą roznosić chorobę, uniemożliwiając zwalczenie choroby. (Warfel J.M., Zimmerman L.I. i in. „Acellular pertussis vaccines protect against disease but fail to prevent infection and transmission in a nonhuman primate model”, Proc Natl Acad Sci, 14.01.2014, 11(2): 787-792 – badanie przeprowadzone na pawianach. Dodatkowo Althouse B.M., Scarpino S.V., „Asymptomatic transmission and the resurgence of Bordetella pertussis”, BMC Med., 24.06.2015, 13(1):146);







 „Pomimo wysokiego poziomu pokrycia szczepieniami przeciw krztuścowi, jego cyrkulacja w środowisku nie może być sterowana w ogóle. Wyniki kwestionują skuteczność obecnych programów szczepień.”
Pertussis epidemic despite high levels of vaccination coverage with acellular pertussis vaccine.

‌Badanie dokumentujące to, że szczepionki powodują mutacje i rozprzestrzenianie się krztuśca: „… szczepienia doprowadziły do 40 – krotnego zwiększenia kolonizacji B. parapertussis w płucach mysz … te dane wskazują na to, że szczepionka może przyczyniać się do obserwowanego wzrostu częstości występowania incydentów krztuśca w ostatniej dekadzie poprzez rozprzestrzenianie zakażenia B. parapertussis „. – Acellular pertussis vaccination enhances B. parapertussis colonization

‌Kiedy włoscy badacze po raz pierwszy przeanalizowali sprawę odpornych szczepów w 1999 roku, to zdali sobie sprawę, jaka to grupa ludzi była nosicielami tych najbardziej zjadliwych szczepów. To byli ci SZCZEPIENI, o czym możecie poczytać w artykule Mastrantonio z 1999 roku.
‌https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10463173

‌Po epidemii w stanie Washington w 2014 roku zaobserwowano tę samą rzeczywistość:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25031439

Szczepienie przeciw krztuscowi.
Po co szczepimy? Żeby mieć przeciwciała czy po to, żeby nie zachorować na krztuśca?

W 2014 roku opublikowano badanie https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24277828
Badano pawiany, które są podatne na krztusiec i przechodzą go podobnie jak ludzie. Pawiany podzielono na dwie grupy, jedna została zaszczepiona a druga nie. Następnie obie grupy zostały wystawione na działanie bakterii krztuśca. Zrobiono coś czego nie można było dokonać eksperymentalnie na ludziach, ale dostarczyło istotnych danych. Zgodnie z oczekiwaniami pawiany, które nigdy wcześniej nie zostały zainfekowane złapały krztuśca i zostały skolonizowane przez jego bakterie przez maksymalnie 38 dni. Pawiany, które zostały uprzednio zaszczepione zostały również skolonizowane przez bakterie krztuśca po ekspozycji przez okres 42 dni – a więc dłużej niż pawiany z grupy nieszczepionych.

Kilka przykladow z realiow zapobiegania krztuscowi poprzez szczepienie przeciw krztuscowi:

„Badanie opublikowane w lipcowym The New England Journal of Medicine z 1994 wykazało, że ponad 80% dzieci poniżej 5 roku życia, które zachorowały na krztusiec, były w pełni zaszczepione.” http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJM199407073310104

„179 przypadków krztuśca w hrabstwie Suffolk, NY – według urzedników służby zdrowia wszyscy chorzy byli w przeszłości szczepieni” http://www.nbcnewyork.com/.../Whooping-Cough-Triple...

“Kurt Eggebrecht z departamentu zdrowia Appleton mówi, że mają 216 potwierdzonych przypadków krztuśca i prawie wszyscy chorzy to dzieci, które były w przeszłości zaszczepione.” http://web.archive.org/.../whooping-cough-cases-jump-in...

„Mieszkańcy hrabstwa Alamance w północnej Karolinie zdezorientowanii wybuchem krztuśca podczas którego zachorowało ponad 103 dzieci, wszystkie były szczepione. Społecznośc cieszy się wysoką wyszczepialnością wśród uczniów. Według dyrektora medycznego Kathleen Shapley-Quinn nieszczepionych dzieci z powodów medycznych lub religijnych było 15, żadne z nich nie zachorowało. Dyrektor Barry Bass mówi, że „mamy naprawdę dobry poziom wyszczepialności” co „stawia pod znakiem zapytania samą szczepionkę” i jej efektywnośc w zapobieganiu chorobie.” http://web.archive.org/.../school-53424-department-health...

No ale statystyki mówią ze krztusiec (dzięki szczepieniom) prawie nie występuje...

“Oficjalne statystyki są tylko czubkiem góry lodowej, bo jak wskazują wstępne wyniki Ogólnopolskiego Badania Epidemiologii Krztuśca (OBEK) realizowanego w Zakładzie Epidemiologii PZH w latach 2009-2010, na 1 przypadek zgłoszony do nadzoru przypada średnio 71 zachorowań na krztusiec w populacji, a w grupie osób w wieku 65-70 lat nawet 320″ . - Szczepienie przypominające młodzieży i dorosłych przeciwko krztuścowi, Medycyna Praktyczna 2012/02
http://www.mp.pl/artykuly/index.php?aid=64988...

A wszystko sprowadza się do tego, że to szczepieni są wylęgarnią mutujących szczepów bakterii, ponieważ należą do grupy bezobjawowej, która nie pozbywa się natychmiast tych bakterii, więc mają one czas, żeby opracować strategie na obejście „odporności” wywołanej szczepieniami.






Czy warto szczepić?
http://szczepienie.blogspot.com/p/czy-warto-sie-szczepic-kiedy-warto.html

Dużo informacji na temat krztuśćca i skuteczności szczepionki DTP - dlaczego wciąż krztusiec zagraża?
http://szczepienie.blogspot.com/p/krztusiec-koklusz-pertussis-bordetella.html

Powyższa kompilacja informacji pochodzi m.in. z http://szczepienie.blogspot.com/2015/02/szczepione-dzieci-moga-zarazac-zywymi.html

Więcej ciekawostek, faktów, cytatów, notek o szczepieniach i nie tylko:
http://szczepienie.blogspot.com/p/szczepienia-bcg-pneumo-rota-wzw-b-polio.html

21 komentarzy:

  1. No tak, ja ostatnio podobno przeszlam te chorobe, choc niezdiagnozowana i nieleczona antybiotykami. Meczacy napadowy, suchy kaszel utrzymywal sie 3 tygodnie, a zaczelo sie od zapalenia gardla wlasnie. To 3 tygodnie wyjete z zyciorysu. Mam nadzieje, ze sie to juz nie powtorzy....

    OdpowiedzUsuń
  2. ja bym jeszcze zwróciła uwagę na wykluczenie alergii i ewentualnej reakcji na sierść zwierząt lub pylenia. W życiu różnie bywa, człowiek może zostać alergikiem w każdym wieku.
    Ważne są również szczepienia, które mam wrażenie zostały bagatelizowane przez niektórych rodziców. U nas kaszel nigdy nie trwa na tyle długo by się nim martwić. Zazwyczaj starcza podanie fosidalu i ewentualne inhalacje.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. każda immunizacja (także po szczepieniu) może nasilać odpowiedź immunologiczną - objawy stąd nie szczepi się w ostrym rzucie choroby http://szczepienie.blogspot.com/2015/06/co-jest-przeciwwskazaniem-do-szczepien.html

      Usuń
  3. Fragment wykładu dr Humphries, gdzie poruszane są następujące kwestie:
    - błędne diagnozowanie krztuśca przez lekarzy
    - PIERWOTNY GRZECH ANTYGENOWY, czyli błędne programowanie ukł.odpornościowego przez szczepienia
    - błędne leczenie antybiotykami oraz jak pomocna może być witamina C w leczeniu krztuśca
    - MUTANTY:
    "Ponieważ pozbycie się bakterii zajmuje dłużej u szczepionych osób, to bakterie mają okazję dłużej się rozmnażać i nauczyć nowych sztuczek. Podobnie jak jest z antybiotykami. Szczepieni są chodzącymi laboratoriami, u których rosną mutanty szczepów Bordetella pertussis. A okazuje się, że te szczepy są również oporne wobec odporności uzyskanej dzięki szczepionce, ponieważ brakuje im tego czynnika adhezyjnego o nazwie pertaktyna.
    Bakteria wygrywa tę grę.
    Szczepieni są wylęgarnią mutujących szczepów bakterii, ponieważ należą do grupy bezobjawowej, która nie pozbywa się natychmiast tych bakterii, więc mają one czas, żeby opracować strategie na obejście 'odporności' wywołanej szczepieniami."
    Materiał dodatkowy:
    Witamina C i krztusiec: witamina C ma definitywny wpływ na skrócenie okresu objawów choroby, jeśli zostaną podane duże dawki na wczesnym etapie zachorowania. Są to wnioski z tego artykułu opublikowanego już w 1937 roku przez Canadian Medical Association Journal: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1562195/pdf/canmedaj00527-0084.pdf


    Witamina C w sposób zasadniczy zmienia stan rzeczy. Nie jest cudownym lekiem, nie powoduje, że krztusiec znika, nie zapobiega krztuścowi, ale zmienia go w chorobę, z którą można sobie poradzić w domu bez antybiotyków, bez lekarza i bez wpadania w panikę.
    Więcej na stronie: http://szczepienia.wybudzeni.com/2016/05/02/witamina-c-podstawy-czyli-co-jak-kiedy/
    https://www.youtube.com/watch?v=IZ4Efk2IUBg

    OdpowiedzUsuń
  4. To było rok temu. Pewnego dnia po prostu pojawił się kaszel. Tak po prostu, nic specjalnego, jakiś syropek z apteki i może starczy. Jakoś niedługo potem, drugi- trzeci dzień, kaszel był na tyle uciążliwy, że mogłam kaszleć bez większej przerwy przez całą godzinę. gdy na koniec dnia stwierdziłam, że jest zbyt źle, udałam się na wizyty nagłe w przychodni:
    "Może od żołądka ten kaszel? Nie? A od stresu? Płuca czyste. Na pewno żołądek" (nie, nigdy nic nie było mojemu żołądkowi)- dostałam acodin i inny syrop. Następnego dnia wróciłam do rodzinnego miasta po receptę od lekarza rodzinnego. Antybiotyk "na wszystko" bo w sumie dalej nie wiadomo co to- płuca czyste. Skończyło się na miesięcznym pobycie w domu. Odwiedziny u lekarza średnio co 2-3 dni bo nowe objawy: a tu gorączka, a tu dreszcze, kaszel nie ustępuje. Po jakimś tygodniu pojawiło się uczucie "zalewania gardła", nie mówiąc już o tym, że nie mogłam "normalnie oddychać" tylko jak najpłycej, jak najspokojniej bo inaczej kończyło się to niekończącym kaszlem. Na te "zalewanie" dostałam tabletki nawilżające. Następnego dnia rano już byłam w drodze do szpitala- już miałam ciemno przed oczami nie mogąc złapać tchu. Rodzice zabrali mnie na pogotowie. W recepcji przyjęli mnie dość szybko- pomiar temperatury, ciśnienia, założenie venflonu, prześwietlenie. W międzyczasie kaszel się uspokoił i mogłam bardzo delikatnie oddychać. Kazali czekać. Siedziałam na korytarzu jakieś 2 godziny. Pielęgniarka podała mi sterydy dożylnie i powiedziała, że już będzie dobrze.
    Na pogotowiu pojawiłam się znowu w nocy. Od razu położyli mnie na obserwację. Sterydy. Można znowu oddychać- co za piękne uczucie. Rano przychodzi lekarz, osłuchuje, "można wracać do domu". Do rana sterydy przestały działać. Nie mogłam mówić normalnie, jedynie delikatnym szeptem. Nawet to sprawiało mi straszny ból i wrażenie, że zaraz zacznie się niekończący kaszel. Wyjaśniłam, że wcale nie czuję się lepiej. "Płuca czyste. Dostała pani i tak dawkę sterydów za dużą, więc już będzie dobrze. Jeszcze przepiszemy sterydy do wdychania". -Ale ja nie mogę oddychać normalnie! "Wydaje się pani"
    Nosz &^@#&
    Mama, która to usłyszała, wyjaśniła lekarzowi, że oni widziała i słyszała jak się duszę, że to na prawdę, że sama mnie tu przywiozła bo było bardzo źle. Lekarz na to "a to ja nie wiem"...

    Każda recepta to była jakaś stówa. Sterydy do wdychania na receptę- kolejna stówa za kilka ampułek.
    W moim mieście jest dobry laryngolog. Nawet prywatnie są kolejki. Ale że sprawa pilna to mnie przyjął szybciej. Dostałam kolejną receptę. Pani w aptece dopytywała dla ilu ta recepta, bo chyba nie dla jednej tyle leków wykrztuśnych, to za dużo. Ale pomogło. Po miesiącu było na tyle dobrze, że wróciłam do studenckiego miasta, ale skutki pochorobowe odczuwałam przez kolejne dwa miesiące. Żadnego biegania, nawet truchtu, śmiechu, nawet czkawka wywoływała atak kaszlu. A w nocy budziłam się dusząc i połykając powietrze.

    No i co? Płacisz te składki, a pomocy żadnej. Prędzej się udusisz. Wykonano mi badanie na krztusiec, też trzeba było prywatnie. Tu jest problem, bo albo badanie zostało źle dobrane, albo źle odczytane. Nie pamiętam. Nie ważne, bo na wyniki i tak trzeba było tak długo czekać, że już zdążyłam wyjechać z domu.

    Teraz będzie śmiesznie. W te wakacje, czyli jakieś ponad pół roku po zajściu dostałam list z bazy epidemiologicznej. Kazali przyjść lub zadzwonić. Dzwonię:
    P: Miała pani boleriozę? Nie? A może to? Też nie? A to... To może krztusiec?
    J: Miałam podejrzenie krztuścia ale bez potwierdzenia
    P: Aaaa no właśnie!
    J: Ale to było dawno.
    P: Nic nie szkodzi.
    Okazało się, że pani, która zajmowała się moimi danymi była nieobecna. Kazali zadzwonić kiedy indziej. Z ciekawości mama przeszła się do nich osobiście (inne miasto) usłyszała, że już nie ważne, że zarchiwizowane i tak.

    OdpowiedzUsuń
  5. [Leczenie krztuśca witaminą C – dr Suzanne Humphries]
    Podane tu informacje pochodzą z szerokiego zakresu opracowań, które wykazują, że witamina C pełni nadzwyczaj bezpieczną i kluczową rolę w biochemicznym zdrowieniu z infekcji bakterią Bordetella pertussis (krztusiec lub koklusz). Ci, którzy stosowali tę metodę są dowodem prawdziwości na to, że naturalne zdrowienie z krztuśca przynosi korzyść na całe życie.
    Czy witamina C natychmiastowo wyleczy? Nie, ale większość rodziców, którzy stosują ją u swoich zarażonych dzieci donosi o znacznej uldze podczas choroby. To dotyczy również bardzo młodych niemowląt. Większość rodziców zgłasza znaczne zmniejszenie nasilenia kaszlu w ciągu doby od rozpoczęcia właściwego dawkowania. Wynika to z faktu, że witamina C odnosi się do podstawowej kwestii jaką jest neutralizowanie toksyn.
    Witamina C nie zabija bakterii. Mobilizuje neutrofile i fagocyty (komórki odpornościowe które walczą z infekcją), ale bez witaminy C, która jest ich paliwem, ich „mielenie” ustaje. Toksyna formuje „barierę” dla układu immunologicznego. Używając witaminę C usuwasz tą barierę przez co pozwalasz układowi odpornościowemu na rozprawianie się z bakterią. Uporanie się z tą bakterią zajmuje dość długo – całość zajmie około 100 dni.
    Witamina C neutralizuje wszelkie toksyny we krwi i powinna ustabilizować stan zdrowia dziecka. Jeśli jesteś mamą karmiącą piersią, to będziesz musieć przyjmować ją sama albo podawać dziecku do czasu aż ustanie kaszel. Łatwiej i taniej jest podawać ją bezpośrednio dziecku niż próbować odgadnąć jak dużo jej przeszło w mleku z piersi. Jeśli sama ją przyjmujesz to nigdy nie można być pewnym, że twoje dziecko otrzyma tyle ile potrzebuje, ponieważ sama możesz być bardziej zestresowana niż ci się wydaje, a twój organizm może zużywać jej więcej na własne potrzeby niż jesteś w stanie oszacować. http://szczepienia.wybudzeni.com/2017/04/07/leczenie-krztusca-witamina-c/

    OdpowiedzUsuń
  6. Po szczepionce 5w1 jest mniej powikłań, niż po samym DPT. Gdyż czynnik krztuścowy jest bezkomórkowy. Samo DPT z krztuściem bezkomórkowym powoduje o połowę mniej wszystkich powikłań ( włącznie z opuchnięciem w miejscu wkucia itp) Niestety odporność przeciw krztuścowi, też jest krótsza, ok 5-6 lat, tymczasem w starej było to 6-12 lat. Tak więc dzieci zamiast w 14 rż mieć szczepienie DT ( błonica, tężec) będą miały teraz DPT.

    OdpowiedzUsuń
  7. Plamica małopłytkowa po szczepionce DTaP.
    Ta historia jest szczególnie ważnym ostrzeżeniem dla ludzi, którzy NIE szczepią, aby mieli swoje dzieci zawsze na oku, jeśli wydarzy się jakiś wypadek i będą musieli skorzystać z usług lekarskich, ponieważ lekarze wykorzystują takie sytuacje, aby szybko zaszczepić dziecko przeciwko tężcowi, nawet bez wiedzy,
    https://www.youtube.com/watch?v=DA5wEMCwtEk

    OdpowiedzUsuń
  8. Całokomórkowa była najskuteczniejsza ale też najbardziej reaktogenna. Obecnie bezkomórkowe są słabe i praktycznie wg danych za 2012 zapadalność na krztusiec osób szczepionych do nieszczepionych wynosi 55/45, czyli jest wyższa. Nie ma jednak szans na powrót do DTPw. Wg mnie DTPa powinien podzielić los BCG. Gdy pojawia się taka słaba skuteczność szczepionki traci już sens jej podawania.

    OdpowiedzUsuń
  9. Leczenie:
    postać zwykła choroby (bez powikłań) nie wymaga szczególnego leczenia;
    pomieszczenie, w którym śpi chory powinno być czyste i wietrzone;
    w czasie najsilniejszych objawów korzystna jest kilkudniowa głodówka (dr Kotok);
    należy zastosować dietę, która nie będzie obciążeniem dla organizmu i która będzie likwidować stany zapalne (wg mojego doświadczenia i wiedzy z książek dr Ewy Bednarczyk-Witoszek, podstawą takiej diety są warzywa i dobry tłuszcz, z dodatkiem małej ilości białka (zwierzęcego lub roślinnego) lub okresowo bez białka zwierzęcego, przy eliminacji cukrów prostych, pokarmów mlecznych i zbóż, ale o tym – kiedy indziej...);
    leki homeopatyczne (dr Kotok);
    przedłużone karmienie piersią w przypadku niemowlęcia;
    antybiotyki.

    http://zdrowedzieci.blox.pl/2015/01/KRZTUSIEC.html

    Ja nawet nie wiem czy miałem kontakt z krztuścem bo nie diagnozowałem jeszcze może to był parakrztusieć, po prostu przeczekałem podając wit c, d, z dwa razy wapno w płynie nic szczególnego. Więc doświadczeń nie mam.

    OdpowiedzUsuń
  10. 23 Kwiecień 2012 Porażka szczepień w Wisconsin: “Kurt Eggebrecht z departamentu zdrowia Appleton mówi, że mają 216 potwierdzonych przypadków krztuśca i prawie wszyscy chorzy to dzieci, które były w przeszłości zaszczepione.” – Whooping Cough Cases Jump in Appleton

    26 Październik 2011. „Porażka szczepień w hrabstwie Suffolk w stanie Nowy York: „179 przypadków krztuśca w hrabstwie Suffolk, NY – według urzedników służby zdrowia wszyscy chorzy byli w przeszłości szczepieni” – Whooping Cough Cases Triple in Suffolk County
    http://szczepienia.wybudzeni.com/krztusiec/

    OdpowiedzUsuń
  11. Badano pawiany, które są podatne na krztusiec i przechodzą go podobnie jak ludzie. Pawiany podzielono na dwie grupy, jedna została zaszczepiona a druga nie. Następnie obie grupy zostały wystawione na działanie bakterii krztuśca. Zrobiono coś czego nie można było dokonać eksperymentalnie na ludziach, ale dostarczyło istotnych danych. Zgodnie z oczekiwaniami pawiany, które nigdy wcześniej nie zostały zainfekowane złapały krztuśca i zostały skolonizowane przez jego bakterie przez maksymalnie 38 dni. Pawiany, które zostały uprzednio zaszczepione zostały również skolonizowane przez bakterie krztuśca po ekspozycji przez okres 42 dni – a więc dłużej niż pawiany z grupy nieszczepionych. a
    Acellular pertussis vaccines protect against disease but fail to prevent infection and transmission in a nonhuman primate model.; Proc Natl Acad Sci U S A. 2014 Jan 14;111(2):787-92. http://szczepienia.wybudzeni.com/2017/04/07/leczenie-krztusca-witamina-c/

    OdpowiedzUsuń
  12. Teraz garść badań (wraz ze źródłami), opublikowanych w artykułach prestiżowych pism medycznych i naukowych:
    1) Zachorowalność na krztusiec wzrasta w USA od lat 80. XX w. MIMO powszechnego szczepienia dzieci przeciw tej chorobie. Ochrona po serii szczepień TDaP zaczyna słabnąć, przyczyniając się do POWIĘKSZENIA grupy osób podatnych na zachorowanie, choć zaszczepionych. (Tartof S.Y., Lewis M. i in. „Waning immunity to pertusis following 5 doses of TDaP” PEDIATRICS, IV 2013, 131(4): e1047-e1052.)
    2) Odporność po szczepionce TDaP zanika w ciągu 2-4 lat. Brak długoterminowej ochrony poszczepiennej przyczynia się do wzrostu zachorowalności na krztusiec wśród nastolatków. (Acosta A.M., DeBolt C. i in. „TDaP vaccine effectiveness in adolescents during the 2012 Washington state pertussis epidemic”, PEDIATRICS, IV 2015, 135(6): 981-989
    3) Wskazujemy, że globalne przenoszenie się nowych szczepów krztuśca następuje w bardzo szybkim tempie i że światowa populacja Bordetella pertussis ewoluuje w odpowiedzi na wprowadzenie szczepionki. Zmiany w populacjach Bordetella pertussis obniżyły skuteczność szczepionki. (Bart M.J., Harris S.R. i in. „Global population structure and evolution of Bordetella pertussis and their relationship with vaccination”, MBio, 22.04.2014, 5(2): e01074)
    4) Szczepionki opracowane w celu obniżenia tempa rozwoju i/lub toksyczności patogenu mogą być przyczyną ewolucji patogenów o WYŻSZYM stopniu zjadliwości. Zanikanie odporności i adaptacja patogenu przyczyniły się do powrotu krztuśca. (Mooi F.R., van Loo I.H. i in. „Bordetella pertussis strains with increased toxin production associated with pertussis resugence”, Emerg Infect Dis, 08.2009, 15(8): 1206-1213)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. 5) Szczepionki przeciw krztuścowi spowodowały pojawienie się nowych szczepów opornych na szczepionki i zwiększyły liczbę przypadków tej choroby. (Schmidtke A.J., Boney K.O. i in. „Population diversity among Bordetella pertussis isolates, United States, 1935-2009”, Emerg Infect Dis, 08.2012, 18(8): 1248-1255)
      6) Krztusiec, czyli koklusz, oparł się szczepieniom i powrócił. (Mooi F.R., Van Der Maas N.A., De Melker H.E. „Pertussis resurgence: warning immunity and pathogen adaptation – two sides of the same coin”, Epidemiol Infect, 04.2014, 142(4): 685-694)
      7) Przyczyną niepowodzenia w działaniu szczepionek przeciwko krztuścowi są zmiany genetyczne zachodzące w jego szczepach oraz NISKA SKUTECZNOŚĆ, a nie fakt, że zbyt wiele osób nie poddaje się szczepieniu. (Cherry J.D. „Why do pertussis vaccines fail?”, PEDIATRICS, 1.05.2012, 129(5): 968-970)
      8) Szczepionki przeciwko krztuścowi powodowały zmiany genetyczne w krążących szczepach krztuśca, co skutkowało obniżeniem skuteczności szczepionki. (Cherry J.D. „Epidemic pertussis in 2012 – the resurgence of vaccine-preventable disease”, NEJM, 30.08.2012, 367(9): 785-787)

      Usuń
  13. http://szczepienie.blogspot.com/2016/08/kilka-uwag-do-35-najbardziej.html

    OdpowiedzUsuń
  14. Jakie są różnicę między szczepionkami skojarzonymi a refundowanymi?

    1. Najważniejsza różnica jest taka, że w szczepionkach skojarzonych mamy accelularny komponent krztuściowy. To znaczy, że szczepionki zawierają tylko pojedyncze antygeny bakterii, zaś szczepionka na NFZ zawiera całe zabite bakterie krztuśca, a to oznacza tysiące! antygenów (4, 5)

    Co to oznacza?

    a)Większy profil bezpieczeństwa

    Podczas szczepienia szczepionką z pełnokomórkowym krztuścem organizm musi odpowiedzieć na tysiące antygenów, podczas gdy szczepionka z acellularnym krztuścem ma ich tylko kilka. To oznacza, że DTPw w porównaniu z DTPa jest dużo bardziej reaktogenne, a mówiąc innymi słowami, po DTP na NFZ większe jest ryzyko NOP, np. nieutulonego płaczu, wysokiej gorączki czy epizodu hipotoniczno hiporeaktywnego. Metaanaliza badań z randomizacją wykazała, że ryzyko wystąpienia gorączki po pierwszej dawce jest mniejsze o ponad 80%, dlatego o 53% zmniejsza się także ryzyko drgawek. Rzadziej stwierdza się również HHE, a ryzyko nieukojonego płaczu po pierwszej dawce jest mniejsze o 85%. (6) (7)

    b)Mniejszą ochronę przed krztuścem

    Szczepionki acellularne odznaczają się krótkim trwaniem odporności po szczepieniu (odporność na krztusiec po DTPa-5 lat, po DTPw- 10 lat). Zachorowalność podczas epidemii krztuśca, jak i w latach nieepidemicznych jest większa u dzieci szczepionych szczepionkami bezkomórkowymi w porównaniu z tymi, które zostały zaszczepione pełnokomórkową szczepionką. (odpowiednio 13,2 vs 5,2/100 000 dzieci/rok 373,1 vs 113,3/100 000/rok.) (8)
    Trzeba jednak zaznaczyć, że zapadalność na krztusiec jest dużo większa wśród nieszczepionych (to, że wśród chorujących na krztusięc więcej jest dzieci szczepionych wynika z tego, że zdecydowana większość dzieci jest szczepiona.) Wśród dzieci chorujących na krztusiec, u tych szczepionych choroba rzadziej ma ciężki przebieg (hospitalizacja, zapalenie płuc, ostre zaburzenia mózgowe czy drgawki) a kaszel ustępuje szybciej. (9)

    OdpowiedzUsuń
  15. Szczepionka DTP, powszechnie stosowana w Polsce jest przestarzała i odradza ją prof. Andrzej Radzikowski, konsultant ds. pediatrii, a także Izabela Filc-Redlińska, autorka proszczepionkowej książki „Szczepionki. Nie daj się zwariować”.
    " [..] szczepionka DTP powinna być wycofana z kalendarza i pewnie to się niedługo stanie. I bynajmniej nie dlatego, że znajduje się tam rtęć, ale dlatego [..] jest to szczepionka bardzo reaktogenna. Powoduje stosunkowo dużo niepożądanych odczynów poszczepiennych, zarówno miejscowych, jak bóle rączki, puchnięcie, ale też uogólnionych, jak drgawki lub nieutulony płacz (czyli co najmniej kilkugodzinny płacz bez wyraźnej przyczyny)."

    prof. Andrzej Radzikowski, konsultant ds. pediatrii: "Szczepionka przeciw kokluszowi przez lata składała się z zabitej bakterii kokluszowej, w której było kilka tysięcy antygenów, jest to ta tzw. szczepionka pełnokomórkowa, refundowana w Polsce (DTPw). W nowoczesnej szczepionce antykokluszowej (DTPa) mamy kilka antygenów. Cały postęp w wakcynologii idzie w kierunku redukcji ilości antygenów przy zachowaniu tej samej skuteczności." [..]"Zalecam płatne szczepienie [..] bezkomórkowe na koklusz"
    http://www.czytelniamedyczna.pl/2156,poszczepienne... - tutaj jego badania, temat "Poszczepienne powikłania neurologiczne u dzieci"

    OdpowiedzUsuń
  16. KumatyAntyszczep12 września 2018 10:50

    Rewakcynacja do nie powiem czego.

    https://www.sciencedaily.com/releases/2015/06/150624071018.htm
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24277828
    https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa1200850
    https://edition.cnn.com/2016/02/05/health/tdap-whooping-cough-vaccination/

    OdpowiedzUsuń
  17. https://www.researchgate.net/publication/51485733_DTaP-IPVPRPT_vaccine_Pentaxim_a_review_of_16_years'_clinical_experience
    Znalazłem przegląd 16-letnich doświadczeń klinicznych z tą szczepionką. W tekście znalazłem dwa zdania, które mnie zdziwiły:
    " The efficacy and effectiveness of pediatric combination vaccines is difficult to establish, as each component is of proven efficacy and so placebo-controlled clinical trials would not be ethical. However, it is important to be confident that vaccination programs are effective."

    OdpowiedzUsuń
  18. Ci co byli slabi to szczepionka DTP wyeliminowala:
    "Wnioski: Zaszczepienie szczepionką DTP wiązało się z 5-krotnie wyższą umieralnością niż z byciem nieszczepionym. Żadne z prospektywnych badań nie wykazało korzystnych skutków dla przeżycia dzięki szczepionce DTP. Niestety, szczepionka DTP jest najpowszechniej stosowaną szczepionką, a proporcja zaszczepionych trzema dawkami DTP, jest globalnie stosowana jako wskaźnik wydajności krajowych programów szczepień.

    Należy obawiać się, że wpływ rutynowych szczepień na śmiertelność z jakiejkolwiek przyczyny nie był badany w randomizowanych badaniach klinicznych. Wszystkie dostępne obecnie dowody sugerują, że szczepionka DTP może zabijać więcej dzieci z innych przyczyn, niż oszczędza poprzez ochronę przeciw błonicy, tężcowi lub krztuścowi. Chociaż szczepionka chroni dzieci przed chorobą docelową, może jednocześnie zwiększać podatność na niezwiązane z nią infekcje…” – EBioMedicine. 2017 Mar; 17: 192–198. The Introduction of Diphtheria-Tetanus-Pertussis and Oral Polio Vaccine Among Young Infants in an Urban African Community: A Natural Experiment
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5360569/

    OdpowiedzUsuń
  19. My name is hoover, my 18 years old daughter, Tricia was diagnosed of herpes 3 years ago. ever since then,we have been going from one hospital to the other. We tried all sorts of pills but all efforts to get rid of the virus was futile. The blisters kept on reappearing after some months. My daughter was making use of Acyclovir tablets 200mg. 2 tablets every 6hours and fusitin cream 15grams. and H5 POT. Permanganate with water to be applied 2x a day but all still show no result. So I was on the internet some months back, to sought for any other means of saving my only child. just then, i came across a comment on dr imoloa herbal treatment and decided to give it a try. i contacted the him and he prepared some herbs and sent it to me together with guidelines on how to use the herbs through DHL courier service. my daughter used it as directed dr imoloa and in less than 14days, my daughter regained her health.. You should contact Dr imoloa today directly on his email address for any kind of health challenge; lupus disease,  mouth ulcer,  mouth cancer, body pain, fever, hepatitis A.B.C.,   syphilis,  diarrhea,  HIV/AIDS,  Huntington's Disease,   back acne,  Chronic renal failure,   addison disease,  Chronic Pain,   Crohn's Disease,   Cystic Fibrosis,  Fibromyalgia,   Inflammatory Bowel Disease,  fungal nail disease, Lyme Disease, Celia disease, Lymphoma, Major Depression,  Malignant Melanoma,   Mania,  Melorheostosis,   Meniere's Disease,  Mucopolysaccharidosis , Multiple Sclerosis,  Muscular Dystrophy,  Rheumatoid Arthritis, Alzheimer's Disease, parkison disease, vaginal cancer, epilepsy,  Anxiety Disorders, Autoimmune Disease,   Back Pain,  Back Sprain,   Bipolar Disorder,  Brain Tumour,  Malignant,   Bruxism, Bulimia,  Cervical Disk Disease, cardiovascular disease, Neoplasms, chronic respiratory disease,  mental and behavioural disorder,     Cystic Fibrosis,   Hypertension, Diabetes, asthma,  Inflammatory autoimmune-mediated arthritis.  chronic kidney disease, inflammatory joint disease,  impotence,  feta alcohol spectrum,  Dysthymic Disorder,   Eczema, tuberculosis,  Chronic Fatigue Syndrome, constipation, inflammatory bowel disease.  and many more; contact him on email- drimolaherbalmademedicine@gmail.com./ also on  whatssap-+2347081986098.

    OdpowiedzUsuń

Proszę podawać źródła informacji. Chcę aby dyskusja była merytoryczna, krytyka mile widziana, ale spokojna i konstruktywna.
Przekleństwa, spam, atakowanie innych osób - takie posty będą usuwane.