http://www.mp.pl/artykuly/37745
W wyjątkowo rzadkich przypadkach uniknięcie witaminy K może być powodem problemów
http://deadstate.org/anti-vaxxer-parents-are-refusing-vitamin-k-shots-and-children-keep-paying-the-price/
Jedna dawka podawana noworodkowi to 0,5 MILIGRAMA domięśniowo lub 2 MILIGRAMY doustnie. Dawka codzienna dla zdrowych niemowląt od 2 tygodnia życia to 25 MIKROGRAMÓW (czyli 0,025 miligrama).
W Polsce często stosowany jest Konakion
"Ampułka zawiera aktywny składnik fitomenadion 2 mg/0,2 ml w roztworze mieszanych miceli (MM) (micele składają się z kwasu glikocholowego (kwasy żółciowe) i lecytyny w roztworze wodnym). Inne substancje pomocnicze stosowane w produkcji to wodorotlenek sodu, kwas solny i woda do wstrzykiwań."
Rekomendacje zalecają aby podawać ten preparat wszystkim dzieciom (bez względu na rodzaj porodu). Zgodnie z rekomendacjami noworodki z grupy ryzyka powinny dostać 0,5 mg wit. K domięśniowo. Z kolei noworodki zdrowe, donoszone mogą dostać 0,5 mg domięśniowo lub 2 mg doustnie - droga podania do wyboru.
http://infarmacja.pl/produkty/pdf/krwawienia_z_niedoboru.pdf
To, w jakiej formie (doustnie czy domięśniowo) podaje się wit. K w dużej mierze zależy od szpitala. W Polsce aktualnie jedynym preparatem do stosowania pozajelitowego (w iniekcji) u noworodków jest wprowadzony czasowo do obrotu preparat Konakion MM lub Konakion Prima Infanzia.
Ulotka preparatu Konakion:
ang.
http://www.guildlink.com.au/gc/ws/ro/pi.cfm?product=ropkommp10709
pl.
https://app.box.com/konakion
"Są doniesienia (także w ulotkach firmowych), że iniekcje wit. K mogą wywoływać u noworodków poważne komplikacje, m.in. anemię hemolityczną i hiperbilirubinemię, która może powodować ostrą encefalopatię bilirubinową, drgawki, obrzęki, zaburzenia oddychania, a nawet zgony." - zgodnie z ulotką hiperbilirubinemia dotyczy przedawkowania preparatu.
"Problemy z iniekcyjną formą witaminy K wynikają także z tego, że zawiera ona dodatkowe toksyczne substancje (alkohol benzylowy, fenol, glikol propylenowy etc), które mogą mieć niezależne szkodliwe działanie. Niektóre preparaty tej witaminy zawierają też neurotoksyczne związki aluminium." - tych substancji nie zawiera preparat podawany w Polsce ["Ampułka zawiera aktywny składnik fitomenadion 2 mg/0,2 ml w roztworze mieszanych miceli (MM) (micele składają się z kwasu glikocholowego (kwasy żółciowe) i lecytyny w roztworze wodnym). Inne substancje pomocnicze stosowane w produkcji to wodorotlenek sodu, kwas solny i woda do wstrzykiwań."
Heparyna w czasie ciąży
"W odróżnieniu od antagonistów witaminy K, heparyny nie przenikają przez barierę łożyskową, nie wykazują więc dzia- łania teratogennego [27]. Ich stosowanie wiąże się jednak z ryzykiem innych działań niepożądanych — powikłań krwotocznych, małopłytkowości indukowanej heparyną czy osteoporozy [27]. Dowiedziono, że mimo długotrwałej terapii to ostatnie powikłanie w czasie ciąży nie występuje częściej niż w populacji ogólnej [28]. Z kolei będąca stanem zagrożeniem życia trombocytopenia, występuje jedynie u 1% omawianych pacjentek, najczęściej między 5. a 14. dniem leczenia [29]. Głównym problemem związanym ze stosowaniem heparyn jest ich znacznie mniejsza od pochodnych kumaryny skuteczność przeciwzakrzepowa [11, 12, 30]. Bardzo niebezpiecznym, często śmiertelnym tego efektem, jest zakrzepica na protezie zastawkowej, obserwowana najczęściej, gdy lek ten jest stosowany przez cały okres ciąży [2, 10, 11]. U kobiet ciężarnych ugruntowaną pozycję mają heparyny niefrakcjonowane [25, 26]. Ze względów praktycznych wynikających z długotrwałości przyjmowania oraz ryzyka infekcji w trakcie ich podawania dożylnego, są one stosowane drogą podskórną w dwóch dawkach podzielonych aż do 40 000 jm/d. Czas częściowej tromboplastyny po aktywacji (APTT) oznaczony 4–6 h po iniekcji powinien wynosić co najmniej 2-krotność wartości wyjściowych [3, 31]. Zapotrzebowanie na tak wysokie dawki heparyn niefrakcjonowanych wynikają ze zmienionej w czasie ciąży biodostępności tego leku, powodując zjawisko tzw. „oporności na heparynę” [32]."
Źródło Leczenie przeciwkrzepliwe w czasie ciąży u kobiet z implantowanymi protezami zastawkowymi Anticoagulation during pregnancy in women with implanted heart valve prostheses Olga Trojnarska, Karolina Plaskota I Klinika Kardiologii, Uniwersytet Medyczny, Poznań 99-5509-1-PB.pdf https://ojs.kardiologiapolska.pl/kp/article/download/99/3282
http://szczepienie.blogspot.com/2016/01/witamina-k-szkodliwa-niemowlat-warto.html
Vitacon
Z ulotki vitacon
"W przypadku wystąpienia ciężkiego krwawienia u osób ze sztucznymi zastawkami serca lekarz
zaleci podanie świeżo mrożonego osocza.
· Lek podany domięśniowo, zwłaszcza w dużej dawce może długotrwale zmniejszać działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych (acenokumarolu i warfaryny).
· Lek Vitacon nie hamuje działania heparyny (lek przeciwzakrzepowy).
· Pacjenci w podeszłym wieku są bardziej wrażliwi na działanie leku Vitacon. U tych osób lekarz zastosuje najmniejsze skuteczne dawki.
Dzieci
Nie zaleca się podawania produktu leczniczego Vitacon wcześniakom, noworodkom oraz dzieciom w wieku poniżej 2 lat. "
http://medsync.pl/ulotki/390.pdf
http://bazalekow.info/vitacon-5909990055319
Vitacon 1 mg/0,5 ml nie jest produkowany od stycznia 2009 roku.
http://www.leki-informacje.pl/node/138365
Vitacon 1 mg/0,5 ml został wycofany z produkcji z powodu zawartości Cremophoru EL i alkoholu benzylowego. Substancje te, zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej, nie są dopuszczone do stosowania u noworodków i wcześniaków. Pozostający w sprzedaży Vitacon (10 mg/1 ml) również zawiera wymienione substancje i to w jeszcze większej dawce niż Vitacon (1 mg/0,5 ml), więc nie może być stosowany zamiennie.
Zgodnie z opinią Instytutu Leków nie można go stosować u dzieci
http://www.mz.gov.pl/leki/produkty-lecznicze/braki-lekow/komunikat-w-sprawie-konakion-prima-infanzia-vitamin-k/
http://www.mz.gov.pl/leki/produkty-lecznicze/braki-lekow/komunikat-w-sprawie-dostepnosci-produktu-leczniczego-konakion-mm/
"U jednej czwartej urodzonych siłami natury dzieci występują niewielkie krwawienia w mózgu. Dzieje się tak najprawdopodobniej z powodu nacisku na głowę w czasie przechodzenia przez kanał rodny. Opisane wyniki uzyskali naukowcy, którzy po raz pierwszy wykorzystali rezonans magnetyczny o wysokiej rozdzielczości do zbadania mózgów zdrowych noworodków.
Wybroczyny szybko znikają i najprawdopodobniej nie wpływają długoterminowo na stan zdrowia maluchów (Radiology). W końcu kobiety rodzą pochwowo od milionów lat — stwierdza jeden z autorów raportu, dr Honor Wolfe z University of North Carolina School of Medicine. Krwotoków nie zaobserwowano po cesarskich cięciach, ale lekarz zastrzega się, że nie powinno być to uznawane za okoliczność przemawiającą za tego typu porodami. Z tego powodu nikt, ani rodzice, ani personel medyczny, nie powinien zmieniać planów porodowych.
Wcześniejsze brytyjskie studium wykazało krwawienia domózgowe u 10% noworodków. Było jednak przeprowadzane po upływie dłuższego czasu od porodu i z wykorzystaniem słabszej aparatury.
Akademicy z USA zbadali 88 noworodków (średnio miały one 3 tygodnie). Sześćdziesiąt pięć przyszło na świat w wyniku porodu pochwowego, 23 poprzez cesarskie cięcie. U 17 dzieci z pierwszej grupy odnotowano krwawienie, w drugiej nie dotyczyło to żadnego malucha.
Wielkość dziecka, wielkość jego główki, długość porodu ani też wykorzystanie narzędzi, kleszczy czy próżnociągu położniczego, przy porodzie zabiegowym nie wpływają na krwawienie — uważa dr John Gilmore. Winien jest sam proces rodzenia się. Czaszka jeszcze się nie "utwardziła", jest elastyczna, a szwy zarastają długo po narodzinach. Podczas przechodzenia przez kanał rodny kości zostają ściśnięte, a małe naczynia krwionośne pękają. Nie znaleziono jednak dowodów klinicznych, że coś może się stać z mózgiem maleństwa. Zespół naukowców przeprowadzał badanie mózgu w rok i dwa lata po narodzinach i nie dopatrzył się niczego złego. Zjawisko to nie jest więc najwyraźniej patologią."
http://kopalniawiedzy.pl/porod-krwawienie-domozgowe-krwotok-wybroczyny-porod-pochwowy-kanal-rodny-czaszka-szwy-cesarskie-ciecie-rezonans-magnetyczny-wysoka-rozdzielczosc-noworodek,1738
Iniekcje witaminy K mają zapobiec chorobie krwotocznej noworodka. Istnieją przesłanki, że mogą powodować jednak groźne stany chorobowe.
Choroba ta występuje w wersji bardzo wczesnej (24 h życia), klasycznej (między 3-5 dniem ż), lubi późnej (od 8 dnia ż). Zapadalność noworodków na te choroby kształtuje się następująco: forma wczesna - poniżej 5% (a 6-12% w grupach wysokiego ryzyka u dzieci matek, które w ostatnich tygodniach ciąży brały np. leki zmniejszające krzepliwość takie jak leki przeciwpadaczkowe, antybiotyki, paracetamol, aspirynę, ibuprofen, przeciwgruźlicze, albo mają genetyczne zaburzenia krzepliwości), wersja klasyczna – u 0,01-1,5% dzieci karmionych wyłącznie piersią, wersja późna – u 4-10 noworodków na 100 000 urodzeń. Te dane wskazują, że jest to choroba raczej rzadka, aczkolwiek, prowadząc do krwotoków (np. mózgu) może być śmiertelna w niektórych przypadkach (Sutor et al., 1999).
Akademie pediatrów uważają, że praktycznie wszystkie noworodki mają deficyty witaminy K, (bo jej stężenia we krwi noworodków są niższe niż u dorosłych), lecz niektórzy naukowcy i lekarze twierdzą, że niski poziom tej witaminy jest naturalny dla noworodków, bo przecież to co jest normą dla wszystkich, nie może być patologią. Przez setki tysięcy lat ludzkie noworodki nie otrzymywały iniekcji wit. K po urodzeniu i przeżywały. Istnieją też opinie, że względny deficyt wit. K u noworodków może wynikać z tego, że pępowina jest często odcinana zbyt wcześnie, zanim przestanie pulsować i przekazywać noworodkom życiowe składniki, hormony, witaminy etc.
Akademie pediatryczne wielu krajów zalecają podawanie iniekcji wit. K1 (syntetycznej formy phytonadionu) wszystkim noworodkom, ale istnieją głosy oporu przeciw tym praktykom. Po pierwsze, dawka tej witaminy (na ogół podaje się 1 mg w iniekcji), jest 500-1000 razy większa niż dzienne zapotrzebowanie noworodka/niemowlęcia, które wynosi 1-2 mikrogramy (http://lpi.oregonstate.edu/infocenter/vitamins/vitaminK/). Są doniesienia (także w ulotkach firmowych), że iniekcje wit. K mogą wywoływać u noworodków poważne komplikacje, m.in. anemię hemolityczną i hiperbilirubinemię, która może powodować ostrą encefalopatię bilirubinową, drgawki, obrzęki, zaburzenia oddychania, a nawet zgony. Załączony poniżej abstrakt pracy naukowej z Danii (Maimburg i wsp. 2008), wskazuje na czteroktronie zwiększone ryzyko autyzmu u dzieci, które w okresie noworodkowym miały silną hiperbilirubinemię.
Problemy a iniekcyjną formą witaminy K wynikają także z tego, że zawiera ona dodatkowe toksyczne substancje (alkohol benzylowy, fenol, glikol propylenowy etc), które mogą mieć niezależne szkodliwe działanie. Niektóre preparaty tej witaminy zawierają też neurotoksyczne związki aluminium. Jest prawdopodobne, że w połączeniu np. ze szczepionką przeciw żółtaczce B, może powstawać kombinacja, która wywołuje poważne uszkodzenie mózgu i ostatecznie autyzm. (Same szczepionki Wzw B mogą wywoływać trombocytopenię, a więc zwiększać ryzyko krwawień u noworodków). Istnieją też podejrzenia, że podawane noworodkom mega dawki wit. K mogą sprzyjać chorobom nowotworowym, a szczególnie leukemii. Jedne badania wskazują, że tak jest, inne nie znajdują przekonujących dowodów, jednak samo podejrzenie powinno być alarmem. Faktem jest, że od r. 1980 obserwuje się znaczny wzrost przypadków leukemii i innych chorób nowotworowych u dzieci.
W świetle powyższych danych, wydaje się, że dla noworodków zdrowych matek, które nie brały pod koniec ciąży leków zmniejszających krzepliwość oraz nie mają obciążeń genetycznych, ryzyko krwawień noworodków jest niewielkie, więc bezpieczniej jest podawać im (jeśli to uzasadnione) niższe i bezpieczniejsze dawki wit. K doustnie (dziennie lub tygodniowo). Na pewno można to uzgodnić z prowadzącym lekarzem. W niektórych krajach (np. Holandii) w ogóle nie stosuje się iniekcji wit. K, tylko formę doustną. Ważne też, żeby matka karmiąca piersią spożywała sporo produktów zawierających wit. K, albo brała suplementy tej witaminy i dostarczała jej niemowlęciu wraz z mlekiem. Niemowlęta dokarmiane mlekiem sztucznym otrzymują tę witaminę w mieszance. Ważne też, żeby ciężarne kobiety przed porodem spożywały dużo produktów bogatych w tę witaminę.
Literatura:
Thromb Haemost. 1999 Mar;81(3):456-61.
Vitamin K deficiency bleeding (VKDB) in infancy. ISTH Pediatric/Perinatal Subcommittee. International Society on Thrombosis and Haemostasis.
Sutor AH, von Kries R, Cornelissen EA, McNinch AW, Andrew M.
Universitäts-Kinderklinik, Freiburg, Germany. sutor@kkl200.ukl.uni.freiburg.de
Abstract
TERMINOLOGY: Replace the term "Hemorrhagic Disease of the Newborn" (HDN) by "Vitamin K Deficiency Bleeding" (VKDB), as neonatal bleeding is often not due to VK-deficiency and VKDB may occur after the 4-week neonatal period.
DEFINITION: VKDB is bleeding due to inadequate activity of VK-dependent coagulation factors (II, VII, IX, X), correctable by VK replacement.
DIAGNOSIS: In a bleeding infant a prolonged PT together with a normal fibrinogen level and platelet count is almost diagnostic of VKDB [..]
BENEFITS: Oral and intramuscular VK (one dose of 1 mg) protect equally well against classical VKDB but intramuscular VK is more effective in preventing late VKDB. The efficacy of oral prophylaxis is increased with a triple rather than single dose and by using doses of 2 mg vitamin K rather than 1 mg. Protection from oral doses repeated daily or weekly may be as high as from i.m. VK. VK-PROPHYLAXIS: RISKS: VK is involved in carboxylation of both the coagulation proteins and a variety of other proteins. Because of potential risks associated with extremely high levels of VK and the possibility of injection injury, intramuscular VK has been questioned as the routine prophylaxis of choice. Protection against bleeding should be achievable with lower peak VK levels by using repeated (daily or weekly) small oral doses rather than by using one i.m. dose. BREAST FEEDING MOTHERS TAKING COUMARINS: Breast feeding should not be denied. Supervision by pediatrician is prudent. Weekly oral supplement of 1 mg VK to the infant and occasional monitoring of PT are advisable.
CONCLUSION: VKDB as defined is a rare but serious bleeding disorder (high incidence of intracranial bleeding) which can be prevented by either one i.m. or multiple oral VK doses.
Paediatr Perinat Epidemiol. 2008 Nov;22(6):562-8.
Neonatal jaundice: a risk factor for infantile autism?
Maimburg RD, Vaeth M, Schendel DE, Bech BH, Olsen J, Thorsen P.
Department of Epidemiology, Institute of Public Health, University of Aarhus, Aarhus, Denmark. rmai@soci.au.dk
Abstract
In a previous study, we found that infants transferred to a neonatal ward after delivery had an almost twofold increased risk of being diagnosed with infantile autism later in childhood in spite of extensive controlling of obstetric risk factors. We therefore decided to investigate other reasons for transfer to a neonatal ward, in particular hyperbilirubinaemia and neurological abnormalities. We conducted a population-based matched case-control study of 473 children with autism and 473 matched controls born from 1990 to 1999 in Denmark. Cases were children reported with a diagnosis of infantile autism in the Danish Psychiatric Central Register. Conditional logistic regression was used to calculate odds ratios (OR) and 95% confidence intervals [CI] and likelihood ratio tests were used to test for effect modification. We found an almost fourfold risk for infantile autism in infants who had hyperbilirubinaemia after birth (OR 3.7 [95% CI 1.3, 10.5]). In stratified analysis, the association appeared limited to term infants (>or=37 weeks gestation). A strong association was also observed between abnormal neurological signs after birth and infantile autism, especially hypertonicity (OR 6.7 [95% CI 1.5, 29.7]). No associations were found between infantile autism and low Apgar scores, acidosis or hypoglycaemia. Our findings suggest that hyperbilirubinaemia and neurological abnormalities in the neonatal period are important factors to consider when studying causes of infantile autism.
Informacje i argumenty od Patryka, absolwenta akademii medycznej na kierunku analityka medyczna (medycyna laboratoryjna) z kanału youtube PodMikroskopem
https://www.youtube.com/watch?v=dRtTBZ2ddLc
"Witamina K1 (fitomenadion) jest odpowiedzialna za prawidłowe procesy krzepnięcia krwi, zależne od czynników krzepnięcia zespołu protrombiny (II, VII, IX, X). Nie działa w chorobach żył (żylaki kończyn dolnych, hemoroidy, itp.). Zwykle nie osłabia obfitego miesiączkowania, które nie jest spowodowane nieprawidłową funkcją czynników krzepnięcia zależnych od witaminy K1.
Noworodki mają niedobory witaminy K z powodów:
1. Niskiego transferu przezłożyskowego witaminy K od matki do płodu (1:40), dlatego suplementacja tą witaminą w czasie ciąży nie prowadzi do zwiększenia się jej stężenia we krwi noworodka (uwaga: witamina K1 jest transportowana przez „dobry” i „zły” cholesterol w HDL i LDL),
2. Niewykształconej saprofitycznej flory jelitowej E. coli, która produkuje witaminy K1 i K2,
3. Niedostatecznej podaży w mleku matki, które zawiera tylko 0,25 ug witaminy K1 w 100 ml, a noworodek potrzebuje jej 8 ug na dobę w pożywieniu (w przeliczeniu na 2,5 ug, które się wchłonie, przy założeniu wchłaniania na poziomie około 30%).
Niedobory witaminy K1 prowadzą do choroby krwotocznej noworodka, która objawia się powstawaniem siniaków, krwawieniami do przewodu pokarmowego, układu moczowego, podspojówkowych, domózgowych. Niektóre z nich mogą prowadzić do zgonu (krwawienie do CUN). Zdarzają się jednak rzadko, z częstością około 1,5%, jednak można im całkowicie i bezpiecznie zapobiegać, stosując profilaktykę ChNN przez podanie 1 mg witaminy K1 i.m. lub 2 mg witaminy K1 per os i potem co tydzień 1 mg witaminy K1 aż do ukończenia 3. miesiąca życia.
Należy zauważyć, że
1. Witamina K1 jest nietoksyczna w dawkach do 10 000 razy większych niż zalecane dobowe zapotrzebowanie (noworodek otrzymuje 500 razy większą dawkę niż zapotrzebowanie dobowe, jednorazowo).
2. Składniki dodatkowe (pomocnicze) w zastrzyku występują w stężeniach, które nie stanowią żadnego zagrożenia nawet przy codziennym podawaniu,
3. Objawy uboczne podania witaminy K (reakcje alergiczne, żółtaczka, hemoliza) występują wyjątkowo rzadko i nie stanowią przeciwwskazań do leczenia witaminą K1. Zdarzały się częściej po leczeniu witaminą K3 (menadion), która z tych powodów została zaniechana w profilaktyce.
4. Duża jednorazowa dawka witaminy K tworzy zapas wątrobowy na kolejne 3. miesiące, w których noworodek jest stale narażony na niedobory, do czasu wykształcenia się prawidłowej flory jelitowej lub wprowadzenia diety urozmaiconej, bardziej bogatej w witaminę K.
5. Duża dawka witaminy K1 nie zwiększa ryzyka zakrzepów, zakrzepicy, nie zagęszcza krwi ani nie skraca czasu krzepnięcia wyrażonego przez wskaźniki PT, APTT czy INR (nie przyspiesza krzepnięcia).
6. Witamina K1 ma kategorię C w ciąży. Jednakże noworodek to nie płód i tak jak wiele leków, które mają kategorię C lub D, może być stosowana u noworodka po porodzie. Warto przy tym zauważyć, że witamina C w amp., A, E również mają kategorię C w ciąży, a są niezbędne do życia kobiety ciężarnej i prawidłowego rozwoju płodu.
UWAGA! Witamina K1 nie zwiększa ryzyka raka. Natomiast duże dawki tej witaminy wykazują właściwości przeciwnowotworowe (chemoprewencyjne) na liniach komórkowych m.in. raka płuc in vitro.
Piśmiennictwo:
1. Mihatsch W., Braegger C., Bronsky J. i wsp.: Prevention of vitamin K deficiency bleeding in newborn infants: a position paper by the ESPGHAN Committee on Nutrition. J. Pediatr. Gastroenterol. Nutr., 2016.
2. Witt M., Kvist N., Horby Jorgenseni M. i wsp.: Prophylactic dosing of vitamin K to prevent bleeding. Pediatrics, 2016.
3. Clarke P., Mitchell S.J., Wynn R. i wsp.: Vitamin K prophylaxis for preterm infants: a randomized, controlled trial of 3 regimens. Pediatrics, 2006; 118: 1657–166.
4. American Academy of Pediatrics Committee on Fetus Newborn. (2003). "Controversies concerning vitamin K and the newborn. American Academy of Pediatrics Committee on Fetus and Newborn". Pediatrics. 112: 191–192.
5. McMillan, D. D. (1997). "Routine administration of vitamin K to newborns". Paediatric Child Health. 2 (6): 429–431.
z
https://www.youtube.com/watch?v=xNq3P7Y-PqY
Witamina K odgrywa ważną rolę w procesie krzepnięcia krwi – krzepnięciu zewnątrzpochodnym, biorąc udział we właściwym działaniu czynników zależnych od witaminy K – II, VII, IX, X. Niedobór witaminy K powoduje zwiększone ryzyko krwawień w związku z powstawaniem niepełnowartościowych czynników krzepnięcia PIVKA i wydłużeniem czasu protrombinowego PT. Witamina K jako czynnik przeciwkrwotoczny nie działa w tych zaburzeniach hemostazy, które są powodowane mutacjami w genach dla czynników krzepnięcia krwi, zaburzeniach naczyniowych i w funkcji płytek krwi – na przykład w chorobie von Willebranda, hemofilii, małopłytkowości, nadpłytkowości samoistnej plamicach spowodowanych dysfunkcją naczyń krwionośnych. Za działanie hemostatyczne odpowiedzialna jest zarówno witamina K1, jak również K2.
Jednak witamina K2 odgrywa również inną rolę. Występuje w kilku izoformach, od MK4 do MK13, spośród których MK4 i MK7 zostały najlepiej poznane. MK4 działa podobnie jak MK7, jednak słabiej i znacznie krócej. Witamina K1 nie wykazuje takiego działania, jak witamina K2, ale może przekształcać się w witaminę K2 w niektórych tkankach. Dawka 1 ug witaminy K2MK7 równoważy 1 mg witaminy K2 MK4. Organizm dla prawidłowego funkcjonowania potrzebuje około 70 ug witaminy K na dobę. Dawki lecznicze wynoszą powyżej 200 ug witaminy K izoformy MK7. Witamina K1, K2 MK7 mogą przekształcać się w witaminę K2 MK4, jednak proces ten nie zawsze zachodzi prawidłowo i z odpowiednią wydajnością.
Pożywienie dostarcza witaminę K1 w ilości od 0 do 300 ug na 100 g produktu, bogate w tę witaminę są brokuły, szpinak, sałata, kiełki, mniej jej zawierają orzechy. Witamina K2 występuje w produktach fermentacji bakteryjnej – żółtych serach dojrzewających, jogurtach, natto. Uważa się, że witamina K2 zapobiega rozwojowi miażdżycy i kalcyfikacji tkanek miękkich, a w niektórych przypadkach działa odwapniająco w już powstałych zwapnieniach, ale nie wszystkich. Dawki witaminy K2 wykazujące takie działanie są około 3 razy większe niż zalecane dobowe zapotrzebowanie. W dawkach niższych witamina K2 działa wyłącznie jako czynnik hemostatyczny.
Badane są również właściwości przeciwnowotworowe witaminy K2 – przypuszcza się, że działa jako przeciwutleniacz i czynnik propapoptotyczny. Działanie to jest szczególnie widoczne w połączeniu z witaminą C lub razem ze standardową chemioterapią.
Niedobory witaminy K występują rzadko i dotyczą zwłaszcza noworodków przedwcześnie urodzonych. Uważa się, że witamina K jest wytwarzana przez florę jelitową, ale nie wiadomo do tej pory, jak przebiega wchłanianie tej witaminy. Większość doniesień wskazuje, że do efektywnego wchłaniania wymagane jest rozpuszczenie witaminy K w chylomikronach i transport w we frakcji cholesterolowej VLDL i LDL. Na niedobory witaminy K narażone są niemowlęta karmione wyłącznie mlekiem matki, pacjenci po antybiotykoterapii oraz bardzo rzadko osoby stosujące jednostajną dietę?, pacjencji po kolektomii i zabiegach operacyjnych na przewodzie pokarmowym oraz przyjmujących niektóre leki antykoagulacyjne – antywitaminę K.
Witamina K2 nie leczy zwapnień powstałych w przebiegu zapaleń, zwyrodnień i urazów, jako proces wtórnej kalcyfikacji. Procesy te nie są bowiem związane z karboksylacją białek zależnych od witaminy K, takich jak kalcytonina i MGP – matrix Glu Protein w śródbłonku naczyń, komórkach mięśni gładkich naczyń – VSMC oraz tkance łącznej.
Piśmiennictwo:
1. Suttie JW: Vitamin K-dependent carboxylase. Ann Rev 1985; 54: 459-77
2. Horie-Inoue K, Inoue S: Steroid and xenobiotic receptor mediates a novel vitamin K2 signaling pathway in osteoblastic cells. J Bone Miner Metab 2008; 26: 9-12
3. Spronk HM et al.: Tissue-specific utilization of menaquinone-4 results in the prevention of arterial calcification in warfarin-treated rats. J Vasc Res 2003; 40: 531-7
4. Kohlmeier M, Salomon A, Saupe J, Shearer MJ: Transport of vitamin K to bone In humans. J Nutr 1996; 126: 1192-6
5. Braam LA, Hoeks AP, Brouns F: Beneficial effects of vitamins D and K on the elastic properties of the vessel wall in postmenopausal women: a follow-up study. Thromb Haemost 2004; 91: 373-80
https://www.youtube.com/watch?v=dRtTBZ2ddLc
Warto dodać, że w tym opracowaniu nie ma żródeł typu
https://kefir2010.wordpress.com/2014/07/30/podawanie-witaminy-k-dzieciom-moze-byc-niebezpieczne/
https://jarek-kefir.org/2014/07/30/podawanie-witaminy-k-dzieciom-moze-byc-niebezpieczne/
http://szczepienia.wybudzeni.com/2016/03/21/witamina-k-po-porodzie/
Nie polecam polegać na takich "źródłach", nie odnoszą się do sytuacji w Polsce, nie bazują na żadnych rzetelnych badaniach. Jeśli się coś zmieniło to proszę o uwagi w komentarzach.