FAQ

Tutaj docelowo będzie znajdowało się FAQ czyli najczęściej zadawane pytania z grupy "Szczepić czy nie? Rozsądnie o szczepieniach." https://www.facebook.com/groups/779018065479021/

Grupa nie jest dla wszystkich.
Jeśli uważasz, że wszystkie szczepienia to zło bo zawierają rtęć, prof. Majewska jest największym autorytetem od szczepień, a dr. Jaśkowski wybitnym ekspertem i znawcą tematu. Natomiast ludzi którzy go cytują i na niego się powołują uznajesz za wiarygodnych, a ludzi ich krytykujących za reptalian czy płatnych trolli bigpharmy to zdecydowanie nie jest to grupa dla Ciebie. Obecnie aby mieć pewność, że nowo zadane pytanie nie będzie usunięte należy się wysilić i
Ważne informacje dla przyszłych rodziców:
http://szczepienie.blogspot.com/p/szczepienia-w-pierwszej-dobie-bcg-i-wzw.html
http://szczepienie.blogspot.com/p/instrukcja-przetrwania-w-polskiej.html


FAQ - próbna wersja


Czym jest ta strona?

Zbiorem informacji/ciekawostek na temat szczepień zbieranych przez osoby zainteresowane tematem. Nieprofesjonalnie i hobbystycznie. Część materiałów na tej stronie to notatki w formie brudnopisu / szkicu właściwie śmietnik - zbiorowisko różnych źródeł pogrupowanych w miarę tematycznie, w większości są to źródła naukowe. Wszystko należy zweryfikować, informacje nie są po profesjonalnej korekcie, nie są redagowane przez profesjonalistów dlatego nie można w żadnym przypadku bezkrytycznie się na nich opierać. Jeśli widzisz błędy, użyte zostały słabe źródła, coś wprowadza w błąd - zostaw komentarz.
Zaznaczamy: Przytaczane źródła, cytaty, komentarze i inne materiały nie stanowią porady o charakterze medycznym, mają wyłącznie charakter informacyjny i w rozumieniu obowiązujących przepisów nie mogą być traktowane jako specjalistyczna porada medyczna, forma diagnozy lub zalecenia w zakresie leczenia, ponadto nie mogą być podstawą do jakichkolwiek roszczeń. Materiały nie mogą zastępować specjalistycznych badań lekarskich ani profesjonalnego doradztwa medycznego. Przed zastosowaniem jakichkolwiek procedur należy każdorazowo skonsultować się z lekarzem. Jedynie lekarz jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność leczenia. Czytelnik nie powinien lekceważyć znaczenia specjalistycznej konsultacji medycznej oraz nie powinien zwlekać z jej uzyskaniem kierując się informacjami zawartymi w prezentowanych materiałach. Autorzy oświadczają, że nie dają gwarancji przydatności treści materiału do określonego celu lub zastosowania oraz nie ponoszą odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody będące konsekwencją korzystania lub niemożności korzystania z materiałów. Czytelnicy kierując się wyłącznie informacjami uzyskanymi za pośrednictwem materiałów z tej strony działają na własną odpowiedzialność.Po co jest ta strona?
Jest to zbiór niezbyt chcianych materiałów gdyż nie zawsze przedstawiają szczepienia korzystnie. Cel to dostarczenie argumentów do merytorycznej dyskusji, weryfikacja zebranych argumentów.
Strona  ma nieco ułatwić życie szukającym sensownych, wyselekcjonowanych informacji inny niż na spiskowych blogach o szczepionkowym ludobójstwie i reptalianach.
Ta strona jest także po to aby skończyć z zadawaniem tych samych pytań na grupie https://www.facebook.com/groups/779018065479021/ :)Czy ta strona ma coś wspólnego ze "STOP NOP"?
Poza popieraniem większości postulatów SN, czasem powoływaniem się na ich materiały nie ma ze stowarzyszeniem "STOP NOP" nic wspólnego.


Kto za tym wszystkim stoi?
Materiały, opracowania, znalezione badania przytoczone są wraz z komentarzem przez zwykle anonimowych ludzi (lub działających pro publico bono), których wciągnął temat szczepień i podzielili się zdobytą wiedzą. Dlatego bez weryfikacji nie zakładaj, że pojawiają się tutaj tylko prawdziwe informacje.
Zdecydowaną większość materiałów z blogów "szczepienie.blogspot" poskładał i sporo też sam napisał Michal - więcej
Niestety jest to robione w wolnym czasie, kompletnie amatorsko więc wygląda to jak wygląda. Zgłaszane błędy są jednak w miarę szybko poprawiane. Jest to więc trochę pracy i czasu kosztem innych rzeczy w życiu dlatego istnieje możliwość wsparcia. http://szczepienie.blogspot.ca/p/wsparcie.html

Na blogu nie ma i nie było żadnych reklam. Blogspot jest darmowy, użyto darmowej skórki https://newbloggerthemes.com/alexis-blogger-template/


Dlaczego mam tutaj szukać informacji skoro blogi to nie są żadne wiarygodne źródła?
Oczywiście. Dlatego pod każdą informacją, cytatem znajduje się odniesienie do źródła, badań naukowych, literatury medycznej. Traktuj więc te materiały nie jak blog, ale jako zbiór żródeł.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej jak weryfikowąć informacje, polecamy:
http://szczepienie.blogspot.ca/2013/11/lektura-literatura-ksiazki-szczepien.html


Dlaczego mam wierzyć informacjom od anonimowych osób? To bardzo podejrzane, może specjalnie wprowadzacie w błąd? Jakie macie wykształcenie? Może to działania propagandowe za które wam ktoś płaci? Może to wszystko teorie spiskowe pisane przez ludzi z chorobami psychicznymi?
Niczego nie wykluczaj. Nawet lepiej: załóż najgorsze. Tym lepsze będzie Twoje sceptyczne podejście do każdej informacji i lepiej samodzielnie zweryfikujesz, skonsultujesz ze specjalistami, lekarzami co trzeba:)
Generalnie, argumenty, informacje, poparte dobrymi źródłami bronią się same. Nie musi się pod nimi podpisywać autorytet. Niestety specyfika tematu szczepień jest taka, że pod sensownymi nazwiskami w popularnych, poważniejszych miejscach pojawiają się wyłącznie bardzo jednostronne informacje, trudno jest wyłowić coś innego. To co się udało wyłowić jest na tym blogu.Dlaczego blog ma podobną kolorystykę i ikonkę do mp.pl?
Przypadek. Po prostu został użyty szablon https://newbloggerthemes.com/alexis-blogger-template/
ze względu na wygodę menu, a tak się składa, że kolorystyka jego jest podobna.
Podobne kolory wydają się generalnie pasować do tematyki gdyż można odnaleźć mnóstwo podobnych stron w takiej kolorystyce. Oczywiście nie są to dokładnie te same, identyczne kolory, tylko podobne.


Na grupie "Szczepić czy nie? Rozsądnie o szczepieniach." były nierzetelne informacje, więc to grupa wcale nie jest bez propagandy i manipulacji? 
Jest to publiczna grupa dyskusyjna. Obecnie jest na niej kilkadziesiąt tysiecy ludzi. Jej poziom zależy od aktualnie aktywnych osób. Wypowiedzi bywają różne, jest tam kilka tysięcy ludzi więc trudno aby pojawiały się tylko wyważone treści.
Celem grupy są kulturalne dyskusje, zgodne z nazwą, rozsądne oraz bez propagandy i manipulacji. Trudno jednak wymagać, aby przy 30 tysiącach ludzi, nigdy nie pojawiały się komentarze niezgodne z celem i regulaminem grupy.
Każdy może na tej grupie napisać co chce, nawet największą bzdurę, ale też każdy może ją tutaj skrytykować. Są też ludzie, co nawet takie akcje animują, aby mieć powód do wyśmiania całej grupy i pokazania jej "oszołomstwa".
To nie jest grupa dla przekonanych, którzy już argumentów nie potrzebują. To jest grupa dla sceptyków szukających wiedzy oraz dla osób mających argumenty, potrafiących uzasadnić swoje decyzje.
Jeśli ktoś nie chce spotkać tutaj argumentów ZA lub PRZECIW (niezależnie od ich jakości, przytaczane są tutaj różne celem dyskusji), nie lubi "siania zamętu", wyjaśniania wątpliwości i sceptycznego podejścia, to trafił na złą grupę.
Istnieją inne miejsca na temat szczepień dla takich osób.
Warto zapoznać się z
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/1140184522695705/?hc_location=ufi
Posty łamiące regulamin, niemerytoryczne można zgłaszać administracji.
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/
Opis grupy
https://www.facebook.com/notes/szczepi%C4%87-czy-nie-rozs%C4%85dnie-o-szczepieniach-bez-propagandy-i-manipulacji/opis-grupy/933955856651907Jaką literaturę polecacie na początek? / Jakie książki na temat szczepień warto przeczytać?
Lektura na temat szczepień, od tej najbardziej polecanej.
http://szczepienie.blogspot.ca/2013/11/lektura-literatura-ksiazki-szczepien.html

Na początek książki lekarzy:
Martin Hirte "Szczepienia za & przeciw" Wydawnictwo CERTA http://www.ceneo.pl/Ksiegarnia;szukaj-hirte+szzepienia http://www.szczepieniazaiprzeciw.pl/index.html
Aleksander Kotok - "Szczepienia w pytaniach i odpowiedziach dla myślących rodziców" https://app.box.com/s/32f6pokqcz33zjsdu4go oraz jego druga książka dr Aleksander Kotok "Bezlitosna immunizacja. Prawda o szczepionkach" http://www.prawdaoszczepionkach.pl/upload/Bezlitosna%20immunizacja-Prawda%20o%20szczepionkach%20PDF.pdf Cytując dr Kotoka "Najbezpieczniejsza szczepionka to taka, która nie została podana" dlatego trzeba przygotować się, że lektura będzie dość tendencyjna.
Wiesław Magdzik "Szczepienia ochronne w Polsce - kalendarze i programy szczepień ochronnych" (Wakcynologia / red. Wiesław Magdzik, Danuta Naruszewicz-Lesiuk, Andrzej Zieliński) Wydawnictwo Alfa-Medica Press, 2005 https://www.facebook.com/download/623596644362930/PSO%20w%20Polsce%20%5BWakcynologia%20-%20Wies%C5%82aw%20Magdzik%2C%20Danuta%20Naruszewicz-Lesiuk%2C%20Andrzej%20Zieli%C5%84ski%5D.pdf

i uzupełniająco, dla porównania:
Jacek Wysocki Hanna Czajka "Szczepienia w pytaniach i odpowiedziach"
Kraków 2010 http://medbook.com.pl/ksiazka/pokaz/id/9440/tytul/szczepienia-w-pytaniach-i-odpowiedziach-wysocki-czajka-help-med-sc

Odradzamy poniższe pozycje z uwagi na sporo nieco dezinformujących treści, chociaż jeśli mamy jakąś już wiedzę można przeczytać dla porównania jak wyglądają "oszołomskie" książki:

Ian Sinclair  "Szczepienia - niebezpieczne, ukrywane fakty"
Wydawnictwo Ravi 2006  http://www.vismaya-maitreya.pl/ksiazki_itp/Szczepienia_-_niebezpieczne_ukrywane_fakty_-_Ian_Sinclair.pdf tutaj trochę krytyki tej książki https://www.facebook.com/groups/779018065479021/888048641242629/?notif_t=group_comment_reply książka w sporej części forsuje teorię toksemii tzn "Zarazki raczej odbudowują chore lub martwe komórki, ale z pewnością nie atakują tych zdrowych." co wydaje się już pokrewne z nową "germańską medycyną która głosi "prawdy" w stylu, że wirusy nie istnieją itd. http://szczepienie.blogspot.com/p/wirusy-nie-istnieja-czyli-nowa.html

Moritz Andreas - "Szczepienia pełne kłamstw" - książka naturopaty, wyjątkowo słaba pozycja pełna błędów, trochę krytyki tutaj:
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/908346489212844/?hc_location=ufi w książce znajdują się treści typu  "Nie odnalazłem naukowego poparcia twierdzenia, że szczepienia chronią nas od chorób poprzez stymulację produkcji przeciwciał" 8-)

Dla porównania można spojrzeć też na mocno antyszczepionkową książkę z tytułem wydającym się wyważonym tzn:
Eisenstein Mayer, Miller Neil Z. "Szczepić czy nie? Podejmij świadomą decyzję"
http://www.empik.com/szczepic-czy-nie-podejmij-swiadoma-decyzje-eisenstein-mayer-miller-neil-z,p1110436972,ksiazka-p - także sporo dyskusyjnych treści.

Książki najtaniej do znalezienia na http://www.ceneo.pl/ i http://allegro.pl/ ew. na chomiku ;)

Więcej pozycji literaturowych tutaj https://www.facebook.com/notes/szczepi%C4%87-czy-nie-rozs%C4%85dnie-o-szczepieniach-bez-propagandy-i-manipulacji/lektura-na-temat-szczepie%C5%84/925140067533486

8. Gdzie w internecie warto szukać informacji?
Źródła dotyczące statystyk epidemiologicznych w Polsce:
http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/index_p.html
http://www.pzh.gov.pl/meldunki-epidemiologiczne/ - informacje na temat zachorowalności, śmiertelności etc.

Wiele informacji w szczególności opis obecnych zaleceń w Polsce:
http://www.mp.pl/szczepienia/
http://www.szczepienia.pzh.gov.pl/main.php

Polskie strony które zebrały informacje zwykle w z powyższych źródeł i literatury:
https://faktyoszczepieniach.wordpress.com
http://szczepienie.blogspot.com
Sensowne informacje można znaleść na niektórych grupach dyskusyjnych jak np.
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/ więcej w pytaniu o grupy.
Każdą informacje ze wszystkich wymienionych miejsc należy weryfikować. Pytać specjalistów o potwierdzenie.

Należy szukać źródeł każdej informacji, zwykle powinny to być badania z Cochrane Library, Pubmed i Medline, ale i do przedstawionych tam badań należy zachować sceptyczne podejście
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed
http://www.cochranelibrary.com/
http://www.mp.pl/medline/?aid=11469

Odpowiedż na pytanie "gdzie szukać" nie wystarczy jeśli nie wiemy "jak szukać".
Polecamy zacząć od obejrzenia
https://www.youtube.com/watch?v=T1vW8YDDCSc - wykład nie pozbawiony błędów, ale obecne to chyba jedyne tak kompleksowe opracowanie tematu wyszukiwania i oceniania wartości informacji, argumentów.
Informacje o tym dlaczego warto być ostrożnym i zbyt pochopnie nie gloryfikować nauki, medycyny, przykłady manipulacji ze strony lekarzy i autorów prac naukowych, krytyka EBM i o lekarskich błędach:
http://szczepienie.blogspot.com/2015/05/koncerny-farmaceutyczne-ukrywaja.html
http://szczepienie.blogspot.com/p/ebm-randomizowane-wieloosrodkowe-slepej.html
http://szczepienie.blogspot.com/p/medycyna-ebm-krytyka-bez-gloryfikacji.html - jak lekarze popełniają karygodne błędy manipulując liczbami...
http://math-rest.blogspot.com/2014/12/czy-warto-bac-sie-wirusa-ebola-ptasiej.html
http://szczepienie.blogspot.com/p/lista-badan-dotyczacych-negatywnych.html
https://www.facebook.com/groups/437125569779760/permalink/450052901820360/
http://szczepienie.blogspot.com/p/instrukcja-przetrwania-w-polskiej.html - słynna "INSTRUKCJA PRZETRWANIA W POLSKIEJ SŁUŻBIE ZDROWIA"
http://math-rest.blogspot.com/2014/12/czy-warto-bac-sie-wirusa-ebola-ptasiej.html

Żeby rozumieć badania, warto przybliżyć sobie pewne pojęcia.
https://rodzinni.org/EBM.html http://www.mp.pl/artykuly/25574
http://ebm.org.pl/show.php?aid=15739&_tc=1DB546D8110474F8411D60D545693B8F
http://szczepienie.blogspot.com/p/ebm-randomizowane-wieloosrodkowe-slepej.html

Metoda naukowa (czyli reguły dzięki którym naukowcy zdobywają informacje nie popełniając błędów, nie ulegając manipulacjom)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Metoda_naukowa

Dlaczego rozumienie pojęć matematycznych, statystycznych jest tak ważne?
"Niestety, zdarza się, że aby przekonać pacjenta do jakiejś formy terapii, podaje się jej korzyści w wartościach względnych (to są duże, imponujące liczby, np. lek pomaga 60 proc. pacjentów), a możliwe skutki uboczne - w wartościach bezwzględnych (tu występują małe liczby - np. u jednej osoby na 100). Może się okazać - po porównaniu, ze skutki uboczne dotyczą większej liczby pacjentów niż otrzymane korzyści"

Kiedy statystyka to pułapka.
http://pokazywarka.pl/statystykaklamie/
W szczególności ważne
http://pl.wikipedia.org/wiki/Twierdzenie_Bayesa czyli o tym, że 99% pewności jakiegoś testu może czasem oznaczać, że tylko kilka % pozytywnych testów jest prawdziwa. Czyli tak naprawdę 99% testy będzie wskazywał prawdę np. w 9% przypadków...
http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawdopodobie%C5%84stwo
http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawdopodobie%C5%84stwo_wygrania_w_grach_liczbowych
http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawdopodobie%C5%84stwo_warunkowe
W szczególności warto zaznajomić się z terminem "ryzyko względne"
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ryzyko_wzgl%C4%99dne
http://pokazywarka.pl/technikimanipulacji/
http://pokazywarka.pl/banany/
http://matematycznie.blox.pl/2011/04/Punkty-procentowe.html
https://www.facebook.com/notes/michal-kowalski/rozs%C4%85dna-rozmowa-to-mo%C5%BCliwe-ale-trzeba-kilka-rzeczy-wiedzie%C4%87/16051543763631349. Szczepić czy nie? Kiedy warto zaszczepić przeciwko określonej chorobie? Czy warto szczepić w szpitalu?

Po pierwsze zapoznaj się z odpowiedziami wyżej. W szczególności ze stroną https://faktyoszczepieniach.wordpress.com/ oraz http://szczepienie.blogspot.ru/ (jest tam dział "choroby i szczepionki" lub FAQ) poczytaj i odpowiedz na pytania z http://szczepienie.blogspot.ru/p/czy-warto-sie-szczepic-kiedy-warto.html
Wszystko sprawdzaj, pytaj, konsultuj ze specjalistami, a zdobytymi informacjami koniecznie podziel się na grupie https://www.facebook.com/groups/779018065479021/ :)

Niestety to musi być samodzielna decyzja. Aby była świadoma trzeba poświęcić czas, pochylić się nad tematem, poszukać, zweryfikować informacje, popytać lekarzy i znaleźć odpowiedzi na te zagadnienia.
Żadnych informacji, szczególnie odpowiedzi z komentarzy z grup dyskusyjnych polecamy nie brać pod uwagę bez weryfikacji. Jeśli ktoś jest w sprawach zdrowia ignorantem, "świadomym rodzicem" choć kompletnie nie wie jakie choroby mogą być groźne, jakie mają objawy, jakie są obecnie zalecenia np. jak rozpoznać sepsę i jak ją leczyć gdy niemożliwy jest szybki kontakt z dobrym lekarzem, to nie należy takim osobom sugerować decyzji.
Trzeba wiedzieć jak najwięcej o zagrażających nam chorobach, w szczególności o tym jak je rozpoznawać. Wszystkie nasze ustalenia, przemyślenia, decyzji należy konsultować z lekarzami.

Jeśli chodzi o szczepienia z pierwszej doby to dziecko zdrowe nie z grup ryzyka
http://szczepienie.blogspot.ru/p/szczepienia-w-pierwszej-dobie-bcg-i-wzw.html
http://szczepienie.blogspot.ru/p/instrukcja-przetrwania-w-polskiej.html - te informacje mogą jednak przydać się jeszcze przed wizytą w szpitalu.

Dane statystyczne z PZH są dostępne dla każdego:
http://www.pzh.gov.pl/meldunki-epidemiologiczne/
http://www.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/index_p.html
http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/index_p.html
http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/druki/index.htm
http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/2014/Ch_2014.pdf

Podobne tematy w archiwum grupy:
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/970773459636813/
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/949118718468954/
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/965580440156115/
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/932957580085068/
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/930717566975736/
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/932977286749764/
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/945005428880283/
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/970773459636813/
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/965304750183684/
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/949906441723515/
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/922416307805862/
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/913982255315934/
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/905607966153363/

Jeśli dziecko jest z grupy ryzyka, ma b. słabą odporność...
http://szczepienie.blogspot.ru/2016/01/nieszczepione-zagrozeniem-dla.html
https://www.facebook.com/szczepienie/posts/1582694438609128
http://szczepienie.blogspot.ru/2015/02/szczepione-dzieci-moga-zarazac-zywymi.html

Kilka kwestii mających związek ze szkodliwością szczepień.
Po szczepieniu może dojść do obniżenia odporności (wskutek NOP) co może skutkować większą podatnością na choroby, cięższym przebiegiem (nawet sepsą).
http://szczepienie.blogspot.com/2015/10/o-obnizeniu-odpornosci-po-szczepieniu.html - czyli o konieczności kwarantanny poszczepiennej.
O tym dlaczego statystyki powikłań poszczepiennych nie są rzetelne, czyli o rzeczywistym ryzyko NOP
http://szczepienie.blogspot.com/2015/12/czy-statystyki-nop-sa-rzetelne-czyli-o.html

O adiuwantach dodawanych do nowoczesnych szczepień skojarzonych - lista chorób jakie mogą wywoływać
http://szczepienie.blogspot.com/2015/11/adjuwanty-i-aluminium-glin-szkodliwosc.html
http://szczepienie.blogspot.ru/2015/04/szczepionki-skojarzone-vs-monowalentne.html  - więcej o szczepionkach skojarzonych

O zanieczyszczeniach biologicznych, wirusach, które są w szczepionkach, a które mogą wywoływać różne choroby
http://szczepienie.blogspot.com/p/wirusowe-zanieczyszczania-szczepionek.html
Wirus, który był zanieczyszczeniem szczepionki przeciwko Polio z lat 80 i wcześniej został wykryty w nowotwoach mózgu, kości i płuc u dzieci i dorosłych, a także w 45% plemników od osób zdrowych.
http://szczepienie.blogspot.com/2015/09/sv-40-bialko-p53-szczepienia-polio-opv.html

Szczepione dzieci przez wiele tygodni po szczepieniu mogą rozsiewać wirusy poszczepienne, mogą nimi zarażać osłabionych, a nawet wywoływać epidemie. To jednak i tak marginalny problem przy...
http://szczepienie.blogspot.com/2015/02/szczepione-dzieci-moga-zarazac-zywymi.html
Przykład krztuśca czyli gdy strategia kokonowa szczepień zawodzi, a nawet przyczynia się do tragedii
http://szczepienie.blogspot.com/2016/02/szczepienie-dtap-krztusiec-zgon-dziecka.html

Alergie, a szczepienia. O uczulających autoprzeciwciałach poszczepiennych, chorobach atopowych i nowotworach
http://szczepienie.blogspot.com/2015/04/szczepienie-alergie-czyli-czy-o.html

Szczepienia, a nowotwory. Znaczenie higieny genomu, różne przesłanki. http://szczepienie.blogspot.com/2015/11/szczepienia-nowotwory-rak-szczepionki.html

Związek objawów ze spektrum autyzmu ze szczepieniami - czym jest encefalopatia?
http://szczepienie.blogspot.com/p/encefalopatia-autyzm-mmr-szczepienia.html

Najistotniejsze czynniki mające wpływ na sprawność układu odpornościowego. Czyli dlaczego przechorowanie chorób gorączkowych wieku dziecięcego ma wpływ na zdrowie dorosłego, skłonność do alergii, chorób atopowych i nowotworowych
http://szczepienie.blogspot.com/p/hartowanie-higiena-ukad-odpornosciowy.html

Lista ponad setki badań naukowych na temat m.in. negatywnych skutków szczepień
http://szczepienie.blogspot.com/p/lista-badan-dotyczacych-negatywnych.html

Zbiory relacje rodziców o przygodach z powikłaniami poszczepiennymi
http://szczepienie.blogspot.com/2013/10/nop-historie-relacje-rodzicow-powikan.html
https://www.facebook.com/events/335153106669793/
https://www.facebook.com/notes/og%C3%B3lnopolskie-stowarzyszenie-wiedzy-o-szczepieniach-stop-nop/czy-szczepionki-skojarzone-np-infanrix-hexa-i-pentaxim-s%C4%85-bezpieczne/756023201091777
https://vaccgenocide.wordpress.com/2014/09/30/swiadectwa-rodzicow-ktorych-dzieci-doswiadczyly-problemow-zdrowotnych-po-szczepieniach/
https://www.facebook.com/groups/235150186595347/

Dlaczego wciąż przytaczany jest jakiś blog?
Po prostu ilość tekstu z informacjami jest zbyt wielka aby się zmieściło wszystko w jednym wpisie.
Na tym blogu pod każdą informacją, cytatem znajdują się odniesienia do źródeł, badań naukowych, literatury medycznej.
Należy więc traktować te materiały nie jak blog, ale jako zbiór żródeł.
Zachęcam do weryfikacji zgromadzonych tam informacji i krytyki.

Wpis pochodzi z https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/1000791316635027/Żłobek, przedszkole, szkoła czyli chorowanie dziecka, a odporność, na co warto szczepić?

Temat nie raz poruszany na grupie "Szczepić czy nie? Rozsądnie o szczepieniach. "
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/1012217248825767/?comment_id=1013414728706019&comment_tracking=%7B%22tn%22%3A%22R2%22%7D

https://www.facebook.com/groups/779018065479021/search/?query=przedszkole

https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/1012217248825767/?comment_id=1013653162015509&comment_tracking=%7B%22tn%22%3A%22R%22%7D
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/958923950821764/?comment_id=958936887487137&comment_tracking=%7B%22tn%22%3A%22R9%22%7D
http://szczepienie.blogspot.ru/2015/04/szczepionki-skojarzone-vs-monowalentne.html
http://szczepienie.blogspot.com/p/czy-warto-sie-szczepic-kiedy-warto.html
http://szczepienie.blogspot.com/2016/01/nieszczepione-zagrozeniem-dla.html

np.
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/837029139677913/
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/897123857001774/
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/845855472128613/
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/881953248518835/
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/910920965622063/
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/895102533870573/
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/921767971204029/
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/902393443141482/
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/859481504099343/
http://dziecisawazne.pl/pneumokoki-szczepic-czy-nie/
http://szczepienie.blogspot.ru/p/szczepionka-przeciwko-pneumokokom-jaki.html

Więcej o samych chorobach i trochę o statystykach
http://szczepienie.blogspot.com/p/wiedza-1.html

http://szczepienie.blogspot.com/2016/02/rozyczka-szczepionka-wrodzona.html
http://szczepienie.blogspot.com/2015/12/swinka-bezpodnosc-u-chopcow-zapalenie.html
http://szczepienie.blogspot.com/p/odra-szczepienia-smiertelnosc.html
O straszeniu odrą w Polsce - czyli dlaczego nie warto panikować
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/856645364382957/ - zwłaszcza warto przejrzeć lekturę komentarzy
Jeśli chodzi o szczepienia MMR to warto znać też informacje z poniższych stron
http://szczepienie.blogspot.ru/2015/07/szczepic-mmr-priorix-mmrvaxpro-measles.html - w szczególności warto sprawdzić odnośniki z tej strony.
http://szczepienie.blogspot.ru/2015/04/szczepionki-skojarzone-vs-monowalentne.html
Trochę więcej informacji o odrze i szczepieniu tutaj:
http://szczepienie.blogspot.ru/p/odra-bcg-szczepienia-sspe-mmr-vaxpro.html
http://szczepienie.blogspot.ru/p/odra-szczepienia-smiertelnosc.html
http://szczepienie.blogspot.ru/2015/08/odra-korzysci-przechorowania-pozytywne.html
http://szczepienie.blogspot.ru/2015/11/sspe-odra-ryzyko-powikan-szczepienia.html

10. Co to jest CHPL? Gdzie szukać ulotek do szczepionek?
CHPL można znaleźć na stronie producenta szczepionki lub np. na http://www.baza-lekow.com.pl/ (wyszukiwarka) lub http://pub.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl/ czy http://www.stopnop.pl/szczepionki/75-ulotki-i-sklad-szczepionek a anglojęzyczne np. na http://www.immunize.org/packageinserts/  http://vactruth.com/vaccine-inserts/ etc.


CHPL - charakterystyka produktu leczniczego to rozszerzona ulotka, zwykle z instrukcją użycia szczepionki i nieco dłuższą niepokojącą listą możliwych powikłań
(NOP) jak np. http://szczepienie.blogspot.com/p/autyzm-ulotka-dtap-szczepionka-tripacel.html taką ulotkę rodzic raczej nie ma szansy zobaczyć jeśli sam sobie nie poszuka.
Ponieważ grupa jest liczna, codzienne dodawane są dziesiątki nowych tematów konieczne jest poniższe rozwiązanie.

Jak założyć nowy temat, który zostanie zaakceptowany?

- Na początku napisz w skrócie czego dotyczy pytanie w jednym góra kilku słowach w nawiasie kwadratowym. Mile widziane odpowiednie hashtagi na końcu np. #nazwaszczepionki #nazwachoroby
- Sprawdź ostatnie kilkadziesiąt postów na grupie czy czasem nie było już takiego tematu
- Wystrzegaj się błędów, pisz zrozumiale, jeśli pytasz to o jedno zagadnienie na raz. Przeczytaj swój tekst dwa razy zanim dodasz.
- Nie dodawaj żadnego spamu, komercyjnej działalności, ankiet, wyjątkiem są ustalone z administracją, albo niektóre ankiety do wyników których mają dostęp wszyscy
- Sprawdź wiadomości prywatne - zwłaszcza folder inne - gdyż czasem w ten sposób mogą szukać z Tobą kontaktu inni członkowie grupy lub administratorzy.
Powyższe zalecenia pojawiły się nie dawno dlatego obecnie jeszcze nie wszystkie tematy wyglądają tak jak powinny.
- Nowy temat nie może zawierać samego linku. Musi być skrót o czym to jest oraz możliwie najdłuższy cytat z artykułu jaki jest przytaczany.
- Pytanie na które są proste odpowiedzi nie powinny się dublować dlatego warto sprawdzić chociaż kilka stron z ostatnimi tematami jakie padły na grupie ponieważ bardzo często ludzie pytają dokładnie o to samo nawet kilka razy dziennie. Najlepiej przed dodaniem tematu:
* sprawdź czy ostatnio nie został dodany taki temat. Bardzo często pewne pytania padały na tej grupie wiele razy. Dopiero jeśli nie uda się znaleźć tam identycznego pytania i sytuacji to warto zapytać wymieniając miejsca, które już zostały przeszukane
* sprawdź archiwum grupy https://goo.gl/4VODjM
* sprawdź w specjalnej wyszukiwarce https://goo.gl/OIDApo (w drugie pole, to na środku - przeszukuje strony https://faktyoszczepieniach.wordpress.com i http://szczepienie.blogspot.com )
* jeśli pytasz o aspekty prawne sprawdź http://szczepienie.blogspot.com/p/wiedza-1.html - jest tam lista miejsc gdzie otrzymasz pomoc
* gdy jest to b. konkretna kwestia sprawdź google - jeśli tam trudno o wiarygodne wyniki podstawowe informacje o chorobach i szczepieniach można także łatwo znaleźć na
http://www.mp.pl/szczepienia/
http://www.szczepienia.pzh.gov.pl/ (FAQ na temat chorób i szczepień np. dostępne w Polsce zarejestrowane szczepionki)
http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/index_p.html (statystyki)
* jeśli korzystasz z telefonu to masz ciężej ale lupka i powyższe działają jeśli używasz przeglądarki internetowej jak np. opera, firefox, chrome i wiele innych w trybie stacjonarnym / tryb pc
- Jeśli znajdziesz odpowiedź na pytanie, którego nie było lub nie było dobrze wyjaśnione napisz o tym na grupie. Wartość dodana mile widziana :)

Jak napisać dobry komentarz?

- Pisz zrozumiale, zwięźle, szanuj innych, nie zaśmiecaj grupy, nie obrażaj, stosuj się do zasad pisowni, jeśli masz z tym problem włącz autokorektę. Dbaj o styl swoich wypowiedzi, pisz rzeczowo i konkretnie.
- Nie usuwamy za poglądy ale nie tolerujemy wszelkiej propagandy, ataków personalnych, bezmyślnego doradztwa, komentarzy silnie narzucających opinie, propagowania środków farmaceutycznych i parafarmaceutycznych (wystrzegaj się reklamy, polecania, zachęcania do korzystania z konkretnych środków)
- Nie posługuj się informacjami niesprawdzonymi, pseudonaukowymi, podchodź sceptycznie, weryfikuj źródła. Nie przeklejaj informacji ze stron z teoriami spiskowymi etc. bez sprawdzenia ich w innych źródłach. W szczególności unikaj bezkrytycznego linkowania do stron opisanych w ostrzeżeniu czyli https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/949991448381681/
- Stosowane na grupie skróty opisane są na http://szczepienie.blogspot.com/p/instrukcja-przetrwania-w-… (pod koniec strony)

Za mało jest wypowiedzi popierających szczepienia? Nazwa grupy jest zła? Wypowiadają się za dużo "proszczepionkowcy" lub "antyszczepionkowcy"?
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/1140184522695705/?


FAQ grupy - czyli najczęściej pojawiające się pytania

Jeśli Twoje pytanie pasuje do niżej wymienionych tematów to zadaj je w poniższych wątkach. Jeśli nowy temat to coś więcej niż w niżej opisanych wątkach jest zawarte to zawrzyj w treści odnośniki do odpowiednich artykułów, wątków.

Grupa nie służy indywidualnemu poradnictwu, jednak w drodze wyjątku jest to możliwe w poniższych wątkach
Dylematy "szczepić czy nie?" w konkretnych sytuacjach
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/1125968194117338/
Pytania o polecanych lekarzy
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/1044318618948963/
Inne grupy, zwłaszcza lokalne lepiej służą tym celom.

Szczepienia 5w1 i 6w1 Infanrix Hexa, Infanrix-IPV+Hib, Pentaxim
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1700735210138383&set=gm.973237116057114&type=3&hc_location=ufi

Pneumokoki
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/1141870112527146/

Wezwanie z sanepidu, przychodni, dzwonili, przyszło pismo co robić?
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/1144792748901549/

Grzywna - pytania o grzywnę warto zadawać na wyspecjalizowanej grupie STOP NOP - Grzywna za brak szczepień - pomoc:
https://www.facebook.com/groups/1172301629511597/
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/1146826382031519/

NOP - czy to może być NOP?
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/1135165053197652/
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/1135489533165204/?ref=notif&notif_t=group_activity&notif_id=1477081314691281
http://szczepienie.blogspot.com/…/czy-statystyki-nop-sa-rze… - Definicja
http://szczepienie.blogspot.com/…/o-obnizeniu-odpornosci-po…

Co jest przeciwwskazaniem? Wzmożone napięcie mięśniowe, obniżone, asymetria - Czy to przeciwskazanie?
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/1138034656244025/?match=d3ptb8W8b25lLHd6bW96b25l
http://szczepienie.blogspot.com/…/co-jest-przeciwwskazaniem…

Meningokoki
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/1111163742264450/?match=bWVuaW5nb2tva2k%3D
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/1122971007750390/
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/1133556070025217/ - komentarze
http://szczepienie.blogspot.com/p/ichm-meningokoki-czyli-dw…

Rotawirusy
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/1130820320298792/
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/1114955168551974/?match=cm90YXZpcnVz

Powikłania po DTP
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/1135267359854088/
Historii powikłań jest naprawdę wiele, a znaleźć je można w linkach na końcu poniższej strony:
http://szczepienie.blogspot.com/…/nop-historie-relacje-rodz…

Tężec
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/1118966278150863/
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/1133090040071820/
http://szczepienie.blogspot.com/…/tezec-tetanus-antytoksyna…
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/search/…

Dziecko nieszczepione, a przedszkole, żłobek, szpital
http://szczepienie.blogspot.com/…/informacje-o-szczepieniu-…
http://szczepienie.blogspot.com/…/lekarz-moze-odmowic-niesz…
http://szczepienie.blogspot.com/…/nieszczepione-zagrozeniem…

Zarażanie po szczepieniach
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/1131759073538250/?comment_tracking=%7B%22tn%22%3A%22O%22%7D
http://szczepienie.blogspot.com/…/szczepione-dzieci-moga-za…

DTP DTaP DTPw
Pórównanie szczepionek, opinie ekspertów, nopy
http://szczepienie.blogspot.com/p/krztusiec-koklusz-pertuss…
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/search/…

Krztusiec, leczenie, przypadki
http://szczepienie.blogspot.com/…/szczepienie-dtap-krztusie…
http://szczepienie.blogspot.com/p/krztusiec-koklusz-pertuss…
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/952557738125052/

MMR, a Priorix - różnice
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/1024528594261299/?match=cHJpb3JpeCxtbXI%3D

MMR różyczka, świnka i odra
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/1141896532524504/
http://szczepienie.blogspot.com/…/szczepic-mmr-priorix-mmrv…

Szczepienia w pierwszej dobie, co warto wiedzieć przed porodem?
http://szczepienie.blogspot.com/p/szczepienia-w-pierwszej-d…
http://szczepienie.blogspot.com/p/instrukcja-przetrwania-w-…
http://szczepienie.blogspot.com/p/gruzlica-szczepionka-bcg-…

Badania przed szczepieniami
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/1133785366668954/?match=YmFkYW5pYSxwcnplZA%3D%3D
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/1131298103584347/?match=YmFkYW5pYSxwcnplZA%3D%3D
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/1130889913625166/?match=YmFkYW5pYSxwcnplZA%3D%3D

Szczepionki na odporność Entitis, Luivac, Uro-Vaxom, Polyvaccinum
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/1133852866662204/
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/827843537263140/?match=cmlib211bnls - Ribomunyl
https://szczepienie.blogspot.com/…/szczepionka-uro-vaxom-es…

Czy żałujecie, że dziecko było nieszczepione? czy któreś dziecko zachorowało na jakąś chorobę na którą mogło być. a nie było szczepione?
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/1136886746358816/

Katar, kaszel - naturalne sposoby itd.
https://www.facebook.com/groups/1377199075944159/permalink/1476104616053604/ (grupa offtopowa https://www.facebook.com/groups/1377199075944159/ )

Wzmocnienie odporności - jak wzmocnić odporność?
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/1139436492770508/
https://www.facebook.com/groups/1377199075944159/search/…

Oczyszczanie, odtruwanie, chelatacja, alternatywna medycyna
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/926443514069808/?match=b2N6eXN6Y3phbmll
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/950801328300693/?match=b2N6ecWbY2nEhyxvY3p5c2NpYw%3D%3D
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/935126136534879/?match=b2N6eXN6Y3phbmll
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/1135061686541322/?match=b2N6eXN6Y3phbmll
Przy niewielkich dawkach sam organizm usuwa, potrzeba czasu, przy zatruciach chelatacja
https://pl.wikipedia.org/wiki/Chelatacja_(medycyna) inne sposoby to często altmed i biznes, trudno o potwierdzoną skuteczność

W jakim wieku jest dana szczepionka? Do jakiego wieku podać daną szczepionkę? czyli Kalendarz szczepień
http://szczepienie.blogspot.com/…/kalendarze-szczepien-arch…

Pisma - jak napisać? odwołania, gdzie wzory?
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/1135539446493546/
http://www.pisma.szczepienia.org.pl/
http://szczepienie.blogspot.com/…/wzory-pism-skargi-wezwani…
https://github.com/szanit…/szczepienia/tree/master/Argumenty

Antyszczepionkowcy sfinansowali badanie na małpach...
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/1128705510510273/

Zabieg Credego
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/933896613324498/?match=Y3JlZGVnbw%3D%3D
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/search/…
http://szczepienie.blogspot.com/p/instrukcja-przetrwania-w-…

Wyjazdy do Azji, Afryki itd. a szczepienia
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/1136325759748248/ Kenia
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/886493388064821/
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/984493098264849/
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/970995862947906/
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/896113440436149/
https://www.facebook.com/…/7790…/permalink/984493098264849/…

Prośby o pomoc, 1% etc.
https://www.facebook.com/groups/1377199075944159/permalink/1520364214960977/?match=cHJvxZtieQ%3D%3D
Swoje doświadczenia z chorobami (typowe i nietypowe objawy, które mogą się przydać innycm) warto opisać tutaj:
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/915821205132039/
Swoje historie związane ze szczepieniami można wkleić jako komentarz do
http://szczepienie.blogspot.com/…/nop-historie-relacje-rodz… - Jeśli ktoś opisuje historię swojego NOP to proszę koniecznie napisać datę, wiek dziecka, nazwę szczepionki [najlepiej z numerem serii], dokładnym przebiegiem i informacjami czy udało się go zgłosić oraz jak szybko problem minął.

###### Nim zadasz pytanie zastanów się czy jest to właściwa grupa

Dla INDYWIDUALNYCH, porad na temat szczepień, bez aprobowania postów, luźna grupa
https://www.facebook.com/groups/1236844753040610/ - Grupa Szczepić czy nie? - Indywidualne decyzje, rady.

Dla sceptycznych szczepieniom co chcą luźnych pogawędek na każdy temat poza tematem szczepień
https://www.facebook.com/groups/854194208030040/ - Totalny offtop od grupy "Szczepić czy nie?" - Luźne pogaduszki. porady...

Dla sceptycznych szczepieniom co chcą pogadać na tematy zdrowia z rozsądnym, krytycznym podejściem do altmedu
https://www.facebook.com/groups/1377199075944159/ - Offtopowa część grupy "Szczepić czy nie?" czyli Offtopowo szczepieniowa ;)

Dla OGÓLNYCH dyskusji na temat zasadności szczepień, konkretnych szczepionek, chorób i propagandzie szczepionkowej
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/ - Grupa "Szczepić czy nie?" dla wszystkich (przeciwników i zwolenników szczepień)

Spis grup lokalnych + szerszy opis (ostrzeżenie)
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/949991448381681/ - na końcu

Pełny opis grupy https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/933955863318573/


Jeśli zbiory informacji z tej strony okazały się pomocne, zaoszczędziły czasu to będę wdzięczny za rozważenie wsparcia

0 komentarze:

Publikowanie komentarza

Proszę podawać źródła informacji. Chcę aby dyskusja była merytoryczna, krytyka mile widziana, ale spokojna i konstruktywna.
Przekleństwa, spam, atakowanie innych osób - takie posty będą usuwane.