środa, 27 listopada 2013

Skąd czerpać informacje? Polecane książki, ulotki szczepionek, statystyki na temat chorób. Filmy i literatura na temat szczepień. Lektura obowiązkowa.

Wyszukiwarka na temat szczepień
https://goo.gl/OIDApo


Jak szukać informacji? - przepis
Każdą informacje należy odpowiednio weryfikować. Warto zdobyte informacje konsultować ze specjalistami. Zawsze należy odszukać prawdziwe źródła danej informacji z komentarza, portalu, która zwykle ma postać artykułów / badań dostępnych w np. Cochrane Library, Pubmed, Medline.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed
https://clinicaltrials.gov/ct2/home
http://www.mp.pl/medline/?aid=11469
http://ptwakc.org.pl/
http://sci-hub.cc/ - Pirate-Bay dla naukowców. - Wyszukiwarka i pokazywarka pełnej treści publikacji naukowych (nawet tych płatnych - 48000000 opracowań naukowych. https://en.wikipedia.org/wiki/Sci-Hub)
Wyszukując w gooogle zawsze można dodać odpowiednie frazy zawężając wyniki przez np. dodanie frazy "mp" lub "ptwakc" dla polskojęzycznego wyszukania.

Jednak nawet do przedstawionych wyżej badań należy zachować sceptyczne podejście. Trzeba zwrócić uwagę na typ badań (ludzie, zwięrzęta), rodzaj (
in vitro, in vivo), warto też szukać powtórzeń badań. Jeśli dane badanie zostało powtórzone przynajmniej raz przez inny zespół naukowców, istnieje większe prawdopodobieństwo, że jest rzetelne i warte uwagi. Więcej na temat jak czytać i dlaczego warto być ostrożnym i zbyt pochopnie nie gloryfikować pierwszych lepszych badań w linku niżej:
http://szczepienie.blogspot.com/p/ebm-randomizowane-wieloosrodkowe-slepej.html (na dole tej strony znajduje się zbiór polecanych artykułów na temat jak czytać badania naukowe, jak odróżniać ziarno od plew?)
http://szczepienie.blogspot.com/2015/05/koncerny-farmaceutyczne-ukrywaja.html

Gdzie warto szukać informacji na temat szczepień?

Najefektywniej jest skorzystać z wyszukiwarki https://goo.gl/OIDApo która przeszukuje sporą część stron wymienionych na tej stronie oraz opracowań wielu źródeł, Wbrew pozorom jest to potężny zbiór źródeł, ciekawych informacji do późniejszej weryfikacji.

Ulotki szczepionek oraz CHPL (charakterystyka produktu leczniczego) można znaleźć na stronie producenta szczepionki lub np. na 
http://www.baza-lekow.com.pl/ (wyszukiwarka) lub 
a anglojęzyczne np. na 
http://vactruth.com/vaccine-inserts/ i tym podobnych stronach
Dostępność szczepionek
https://ktomalek.pl https://www.gdziepolek.pl

Źródła dotyczące statystyk epidemiologicznych w Polsce (biuletyny roczne)
http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/index_p.html
http://www.pzh.gov.pl/meldunki-epidemiologiczne/ - informacje na temat zachorowalności, śmiertelności etc.

Statystyki zachorowań i śmiertelności na poszczególne choroby zakaźne na całym świecie
http://apps.who.int/immunization_monitoring/globalsummary
Wyszczepialność
http://apps.who.int/immunization_monitoring/globalsummary/wucoveragecountrylist.html np. Niemcy http://www.who.int/immunization/monitoring_surveillance/data/deu.pdf
http://www.who.int/immunization/monitoring_surveillance/data/gs_eurprofile.pdf?ua=1
Baza działań niepożądanych leków Eudravigilance - tutaj trafiają zgłoszenia NOP z URPLiB http://www.adrreports.eu/pl/index.html
Niepożądane odczyny poszczepienie w statystykach, badaniach naukowych i literaturze
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=vaccine%20adverse%20events
https://scholar.google.pl/scholar?hl=pl&q=niepo%C5%BC%C4%85dane%20odczyny%20poszczepienne&btnG&lr

Wiele informacji w szczególności opis obecnych zaleceń w Polsce:
http://www.mp.pl/szczepienia/

Polskie strony które zebrały informacje zwykle ze źródeł i literatury opisanej w tym tekście:
https://faktyoszczepieniach.wordpress.com

Prostowania różnych co głupszych mitów związanych ze szczepieniami (długa lista zwykle ze źródłami, sporo kontrargumentów, zwykle jednak dość stare artykuły, nie wszystkie warte polecenia)
http://sporothrix.wixsite.com/tylkonauka/prostowanie-antyszczepionkowych-bredni-

Zbiór najważniejszych prac naukowych o szczepieniach wg. American Academy of Pediatrics (AAP)
https://www.aap.org/en-us/Documents/immunization_vaccine_studies.pdf
50 Studies the AAP Avoided to Mention http://vaccinesafetycommission.org/studies.html

Materiały na temat tego w jaki sposób szczepienia mogą zaszkodzić (nie tylko poprzez tzw. NOP) - fragment poniższej strony od frazy "SZCZEPIONKI SĄ W PEŁNI BEZPIECZNE"
http://szczepienie.blogspot.com/2016/08/kilka-uwag-do-35-najbardziej.html (do zweryfikowania)

Filmy
Jeśli chodzi o materiały w postaci filmowej to jest ich na tygodnie oglądania niestety są bardzo różnej jakości, zwykle bardzo słabej i z uwagi na formę trudniej weryfikować takie materiały, trudniej dotrzeć do źródeł.
Odpowiedz na pytanie "gdzie szukać" nie zawsze wystarcza jeśli nie potrafimy szukać informacji w sposób krytyczny. Nie weryfikujemy ich..
Polecam zacząć od obejrzenia
https://www.youtube.com/watch?v=T1vW8YDDCSc - wykład nie pozbawiony błędów, ale obecne to chyba jedyne tak kompleksowe opracowanie tematu wyszukiwania i oceniania wartości informacji, argumentów.
Niestety żyjemy w dobie postprawdy gdzie weryfikowanie informacji, przytaczanie źródeł nie ma znaczenia. Najważniejsze to dotrzeć do emocji. Prawda i fakty zmieniły definicje. Nie jest prawdą, że liczą się intencje. Aby świat był lepszy wszyscy powinni odcinać i nie przekazywać dalej linków do link/clickbaitowych emocjonalnych, nierzetelnych krótkich papek pseudo-informacyjnych gdzie zwykle nie ma nawet przytoczonych źródeł.

Jeśli już wiemy gdzie szukać badań naukowych, jak odróżniać ziarno od plew, bardziej znaczące badania od tych mniej znaczących, warto też wiedzieć jak czytać badania naukowe aby coś z nich zrozumieć;) Warto zacząć od
http://szczepienie.blogspot.com/p/ebm-randomizowane-wieloosrodkowe-slepej.html 
Pułapki matematykiLektura - czyli wybór książekna temat szczepień od najbardziej polecanych:
i uzupełniająco, dla porównania:

Izabela Filc-Redlinska "Szczepionki. Nie daj się zwariować" - proszczepionkowa książka chociaż przedstawia kilka niewygodnych faktów
Tutaj recenzje

Jacek Wysocki Hanna Czajka "Szczepienia w pytaniach i odpowiedziach" Kraków 2010 http://medbook.com.pl/ksiazka/pokaz/id/9440/tytul/szczepienia-w-pytaniach-i-odpowiedziach-wysocki-czajka-help-med-sc

Odradzam poniższe pozycje z uwagi na sporo nieco dezinformujących treści, chociaż jeśli mamy jakąś już wiedzę można przeczytać dla porównania jak wyglądają "oszołomskie" książki:

Książki najtaniej do znalezienia na http://www.ceneo.pl/ i http://allegro.pl/ ew. na chomiku ;)
Informacje z https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/848296955217798/
https://www.facebook.com/notes/szczepi%C4%87-czy-nie-rozs%C4%85dnie-o-szczepieniach-bez-propagandy-i-manipulacji/lektura-na-temat-szczepie%C5%84-literatura/925140067533486Grupy FB
Najrzadziej sensowne informacje można znaleźć na grupach dyskusyjnych FB, mimo to warto polecić np.
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/ i w FAQ (czyli spisie najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi)
https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/1136038803110277/
Ma dość bogate archiwum.

Bardzo mocno moderowana grupa https://www.facebook.com/groups/szczepienia/  - dobra do technicznych pytań.

2 komentarze:

  1. Autorytet... Bрач-гигиенист (lekarz higienista) Aleksander Kotok, którego dorobek naukowy sprowadza się do czterech prac poświęconych homeopatii na terenie Rosji i Bułgarii...

    OdpowiedzUsuń
  2. Informacji nie powinno odbierać się emocjonalnie. Fakt, że dana informacja nam się podoba, nie znaczy, że jest dobra i prawdziwa. Liczą się fakty. Nierzetelne, zmanipulowane informacje są z każdej strony dlatego warto je wszystkie weryfikować w taki sam sposób.

    Jak to robić? Polecam zapoznać się z linkami z kategorii "Jak weryfikować?" z http://szczepienie.blogspot.ru/2013/11/lektura-literatura-ksiazki-szczepien.html szczegolnie http://szczepienie.blogspot.ru/p/ebm-randomizowane-wieloosrodkowe-slepej.html

    OdpowiedzUsuń

Proszę podawać źródła informacji. Chcę aby dyskusja była merytoryczna, krytyka mile widziana, ale spokojna i konstruktywna.
Przekleństwa, spam, atakowanie innych osób - takie posty będą usuwane.